Новий уряд Німеччини можуть очолити антиросійські «яструби»
Джерело: The Moscow Times з посиланням на Politico
Новий уряд Німеччини більш жорстко ставитиметься до Росії та активніше підтримуватиме Україну. Лідер партії ХДС/ХСС Фрідріх Мерц, майбутній канцлер, виступав за передачу Києву далекобійних ракет Taurus, а тепер заявив про готовність реалізувати європейську безпеку без допомоги США. Окрім того, партнерами його партії можуть стати “яструби” з відхідного уряду.
Консервативний блок партій Християнсько-демократичний союз і Християнсько-соціальний союз на останніх виборах отримав, за останніми даними, 28,5% голосів, соціал-демократи (СДП) чинного канцлера Олафа Шольца – 16,4%, а партія «зелених», що входила в коаліцію, – 11,6%. Оскільки Мерц виключив співпрацю з ультраправою партією “Альтернатива для Німеччини” (20,8%), йому доведеться домовлятися з традиційними партіями.
Шольц, який позиціонував себе як “канцлер миру” і боявся ескалації у відносинах з Росією, заявив, що не приєднається до коаліції. Це відкриває можливості для союзу з Мерцем одного з лідерів СДП, нинішнім міністром оборони Борисом Пісторіусом. Пісториус також займає жорстку позицію щодо Росії. Якщо до коаліції приєднаються Мерц і Пісторіус, Німеччина, ймовірно, отримає необхідну твердість у політиці безпеки – якраз у той час, коли це потрібно Європі.
Якщо Мерцу буде потрібна додаткова підтримка, він може звернутися до “зелених”: їх на виборах очолював нинішній віце-канцлер та міністр економіки Роберт Габек. Габек – один із найбільш активних “яструбів” у питаннях оборонних витрат і підтримки України. Близько року тому він був серед тих членів уряду, які спільно з ХДС/ХСС вимагали від Шольца надати Києву ракети Taurus. Також це підтримала нинішня міністерка закордонних справ Анналена Бербок, тож навіть без участі у коаліції “зелені” в Бундестазі підтримають уряд у питаннях, пов’язаних з Україною та безпекою.
Мерц і Габек мають схожі погляди на нинішню адміністрацію США.
Американці не просто залишають Європу, вони працюють проти неї, – заявив Габек у неділю після закриття виборчих дільниць. – Вони залишають Україну в біді. Я б сказав, що вони її зраджують. Це імперіалізм у найгіршому його вигляді. Він закликав Європу об’єднатися і швидко домовитися про способи фінансування додаткових військових витрат.
Мерцу також, за його словами, “стало зрозуміло, що американську адміністрацію мало турбує доля Європи”. Він висунув ідею створення нового європейського оборонного союзу замість НАТО, який включав би ядерну співпрацю з Францією та Великою Британією. Мерц пообіцяв, що його “абсолютним пріоритетом” буде якнайшвидше зміцнення Європи, щоб вона поступово “дійсно змогла досягти незалежності від США”.
Мерц дає зрозуміти, що при його уряді політика Німеччини щодо орієнтації на США, що проводилася після Другої світової війни, зміниться, зазначає Муджтаба Рахман, керуючий директор з Європи в EurasiaGroup: “Мерц, ймовірно, зрозумів, яку загрозу становить Трамп”.
Це гарна новина для України, яку американський президент і його посадовці почали звинувачувати в розв’язанні війни. Трамп, а також його міністр оборони Піт Гегсет і радник з національної безпеки Майк Волтц в останніх інтерв’ю навіть відмовилися називати Росію агресором, що розпочав війну. У цій ситуації коаліція, яку може сформувати Мерц, має всі шанси на проведення набагато жорсткішої лінії щодо підтримки України та зміцнення європейської безпеки, ніж це вдавалося Берліну минулими роками.
Мерц усе своє життя працював над поліпшенням трансатлантичних відносин, це один з основних каменів його зовнішньополітичного мислення, тому зміна його позиції має принципове значення, сказала Bloomberg Яна Пулірін, старша наукова співробітниця Євроради з міжнародних відносин.
До виборів він акцентував необхідність укладення угод з Трампом і був переконаний, що зможе їх досягти. Але вчора він дуже різко висловився на адресу США. Він каже, що ми не повинні живити ілюзій. США покинуть Європу, і ми повинні підготуватися до того, щоб бути здатними захистити Європу без допомоги Америки.
Президента Володимира Зеленського закликали розблокувати кошти місцевого самоврядування для підтримки Сил оборони. На підписання відповідної петиції залишилося п’ять днів.
Президент США Дональд Трамп заявив, що Україна “можливо” зможе повернути частину окупованих Росією територій, однак це буде “непросте завдання”.
Глава РФ Володимир Путін 24 лютого скликав нараду щодо розвитку галузі рідкісноземельних металів в РФ, заявивши, що рідкісноземельні метали є критично важливими для мікроелектроніки, енергетики, цифрової економіки, та цивільного та оборонного секторів Росії.
Канада розширила санкційний список, включивши в нього російського телеведучого Володимира Познера, президента Федерації лижних гонок Росії Олену Вяльбе, міністра енергетики Сергія Цивілева та його дружину Анну Цивілева, яка є заступником міністра оборони та двоюрідною племінницею глави РФ Володимира Путіна.
24 лютого президент США Дональд Трамп під час спільної пресконференції з главою Франції Емманюелем Макроном, відмовився називати господаря Кремля Володимира Путіна диктатором, пояснивши, що “не використовує такі слова легковажно”.