Нобелівську премію з хімії присудили науковцям за відкриття та розробку квантових точок
Джерело: Нобелівський комітет
Цьогоріч Нобелівську премію з хімії присудили науковцям Монгі Бавенді, Луїсу Брусу та Олексію Єкімову за відкриття та розробку квантових точок.
Лауреатам Нобелівської премії з хімії 2023 року вдалося створити настільки малі частинки, що їхні властивості визначаються квантовими явищами. Частинки, які називаються квантовими точками, зараз мають велике значення в нанотехнологіях.
“Квантові точки мають багато захопливих і незвичайних властивостей. Важливо те, що вони мають різний колір залежно від свого розміру”, – сказав Йохан Аквіст, голова Нобелівського комітету з хімії.
Фізики давно знали, що в теорії залежні від розміру квантові ефекти можуть виникати в наночастинках, але в той час було майже неможливо виліпити їх у нанорозмірах. Тому мало хто вірив, що ці знання знайдуть практичне застосування.
Однак на початку 1980-х років Олексію Єкімову вдалося створити залежні від розміру квантові ефекти в кольоровому склі. Колір походить від наночастинок хлориду міді, і Єкімов продемонстрував, що розмір частинок впливає на колір скла через квантові ефекти.
Кілька років потому Луї Брус став першим ученим у світі, який довів квантові ефекти, що залежать від розміру, у частинках, що вільно плавають у рідині.
У 1993 році Мунгі Бавенді здійснив революцію в хімічному виробництві квантових точок, у результаті чого отримали майже ідеальні частинки. Така висока якість була необхідна для їх використання в програмах.
Тепер квантові точки освітлюють комп’ютерні монітори та екрани телевізорів на основі технології QLED. Вони також додають нюанси світлу деяких світлодіодних ламп, і біохіміки та лікарі використовують їх для картографування біологічних тканин.
Таким чином, квантові точки приносять найбільшу користь людству. Дослідники вважають, що в майбутньому вони зможуть сприяти створенню гнучкої електроніки, крихітних датчиків, тонших сонячних елементів і зашифрованого квантового зв’язку – тому ми тільки почали досліджувати потенціал цих крихітних частинок.
- Серед цьогорічних претендентів на Нобелівську премію миру опинились президент України Володимир Зеленський та російський опозиціонер, ув’язнений в РФ, Олексій Навальний.
У лікарні померла 13-річна Марія Микульська з Тернопільщини, яка наприкінці жовтня отруїлася дикорослими грибами.
Пасажирський літак Sukhoi Superjet 100 російського виробництва загорівся після приземлення в аеропорту Анталії на півдні Туреччини.
Бойовики угруповання “Хезболла” випустили з території Лівану по Ізраїлю 250 ракет, поранивши кількох людей.
За оцінками аналітиків, останнім часом росіяни просуваються значно швидше, ніж за весь 2023 рік, і не полишають намірів захопити всю Донецьку область.
25 листопада відзначається Міжнародний день боротьби за ліквідацію насильства над жінками. За церковним календарем вшановують пам’ять святого священномученика Климента.