Нобелівську премію з хімії присудили науковцям за відкриття та розробку квантових точок
Джерело: Нобелівський комітет
Цьогоріч Нобелівську премію з хімії присудили науковцям Монгі Бавенді, Луїсу Брусу та Олексію Єкімову за відкриття та розробку квантових точок.
Лауреатам Нобелівської премії з хімії 2023 року вдалося створити настільки малі частинки, що їхні властивості визначаються квантовими явищами. Частинки, які називаються квантовими точками, зараз мають велике значення в нанотехнологіях.
“Квантові точки мають багато захопливих і незвичайних властивостей. Важливо те, що вони мають різний колір залежно від свого розміру”, – сказав Йохан Аквіст, голова Нобелівського комітету з хімії.
Фізики давно знали, що в теорії залежні від розміру квантові ефекти можуть виникати в наночастинках, але в той час було майже неможливо виліпити їх у нанорозмірах. Тому мало хто вірив, що ці знання знайдуть практичне застосування.
Однак на початку 1980-х років Олексію Єкімову вдалося створити залежні від розміру квантові ефекти в кольоровому склі. Колір походить від наночастинок хлориду міді, і Єкімов продемонстрував, що розмір частинок впливає на колір скла через квантові ефекти.
Кілька років потому Луї Брус став першим ученим у світі, який довів квантові ефекти, що залежать від розміру, у частинках, що вільно плавають у рідині.
У 1993 році Мунгі Бавенді здійснив революцію в хімічному виробництві квантових точок, у результаті чого отримали майже ідеальні частинки. Така висока якість була необхідна для їх використання в програмах.
Тепер квантові точки освітлюють комп’ютерні монітори та екрани телевізорів на основі технології QLED. Вони також додають нюанси світлу деяких світлодіодних ламп, і біохіміки та лікарі використовують їх для картографування біологічних тканин.
Таким чином, квантові точки приносять найбільшу користь людству. Дослідники вважають, що в майбутньому вони зможуть сприяти створенню гнучкої електроніки, крихітних датчиків, тонших сонячних елементів і зашифрованого квантового зв’язку – тому ми тільки почали досліджувати потенціал цих крихітних частинок.
- Серед цьогорічних претендентів на Нобелівську премію миру опинились президент України Володимир Зеленський та російський опозиціонер, ув’язнений в РФ, Олексій Навальний.
Пентагон звільнить керівника апарату міністра оборони США Піта Гегсета Джо Каспера через скандал, пов’язаний із витоком інформації в месенджері Signal.
Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга повідомив, що відмова Росії від пропозиції США про повне тимчасове припинення вогню на 30 днів триває вже 39 днів.
Чиновник, знайомий із планом, повідомив, що адміністрація Трампа готова визнати Крим російським як частину пропозиції США щодо припинення війни в Україні.
Президент України Володимир Зеленський повідомив, що українські військові просунулись та збільшили зону контролю на Білгородщині.
У суботу, 19 квітня Україна та Росія за посередництва Об’єднаних Арабських Еміратів провели обмін полоненими. Додому повернулись 277 українських військових.