У Києво-Печерській лаврі показали повернене «Скіфське золото» – фоторепортаж

Джерело: Букви

Сьогодні, 28 листопада, у Скарбниці на території Національного заповідника “Києво-Печерська лавра” відбулася презентація окремих артефактів із колекції “Крим: золото й таємниці Чорного моря”, яка нещодавно повернулась до України із Нідерландів.

У презентації взяли участь т. в. о. міністра культури та інформаційної політики України Ростислав Карандєєв, перша заступниця міністра закордонних справ України Еміне Джапарова, заступниця міністра юстиції України Ірина Мудра та надзвичайний і повноважний посол Королівства Нідерланди в Україні Єннес де Мол.

Нагадаємо, що після майже 10 років судових баталій Верховний суд Нідерландів зобов’язав музей Алларда Пірсона передати Національному музею історії України музейні експонати з виставки “Крим – золотий острів у Чорному морі”, орієнтовна вартість яких складає 10 млн євро.

Колекція містить коштовності з чотирьох кримських музеїв: Центрального музею Тавриди, Керченського історико-культурного заповідника, Національного заповідника Херсонес Таврійський та Бахчисарайського історико-культурного заповідника.

До деокупації Криму “Скіфське золото” тимчасово зберігатиметься у Скарбниці Музею на території Києво-Печерської лаври.

“Вітаю усіх нас з цією перемогою. Для мене це надзвичайна честь, адже я брала участь в усіх судових засіданнях. Українська делегація була потужно представлена музейниками. Нас намагались звинуватити в політизації процесу. Зрештою рішення суду – на боці України. Цей кейс вчить нас одному: якщо не зупинити агресію, вона збільшиться у просторі. Справедливість має бути відновлена, і РФ має бути покарано”, – підкреслила Еміне Джапарова.

Під час презентації т. в. о. міністра культури та інформаційної політики України Ростислав Карандєєв разом з уповноваженим представником Музею відкрили один із боксів та показали частину артефактів. Невдовзі колекцію буде експоновано повністю.

“Скіфське золото” – найбільш коштовна українська колекція, яку росіянам так і не вдалося привласнити. Колекцію вже розмитнено в Україні. Наші дипломати, юристи, культурні діячі, правоохоронці та спецслужби провели масштабну роботу для повернення цінностей. 565 предметів, які повернулися, будуть долучені до колекції. Віримо, що після повернення Криму артефакти повернуться додому. Вдячні світовій спільноті, яка солідарна з Україною. Дякую всім причетним до цієї місії – повернення української культури”, – сказав Ростислав Карандєєв.

Нагадаємо, що на початку 2014 року колекцію “Скіфського золота” з Києва відправили на виставку в Амстердамі в археологічний музей Алларда Пірсона. Проте після російської окупації виникло питання про те, кому повертати колекцію.

Росія заявила свої права на частину колекції, а Україна зазначила, що їх не можна повернути на тимчасово окуповану та непідконтрольну їй територію. У 2016 році Окружний адміністративний суд Амстердама визнав права України на колекцію, постановивши передати її до Києва.

Генерал-лейтенант Олександр Павлюк, командувач Сухопутних військ Збройних Сил України, повідомив, що за тиждень з 18 по 24 липня підрозділи РЕБ зірвали майже 8 тисяч завдань ворога із застосування розвідувальних БпЛА та FPV-дронів.

Станом на 22:00 в п’ятницю, 26 липня, від початку доби по всій лінії фронту кількість бойових зіткнень збільшилась до 107.

Румунія заявила, що виявила на своїй території фрагменти російських безпілотників, проте в НАТО стверджують, що не бачать ознак навмисного нападу на територію Альянсу.

Лідер фракції “Європейська Солідарність” Петро Порошенко привіз українським захисникам на Харківщину нову партію техніки, зокрема дрони, системи радіоелектронної боротьби, командно-штабні машини та техніку для будівництва фортифікацій.

Протягом дня, 26 липня, армія РФ здійснила 16 обстрілів прикордонних територій та населених пунктів Сумської області. Загалом зафіксовано 69 вибухів.