Нова угода щодо надр: 100% фінансового інтересу у США
Джерело: “Економічна правда”, CNN
Угода між США та Україною передбачає створення комерційного фонду, у якому США володітимуть повним фінансовим інтересом, тоді як Україна здійснюватиме фінансування фонду.
Про це зазначено в тексті угоди, актуальному станом на вечір 21 лютого. Документ мають підписати міністр закордонних справ України Андрій Сибіга та Держсекретар США Марко Рубіо.
Відповідно до проєкту договору, Україна та США спільно керуватимуть комерційним інвестиційним фондом реконструкції. При цьому Сполучені Штати зберігатимуть за собою 100% фінансового інтересу у фонді.
Фонд має на меті подвоїти обсяг прямих іноземних інвестицій в Україну на кожен вкладений долар. Кінцева ціль – відновити ВВП України до показників кінця 2021 року.
Інвестиційний Фонд отримуватиме 50% чистих доходів від видобутку українських мінеральних і нафтогазових ресурсів для подальшого реінвестування в економіку України, зосереджуючись на розвитку видобувної та переробної інфраструктури, портів та інших ключових напрямів.
Проєкт угоди передбачає можливість спрямування доходів з інших українських джерел, які будуть узгоджені урядами України та США.
У разі деокупації обʼєктів, що перебували під окупацією Росії на момент підписання угоди, надходження від них можуть перевищувати 50%.
Внески з українських доходів до фонду триватимуть до досягнення суми, погодженої урядами. Уся некредитна фінансова допомога США, отримана Україною після підписання угоди, збільшуватиме встановлений поріг цих внесків.
США має намір надати фінансову допомогу Україні, розмір якої буде визначено окремою домовленістю.
Угода про створення Фонду не суперечитиме міжнародним зобов’язанням України та не перешкоджатиме її майбутній інтеграції до Європейського Союзу чи інших міжнародних об’єднань.
Україна та США домовилися негайно розпочати підготовку окремої угоди, що визначатиме деталі функціонування майбутнього Фонду.
За словами джерела, обізнаного з перебігом переговорів, проєкт угоди між Сполученими Штатами та Україною щодо рідкісноземельних мінералів та інших природних ресурсів “не той, який прийняв би президент Зеленський”.
“Це дивна пропозиція – намагатися отримати від країни, яка стала жертвою війни, більше, ніж вона витратила на свою оборону”, – повідомило джерело CNN.
США прагнуть отримати доступ до ресурсів України в рамках мирних переговорів, тоді як Київ вимагає гарантій безпеки та повернення окупованих територій.
Українська сторона все ще намагається домовитися про внесення поправок, оскільки поточний проєкт “не передбачає жодних американських зобов’язань, тоді як очікується, що Україна надасть все, що потрібно”.
Україна продовжує чинити опір підписанню угоди в її поточній редакції, попри кілька днів активного тиску з боку адміністрації Трампа.
У суботу міністр закордонних справ України Андрій Сибіга заявив, що він говорив з держсекретарем США Марко Рубіо “про продовження орієнтованого на результат українсько-американського діалогу”.
- За даними ЗМІ, Сполучені Штати та Україна наблизились до підписання угоди про доступ США до українських рідкісноземельних металів.
- За повідомленням Reuters, представники США, які ведуть перемовини з Україною щодо угоди про рідкісноземельні метали, почали погрожувати припиненням доступу до Starlink у випадку не підписання документів.
Українське довкілля зазнало масштабних руйнувань унаслідок повномасштабного вторгнення Росії – вже зафіксовано понад 9000 випадків екологічної шкоди. Про це повідомила міністерка захисту довкілля Світлана Гринчук під час Міжнародної конференції з питань відновлення України URC-2025, що завершилася в Римі.
Життя британських монархів – це не лише урочистості й титули, а й постійна загроза безпеці. У 1980–90-х роках члени королівської родини неодноразово ставали мішенню замахів, спроб викрадення та нападів божевільних. Цей тиск особливо гостро відчувала принцеса Діана – одна з найвідоміших і найбільш переслідуваних ЗМІ жінок свого часу.
Національний інститут раку США (NCI), один з головних центрів боротьби з онкологією у світі, переживає масштабну кризу. Після десятиліть підтримки з боку обох політичних таборів і значного прогресу в зниженні смертності від раку, інститут опинився в епіцентрі різких скорочень, кадрових чисток та адміністративного хаосу – наслідків рішень адміністрації Дональда Трампа.
У Китаї вчені навчилися вставляти мікроконтролери прямо в мозок бджіл, щоб керувати їхнім польотом. Такі “кіборги” можуть стати новим інструментом для військової розвідки або пошукових операцій після катастроф.
Митні надходження до бюджету США за підсумками перших дев’яти місяців 2025 року вперше в історії перевищили $100 мільярдів. Такі дані оприлюднило Міністерство фінансів США у щомісячному бюджетному звіті.