Норвегія надасть Україні $242 млн на посилення морської оборони

Джерело: премʼєр-міністр країни Йонас Гар Стьоре

Норвегія спрямує 2,7 мільярда норвезьких крон (близько $242 млн) на зміцнення військово-морських сил України. Кошти будуть використані на захист цивільного населення, розмінування, навчання українських військових і протидію атакам у Чорному морі.

Нова допомога, що надійде через програму Нансена, передбачає фінансування систем для виявлення та знешкодження мін, які є значною загрозою для безпечного руху суден у Чорному морі. Частина коштів піде на інноваційні проєкти та розвиток автономних технологій, що підвищать морську безпеку.

Програма Нансена – це норвезька цивільна та військова програма підтримки на суму 75 млрд норвезьких крон на період 2023–2027 рр.

Міністр оборони Норвегії Бйорн Арільд Грам наголосив, що системи розмінування допоможуть українським силам ефективніше захищати власне узбережжя від загроз.

У межах підтримки буде виділено 150 мільйонів норвезьких крон на закупівлю малих човнів і навчання українських військових для річкових операцій. Також Морський навчальний центр у Румунії отримає 130 мільйонів крон для підготовки українських військових.

Програму Нансена, яка передбачає надання військової допомоги Україні, розраховано на загальну суму 22,5 мільярда норвезьких крон у 2025 році. Норвегія разом із Великою Британією очолюють Коаліцію морської спроможності України, створену в грудні минулого року для координації підтримки.

  • Уряд Норвегії виділив кошти на підготовку українських пілотів та технічного персоналу F-16 в 2025 році.
  • Норвегія погодилася взяти на себе половину відповідальності за захист основного транзитного вузла для іноземної військової допомоги Україні.
  • Норвегія приєднається до “данського формату” і профінансує виробництво озброєння для українських військових.
  • Прикордонники та нацгвардійці отримали військові медичні автобуси від Норвезького оборонного агентства в рамках допомоги НАТО Україні.

Колишній радник президента Польщі з міжнародних питань професор Роман Кузьняр високо оцінив виступ у Сеймі глави МЗС Радослава Сікорського, котрий відзначивши найскладнішу міжнародну політику за минуле десятиліття, зауважив, що доки НАТО залишається ефективним альянсом — Росія не має шансів на перемогу.

Поки Сполучені Штати посилюють тиск на Україну щодо домовленостей із Росією, в європейських столицях зростає занепокоєння щодо затягування повномасштабної війни.

З лютого 2023 року застосування росіянами небезпечних хімічних речовин набуло системного характеру. Попри заяви про повне знищення хімічної зброї, країна-агресор зберігає промислові потужності для її відновлення та виробництва.

23 квітня спецпредставник президента США Кіт Келлог закликав зупинити російсько-українську війну за планом Дональда Трампа після лондонської зустрічі з українською делегацією.

23 квітня президент Володимир Зеленський нагадав, що Сполучені Штати під час першої каденції президента Дональда Трампа ухвалили “Кримську декларацію”, котра засуджувала вторгнення і визнавала територіальну цілісність України.