Олександр Сирський підбив підсумки року на посаді Головнокомандувача ЗСУ

Джерело: Олександр Сирський

Рік тому, 8 лютого 2024 року, Олександра Сирського призначили Головнокомандувачем Збройних сил України. Генерал підбив підсумки року на посаді.

Сирський наголосив, що очолює армію, що продовжує боротьбу з противником, який переважає в кількості особового складу, техніці, боєприпасах, ракетах.

Він вказав, що склад військового керівництва Збройних сил оновили, призначені нові командувачі.

“Протягом року зі мною в строю мої заступники, команда Генерального штабу, командувачі та наші солдати і матроси, сержанти і старшини, офіцери і генерали. З нами всі Сили оборони. Разом ми захищаємо Україну. Разом ми зупинили наступ ворога на Харківщині, запобігли наступу на Сумщині та перенесли війну на територію противника. Разом стримуємо триваючий наступ агресора на сході. Разом, протягом року, ми знищили живої сили, військової техніки та військових об’єктів ворога більше, ніж сукупно за попередні роки війни. Дякую кожному і кожній, хто віддано та мужньо воює за нашу Батьківщину. Для мене честь бути з вами в одному строю”, – написав він.

Далі Сирський перелічив його пріоритети як Головнокомандувача.

Перш за все він нагадав, що рік тому тривала оборона Авдіївки, українські підрозділи перебували у напівоточенні. Тому одним із перших його рішень як Головкома був наказ організовано вийти з міста.

Ключовий пріоритет: збереження життя людей.

Ми боремося за нашу землю, але життя українського солдата – найважливіше. Тому, у Збройних силах розроблена і впроваджується комплексна програма “Збереження життя військовослужбовців”. Ключовими напрямками програми є: технологізація армії, удосконалення підготовки українських захисників, покращення надання медичної допомоги на всіх етапах. Важливий аспект реалізації програми – це дії командирів підрозділів, адже на них покладена максимальна відповідальність за збереження життя особового складу.

Пріоритет 2: бий здалеку.

Протягом 2024 року держава поставила на фронт понад 1,3 млн безпілотників. Ми перші у світі створили Сили безпілотних систем, масштабували вже існуючі легендарні підрозділи “Птахи Мадяра”, “Ахіллес”, “К-2” та інші. Розвиваємо напрямки роботизованих платформ, наземних і морських дронів. Ворог сповна відчуває на собі потужність наших FPV-дронів. За рік кількість цілей, уражених ударними БпЛА різних типів, перевищила 461 тисячу.

Рік тому перевага російських військ в артилерійських боєприпасах становила приблизно 1:10. Сьогодні це співвідношення скоротилося майже до 1:2.

Сирський подякував країнам-партнерам за постачання боєприпасів та вітчизняним зброярам. Він вказав, що за рік ЗСУ знищили близько 13 050 ворожих артсистем (за два попередні роки – 8400).

Пріоритет 3: щоб перемагати, готуйся.

Ми докладаємо максимум зусиль для покращення підготовки українських військовослужбовців. Збільшено термін базової загальної військової підготовки (БЗВП) до 1,5 місяця. Це дало змогу наростити програму навчання та включити до неї необхідні сучасні елементи, зокрема РЕБ та БпЛА. Розглядаємо можливість подовження базової підготовки до 2 місяців. Посилюємо підготовку інструкторів. Провели успішний експеримент щодо проведення БЗВП на тилових фондах бойових бригад. Крім того, я наполягаю на забезпеченні 14-денного курсу адаптації у військових частинах після БЗВП ще перед бойовою роботою. Чим більш підготовленим та психологічно стійким буде воїн, тим міцнішими будуть наші позиції на фронті.

Також цього року вперше підготовка на іноземних зразках озброєння і військової техніки здійснюють не закордоном, а в Україні, що суттєво оптимізує витрати і час.

Пріоритет 4: Росія у вогні.

Військові частини, арсенали, склади зберігання, цехи підприємств ВПК, нафтопереробні заводи, які забезпечують пальним російську армію, та інші об’єкти будуть атаковані, допоки триватиме агресія Москви проти нашої держави.

Дистанція ураження DeepStrike углиб території РФ вже досягла 1,7 тис. км. Готуємо нові далекобійні засоби, і вони будуть застосовані.

За цей рік цілями успішного комплексного вогневого ураження на території російської федерації стали 377 об’єктів військового призначення.

Повітряними Силами та іншими складовими сил оборони протягом року знищено 9 200 повітряних цілей різних типів, що у 2,4 раза більше, ніж у 2023 році (3 798).

Пріоритет 5: нестандартні дії. Не лише оборона.

Україна здатна контратакувати, бити та гнати ворога. Це довели оборона Києва, Харківська наступальна операція, звільнення правобережної Херсонщини. Це продемонструвала й Курська операція. Ми створили буферну зону на Курщині, зруйнувавши замисел ворога почати новий наступ на Суми та Харків. Також цією операцією послабили тиск на деякі ділянки фронту.

За 6 місяців активних бойових дій на території РФ загальні втрати російських військ у живій силі склали понад 47 тисяч осіб, з них понад 19 тисяч – убитими. Причому це найбільш підготовлені російські війська. Зазнало розгрому й угруповання північнокорейських найманців.

Під час операції взято в полон 924 військових армії РФ. Поповнення обмінного фонду дозволило визволити частину наших військовослужбовців, зокрема тих, хто перебував у неволі з весни 2022 року.

Пріоритет 6: змінюватись, щоб перемогти.

Рік тому ЗСУ розпочали роботу з аудиту військових частин та органів військового управління, зокрема Генштабу.

