Нідерланди передали Україні синьо-білі щити для маркування пам’яток культурної спадщини
- Фото: Мінкульт
- Фото: Мінкульт
Джерело: Мінкульт
Міністерство культури та інформаційної політики України отримало від Агенції культурної спадщини Нідерландів кілька тисяч синьо-білих щитів для маркування пам’яток культурної спадщини.
З початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну за наявними даними відомо про пошкодження чи руйнування 1 062 пам’яток культурної спадщини. З них національного значення – 123, місцевого – 864, щойно виявлених – 75.
З огляду на масштаби руйнувань, сьогодні важливо використовувати всі наявні механізми захисту культурних цінностей як на національному, так і на міжнародному рівні.
У 2023 році під час 3-го позачергового засідання Комітету ЮНЕСКО із захисту культурних цінностей у випадку збройного конфлікту, а також 18-го чергового засідання зазначеного Комітету 25 об’єктам культурної спадщини України надано “посилений захист” у межах Другого протоколу 1999 року до Гаазької конвенції 1954 року про захист культурних цінностей у випадку збройного конфлікту. Тепер ці об’єкти будуть промарковані відповідними знаками.
Також завдяки допомозі від Нідерландів планується маркування синьо-білими щитами ряду пам’яток культурної спадщини у національних заповідниках.
Завідувачка сектору з питань моніторингу ситуації на тимчасово окупованих територіях департаменту культурної спадщини МКІП пояснила, що завдяки отриманню статусу “під посиленим захистом” створені додаткові міжнародні механізми захисту об’єктів культурної спадщини України.
Вона також додала, що досвід України показав необхідність аналізу дієвості механізмів захисту пам’яток культурної спадщини і анонсувала проведення заходу, де буде актуалізовано це питання.
Мовиться про конференцію “Захист культурної спадщини та протидія культурному стиранню під час збройного конфлікту”, яка буде організована у липні у партнерстві з Міністерством закордонних справ, Постійним представництвом України при ЮНЕСКО та ГО “Кримський інститут стратегічних досліджень”.
Основними завданнями конференції стане обговорення релевантності інструментів міжнародного права, зокрема Гаазької конвенції 1954 року та двох Протоколів до неї у справі захисту культурних цінностей/об’єктів культурної спадщини під час збройного конфлікту. А також ознайомлення з досвідом України та інших країн у сфері захисту культурних цінностей об’єктів культурної спадщини під час збройних конфліктів та узагальнення досвіду, досягнутих результатів, прикладних досліджень.
- За період з 24 лютого 2022 року до 25 березня 2024 росіяни зруйнували або пошкодили 1 046 пам’яток культурної спадщини. З них національного значення – 128, місцевого – 848, щойно виявлених – 70.
- 30 квітня в Національному музеї історії України презентували 274 предмети археології, з них 115 – монет, які раніше були незаконно вивезені з України. Їх затримали на кордоні естонські прикордонники й Естонська Республіка повернула їх Україні.
- 28 листопада у Скарбниці на території Національного заповідника “Києво-Печерська лавра” відбулася презентація окремих артефактів із колекції “Крим: золото й таємниці Чорного моря”, яка нещодавно повернулась до України із Нідерландів.
За оцінками аналітиків, російські комбіновані атаками дронами і ракетами спрямовані на підрив морального духу українців.
Президент США Дональд Трамп вперше планує передати Україні зброю, використовуючи президентські повноваження, якими активно користувався його попередник – Джо Байден, інформують обізнані джерела.
10 липня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн у Римі оголосила про підписання нового пакету угод на €2,3 млрд з міжнародними та двосторонніми публічними фінансовими установами для підтримки відновлення України, що підтверджує непохитну відданість ЄС відбудові України та її європейському майбутньому.
Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі, коментуючи ініціативу створення Коаліції охочих, підтвердив, що Лондон готовий направити свої війська до України для підтримки потенційного припинення вогню з Росією.
Згідно з доповіддю Моніторингової місії ООН з прав людини, у червні в Україні загинули 232 цивільних, що стало найвищим рівнем за останні три роки. Ще 1343 дістали поранення.