Одну з найдорожчих у світі колекцій монет виставлять на аукціон – після 100 років заборони
Після смерті данського магната Ларса Еміля Брууна в 1923 році, його заповіт містив незвичний пункт: його величезну колекцію монет, банкнот і медалей, зібрану протягом понад шести десятиліть, слід зберігати як резерв для національного фонду Данії на випадок його знищення. Через століття, якщо з національною колекцією все буде гаразд, його власну скарбницю можна буде продати на користь нащадків.

Головним лотом аукціону стала золота монета кінця XV століття із зображенням данського короля, джерело: Stack’s Bowers
Джерело: CNN.
Наступного місяця, майже через рік після закінчення 100-річного терміну дії цього заповіту, перша партія монет з особистої колекції Брууна, що налічує 20 000 предметів, піде з молотка. Для продажу всієї колекції знадобиться кілька аукціонів, і, за словами представників аукціонного дому Stack’s Bowers, який організовує продажі, після завершення аукціону це стане найдорожчим продажем міжнародної колекції монет в історії. Колекцію Л.Е. Брууна застраховано на 500 мільйонів данських крон, або ж близько 72,5 мільйона доларів. Аукціонний дім описує її як найціннішу колекцію монет, яка будь-коли з’являлася на ринку.
Протягом століття місцезнаходження цієї колекції залишалося таємницею, відомою лише небагатьом. Однак Бруун вважав, що сховати свою скарбницю було благородною справою; після руйнувань, свідком яких він став під час Першої світової війни, він побоювався, що Королівська данська колекція монет і медалей одного дня може зазнати з бомбардування або пограбування.
Бруун почав збирати монети ще дитиною в 1859 році, коли його дядько помер і залишив йому частину своїх монет. Син власників готелю і землевласників, він дізнався у свої 20, що сімейний спадок втрачено, і він залишився з боргами. Він започаткував власний бізнес у сфері масла на позику, згодом заробивши цілий статок на продажах і експорті. Завдяки своїм багатствам він став активним колекціонером монет і був одним із засновників Данського нумізматичного товариства в 1885 році.

Норвезька монета 17 століття на честь короля Фредеріка. На його реверсі зображено замок Акерсхус в Осло з видом на море. Джерело: Stack’s Bowers
“Хороша сторона у колекціонуванні монет полягає в тому, що коли ти засмучений або неспокійний, ти можеш подивитися на свої монети, і це заспокоює, коли ти вивчаєш їх знову і знову, розмірковуючи над багатьма нерозгаданими проблемами, які вони представляють, – сказав Бруун одного разу в інтерв’ю данському журналу. – Люди, які зосереджуються виключно на своєму бізнесі, роблять велику помилку. Я, наприклад, не міг би думати лише про масло до кінця своїх днів”.
Перший аукціон, який відбудеться 14 вересня, включатиме понад 280 лотів, серед яких – золоті та срібні монети з Данії, Норвегії та Швеції, датовані від кінця XV століття до останніх років життя Брууна. Їхня загальна вартість оцінюється у понад 10 мільйонів доларів. Зірковим лотом є одна з найстаріших золотих монет Скандинавії – монета короля Ганса, датована 1496 роком, яку можуть продати за 600 тисяч євро, або ж 672 510 доларів. Загальна вартість першого раунду продажів може перевищити 13 мільйонів євро, або ж 14,6 мільйона доларів, згідно з даними Stack’s Bowers.
“Безперечно, моєю улюбленою монетою в цьому продажі є золота монета короля Ганса 1496 року, який був королем Данії та Норвегії в рамках Кальмарської унії, а також Швеції на короткий час. Вона важлива на багатьох рівнях – це перша золота монета, викарбувана Данією, перша датована монета, викарбувана данським королівством, і вона є унікальною в приватних руках”, – зазначив Метт Орсіні, директор світової та стародавньої нумізматики у Stack’s Bowers Galleries у пресрелізі.
За останні кілька місяців монети виставлялися на різних ярмарках і в галереях Stack’s Bowers. Вони будуть представлені у Копенгагені безпосередньо перед аукціоном.
- У травні в Національному банку України відбулася презентація пам’ятних монет “Орьнек. Кримськотатарський орнамент”. Нові пам’ятні монети присвячені традиційному орнаменту кримських татар, одного з корінних народів України. У 2021 році орьнек офіційно включили до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства ЮНЕСКО.
Центральна військова комісія Трудової партії Кореї підтвердила участь армійських підрозділів КНДР у бойових діях проти Сил оборони України на території Курської області Росії.
За оцінками аналітиків, в 2024 році спірні сірі зони на фронті становили від 500 метрів до двох кілометрів у глибину, утім, завдяки застосуванню дронів вони розширились до п’яти-семи кілометрів у деяких районах.
27 квітня прем’єр-міністр Денис Шмигаль повідомив, що Україна і США домовилися не враховувати вже надану допомогу у майбутній угоді про співпрацю щодо рідкісноземельних металів.
До кінця квітня 2025 року Чехія у межах своєї ініціативи спорядить Україні ще 400 тисяч великокаліберних боєприпасів, повідомила міністерка оборони Яна Чернохова.
27 квітня міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус заявив, що Україна не повинна погоджуватися на пропозицію президента США Дональда Трампа поступитися територією в обмін на припинення вогню з Росією, оскільки це було б схоже на “капітуляцію”.