ООН чекає відповіді Росії, оскільки закінчується термін дії Чорноморської зернової угоди
Джерело: Reuters
Генеральний секретар Організації Об’єднаних Націй Антоніу Гутерріш все ще очікує відповіді від президента Росії Володимира Путіна на пропозицію продовжити угоду, яка дозволяє безпечний Чорноморський експорт українського зерна.
Гутерріш у вівторок, 11 липня, запропонував Путіну продовжити угоду, яка дозволить безпечний експорт зерна з України із заблокованих чорноморських портів в обмін на під’єднання дочірньої компанії російського “Россельхозбанк” до SWIFT.
Термін дії Чорноморської зернової ініціативи закінчується в понеділок, 17 липня, якщо Росія не погодиться її продовжити.
“Ведуться обговорення, надсилаються повідомлення WhatsApp, надсилаються повідомлення Signal і обмінюються ними. Ми також чекаємо відповіді на лист”, — сказав журналістам речник генерального секретаря ООН Стефан Дюжаррік.
Державний секретар США Ентоні Блінкен у п’ятницю, 14 липня, закликав Росію продовжити та розширити Чорноморську угоду, звинувативши Росію у використанні угоди “як зброї”, погрожуючи розірвати її.
“Якщо Росія не збирається закінчувати свою жахливу агресивну війну проти України, вона принаймні могла б продовжити Чорноморську зернову ініціативу, щоб ці продовольчі товари могли потрапити у світ, утримуючи ціни на низькому рівні, підтримуючи постачання”, — сказав Блінкен.
- 9 липня міністр закордонних справ Туреччини Хакан Фідан провів телефонну розмову з главою МЗС РФ Сергієм Лавровим. Сторони зокрема обговорили “зерновий коридор”, поінформували дипломатичні джерела у МЗС Туреччини.
- Високопосадовці ООН у п’ятницю пообіцяли продовжувати працювати над продовженням угоди, яка дозволяє експортувати продовольство та добрива з Росії та України, попри війну.
- 7 липня президент України Володимир Зеленський зустрівся з президентом Туреччини Реджепом Таїпом Ердоганом у Стамбулі. Сторони зокрема обговорили продовження “зернової угоди”.
Ввечері 14 липня президент Володимир Зеленський провів розмову з главою Білого дому Дональдом Трампом. Сторони зокремо обговорили зміцнення українських позицій для досягнення миру.
Президент Володимир Зеленський, наголосивши на пріоритетності розвитку власного виробництва в Україні, підтвердив намір призначити нинішнього главу уряду Дениса Шмигаля новим очільником Міноборони.
Президент США Дональд Трамп 14 липня оголосив про різке збільшення збройових постачань країнам НАТО у межах нового плану озброєння України. Угода передбачає постачання ракет, засобів ППО та артилерійських снарядів, котрі зрештою мають спорядити Києву.
14 липня під час зустрічі з генсеком НАТО Марком Рубіо, президент США Дональд Трамп заявив, що збирається надсилати “найсучаснішу зброю” Альянсу, котрий зможе передати її Україні.
Законопроєкт про повну амністію за злочини в оборонці отримав пом’якшену версію. Втім, нова версія аналогічно блокує розслідування корупційних схем, попереджають у Центрі протидії корупції.