Очільники ядерних регуляторів України та США обговорили питання двосторонньої співпраці

Джерело: Держатомрегулювання

Голова Держатомрегулювання – головний державний інспектор з ядерної та радіаційної безпеки України Олег Коріков зустрівся з головою Комісії ядерного регулювання США (US NRC) Крістофером Т. Хенсоном.

Під час зустрічі сторони обговорили ситуацію на тимчасово окупованій Росією Запорізькій АЕС і актуальні питання двосторонньої співпраці очільники ядерних регуляторів України та США.

Олег Коріков наголосив, що РФ, яка вже понад два роки утримує в окупації Запорізьку АЕС, продовжує цинічно порушувати основоположні принципи безпеки МАГАТЕ та міжнародне право.

За його словами, деградація ядерної та радіаційної безпеки продовжує поглиблюватися і подальша окупація української ЗАЕС лише ускладнить ситуацію.

“Сьогодні маємо некваліфікований персонал на промисловому майданчику, продовжується мілітаризація станції, через обстріли з боку окупантів відбуваються втрати живлення станції від української енергосистеми. Ми розуміємо, що якщо ЗАЕС не повернути під контроль України, то кількість експлуатаційних подій тільки збільшуватиметься і вони нестимуть потенційну загрозу виникнення аварій з радіаційними наслідками”, – зазначив голова Держатомрегулювання.

Він додав, що Росія продовжує ігнорувати та не виконує вимоги резолюції Генеральної конференції та вже чотирьох резолюцій Ради керуючих МАГАТЕ.

“На моє переконання, тільки жорсткі заходи можуть змінити цю ситуацію. Країна-агресор має бути позбавлена усіх прав і привілеїв у МАГАТЕ, будь-яку співпрацю з підприємствами російської атомної галузі має бути припинено. Необхідні політичні та економічні санкції”, – заявив Олег Коріков.

Під час зустрічі українською стороною представлено план із відновлення рівня безпеки ядерних установок Запорізької АЕС після її деокупації.

Також очільник Держатомрегулювання поінформував про ситуацію в Інституті метрології (м. Харків), який зазнав обстрілів з боку Російської Федерації.

Очільники ядерних регуляторів України та США обговорили стан виконання Меморандуму про співробітництво у сфері ядерної та радіаційної безпеки. Олег Коріков відзначив, що завдяки допомозі US NRC вже успішно реалізується проєкт з оновлення ІТ-обладнання українського ядерного регулятора, а одним із наступних стане проєкт із забезпечення належного рівня інформатизації, захисту, цифровізації та цифрової трансформації Держатомрегулювання.

Серед пріоритетних напрямків співпраці сторони розглянули питання вдосконалення регуляторних підходів та посилення спроможності Держатомрегулювання та ДНТЦ ЯРБ для подальшого перегляду результатів вибору майданчиків для АЕС з урахуванням можливого розміщення малих модульних реакторів.

Кабінет Міністрів затвердив Порядок проведення призову громадян на військову службу. Починаючи з 18 липня, повістки до ТЦК матимуть змогу надсилати поштою. 

20 травня міністр оборони Сполучених Штатів Америки Ллойд Остін відкрив засідання Контактної групи з питань оборони України, окресливши у вступному слові головні теми зустрічі.

У березні російські військові авіаударами майже повністю знищили село Козинку, розташоване в Бєлгородській області РФ. Як розповів біженець і парамедик російського походження під псевдонімом “Сталкер”, ЗС РФ зрівняли з землею населений пункт через інформацію про, начебто, знаходження там українських диверсантів.

У мережі поширився інтернет-тренд щодо приручення домашніх тварин – до нього долучилися й українські військові. Наприклад, користувачка @wikentiyax розповіла про долю кота, якого назвали Паладін.

Станом на 20 травня Сили оборони України контролюють Вовчанськ (Харківська область) приблизно на 60%. Водночас російські військові не припиняють штурмувати місто, зазначив заступник голови Харківської ОВА Роман Семенуха.