За результатами аудиту було розформовано або скорочено низку військових структур і установ, що дозволило усунути дублювання функцій, прибрати невластиві функції та зменшити невиправдано роздуті штати. Генеральний штаб став дієвим органом військового управління.

Користуючись з вивільненого особового складу ми доукомплектували органи управління оперативного, тактичного рівнів і бойові військові частини. Близько 70 тисяч військовослужбовців відряджено у зону бойових дій в результаті скорочення (зменшення) чисельності частин охорони, обслуговування та забезпечення.

Збройні сили ввели систему просування та призначення офіцерів по службі в органах військового управління за умови участі (наявності досвіду) військовослужбовців у бойових діях, а також скоротили проміжні ланки управління та сформували нові органи військового управління.

Посилили кадровий склад Генерального штабу та апарату Головнокомандувача досвідченими бойовими генералами та офіцерами. Значно оновили командний склад з’єднань та частин. Основним критерієм призначення на посади є спроможність ефективно виконувати бойові завдання при збереженні життя та здоров’я підлеглих.

Цьогоріч ЗСУ повністю перейшли на стандарти і принципи НАТО у підготовці та управлінні військами, наголосив Сирський.

Пріоритет 7: нарощення спроможностей.

Протягом року Збройні сили наростили бойовий потенціал, що дозволило стримувати наступ ворога, попри збільшення чисельності угруповання ворожих військ ще на 140 тис. осіб.

Ми створили штурмові підрозділи (роти, батальйони), які під час ведення активних бойових дій (наступу), у тому числі у Курській області, показали свою ефективність. На їхній основі сьогодні формуємо штурмові полки.

ЗСУ наростили спроможності щодо боротьби в електромагнітному спектрі. Додатково сформували батальйон радіоелектронної боротьби, понад сто рот РЕБ у бригадах та відділення РЕБ у лінійних батальйонах бригад.

Розпочато формування окремого навчального Центру підготовки фахівців радіоелектронної боротьби. Розроблено та розпочато впровадження у військах системи управління засобами РЕБ “Айсберг”. Проведено кодифікацію 83 новітніх засобів РЕБ та поставлено у війська десятки тисяч засобів. Проведено нарощування спроможностей підсистеми РЕБ “Покрова”.

Залучено новітні авіаційні засоби, зокрема F-16 і Mirage 2000, для посилення протиповітряної оборони.

Війська удосконалили протидію та ураження БпЛА, зміцнили захист критичної інфраструктури, забезпечили морські коридори та змусили російський чорноморський флот відвести кораблі з Севастополя й Феодосії.

Досвід трьох років бойових дій проти переважаючих сил противника диктує необхідність змін щодо формування угруповань та структури військ на більш стійку й керовану. Ми це бачимо і розуміємо. Тому невдовзі ці зміни відбудуться. Зокрема, ініційований мною перехід на корпусну систему. (…)

Практично вже приступили до формування армійських корпусів, як перший крок на шляху удосконалення нашої армії.

Сирський зауважив, що реформу доводиться “втілювати просто на марші”, але ЗСУ рухається цим шляхом.

“У перспективі вибудуємо чітку корпусну структуру”, – запевнив він.

Військові впорядковують мобілізацію, посилюють рекрутинг.

Водночас, в умовах, що склалися, не можемо обійтися без переміщення та відрядження військовослужбовців із небойових військових частин до бойових. Зараз цей процес триває. Адже якщо фронт, як-то кажуть, “посиплеться”, то всі наші плани не вартуватимуть ламаного шеляга.

Пріоритет 8: єдність – запорука нашої стійкості.

Цей рік я пройшов разом із нашими воїнами. Я регулярно зустрічаюся з ними на передовій, чую їхні пропозиції і побажання, працюю разом із ними на пунктах управління над новими рішеннями для фронту.

Знаю, що вони втомлені. Для багатьох ця війна триває вже скоро 11 років. Три останні роки – без відпочинку, у постійній боротьбі.

Чи є проблеми? Так, є. Але ми знаємо про ці виклики та робимо все можливе, щоб їх подолати.

Історія доводить: Україна буде існувати, поки є її Збройні Сили. А Збройні Сили воюватимуть доти, доки український народ стоятиме з ними пліч-о-пліч. Пам’ятаймо, що єдність – це те, що допомогло нам вистояти у 2022-му і що має вести нас до перемоги зараз. Бачу в цьому свою місію і виконую її.

І наостанок, але про головне.

Коли ви бачите втомленого українського солдата, який на кілька днів приїхав із фронту побачити свою родину, підійдіть і подякуйте. Бо ми всі – родина. Бо цей солдат – єдиний, хто стоїть між вами та безжальним російським загарбником.

  • Головнокомандувач Збройних сил України Олександр Сирський відреагував на останні напади на територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, назвавши такі атаки ганебними.

Рік тому, 8 лютого 2024 року, Олександра Сирського призначили Головнокомандувачем Збройних сил України. Генерал підбив підсумки року на посаді.

У Генеральному штабі ЗСУ повідомили про ситуацію на фронті. Загалом, протягом минулої доби (7 лютого) зафіксовано 123 бойових зіткнення.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 16:00 7 лютого. Загалом, від початку доби відбулося 67 бойових зіткнень.

Спецпредставник США з питань України та Росії Кіт Келлог повідомив, що президент Сполучених Штатів Дональд Трамп готовий посилити санкції проти РФ, аби покласти край російсько-українській війні.

У Генеральному штабі підтвердили, що підрозділи Сил безпілотних систем Збройних Сил України, у взаємодії з іншими складовими Сил оборони, у ніч на 6 лютого уразили аеродром “Приморсько-Ахтарський” у Краснодарському краї РФ.