Офіс омбудсмана здійснив моніторинг усіх ВЛК: виявив значні порушення
Джерело: Дмитро Лубінець/Facebook
Офіс уповноваженого Верховної Ради з прав людини завершив перевірку усіх військово-лікарських комісій України. У результаті, виявили і підтвердили низку проблем, що стосуються дотримання прав людини.
Зауважується, що до інституції регулярно зверталися заявники, які зазначали про понад десяток обурливих порушень прав, пов’язаних із роботою ВЛК. Зокрема від початку 2023 року вже надійшло 1 093 звернень.
Роботу з моніторингу діяльності ВЛК організували у двох напрямках:
- ВЛК територіальних центрів комплектування;
- Госпітальні гарнізонні ВЛК та ВЛК цивільних лікувальних закладів.
Працівники Офісу здійснили 833 виїзних та документальних моніторингів. Лубінець запевнив, що під час перевірки охопили усі області, зокрема – прифронтові.
Наголосив, що опісля здійснених візитів та опрацьованих звернень, виявили і підтвердили низку проблем, що стосуються дотримання прав людини.
Деякі з них:
- відсутність єдиного реєстру військовозобов’язаних із відповідним наповненням щодо історії хвороби,
- формальність у проходженні ВЛК (“Скарги є? Немає? Придатний!”),
- корупційна складова,
- недотримання електронної черги,
- невиконання вимоги Постанови КМУ від 18.04.2023 №343 щодо долучення до здійснення медоглядів цивільних закладів охорони здоров’я та ін.
Зазначається, що Офіс стане ініціатором здійснення робочої групи за участі всіх відповідальних державних відомств, аби закласти фундамент для розробки чи врегулювання нормативно-правових актів, що стосуються проходження ВЛК.
Окрім цього, за результатами перевірки акцентують на необхідності ухвалення рішень відносно:
- порядку використання електронної системи охорони здоров’я у роботі з військовослужбовцем, який проходить ВЛК;
- перегляду тарифу на оплату медогляду комісією ВЛК;
- здійснення навчання чи проходження тренінгів цивільних фахівців, які залучені до роботи ВЛК;
- приведення приміщень ВЛК до належного рівня з урахуванням фактори безбар’єрності та доступності, та ін.
12 вересня президент Володимир Зеленський увів в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України відносно перевірки обґрунтованості рішень ВЛК щодо непридатності до військової служби. Глава держави погодив створення робочих груп для перевірки та аналізу діяльності військово-лікарських комісій.
- 30 серпня президент України Володимир Зеленський провів засідання Ради національної безпеки і оборони щодо підсумків перевірки всієї системи військово-лікарських комісій (ВЛК).
- Кабінет міністрів України ухвалив рішення про впровадження електронного документообігу під час та після проходження військово-лікарської комісії.
- Співробітники Державного бюро розслідувань повідомили про підозру голові військово-лікарської комісії одного з районних у місті Києві Територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, який складав та видавав фіктивні довідки про непридатність до військової служби.
- Прокуратура повідомила про підозру голові київської ВЛК, який фальсифікував довідки для виїзду за кордон військовозобов’язаним чоловікам.
Київський апеляційний суд ухвалив рішення залишити під вартою військовослужбовця 56-ї окремої мотопіхотної Маріупольської бригади Сергія Гнезділова. Його звинувачують у самовільному залишенні військової частини (СЗЧ).
Від початку повномасштабного вторгнення Росії на територію України 24 лютого 2022 року команда Петра Порошенка спрямувала на допомогу ЗСУ понад 6 мільярдів 247 мільйонів гривень.
Національна поліція України повідомила про підозру депутату Миколаївської міської ради, який, за версією слідства, привласнив експортну сою на суму понад 23 мільйони гривень. Він стверджував, що зерно знищили російські обстріли.
Мешканця Дніпра засудили до 15 років тюремного ув’язнення за державну зраду.
19 листопада народні депутати ухвалили проєкт державного бюджету на 2025 рік у другому читанні і в цілому. Фракція “Європейська Солідарність” розкритикувала його.