Парламент може обмежити використання державних коштів на закупівлю товарів та послуг, що не стосуються ЗСУ

Джерело: Давид Арахамія, Ірина Геращенко

Верховна Рада може обмежити регіональну владу у використанні державних коштів на закупівлю товарів та послуг, які не є пріоритетними під час війни. Своєю чергою, депутати від “Європейської Солідарності” закликали до повного мораторію на нецільові витрати.

17 липня голова фракції “Слуга народу”  Давид Арахамія зазначив, що регіональна влада має припинити витрачання державних коштів на закупівлі, що не стосуються українського війська.

“Хочу звернутися до очільників міст, посадовців місцевого самоврядування та всіх інших осіб, відповідальних за процедури закупівель у нашій державі, незалежно від політичного забарвлення. У суспільстві назріває дуже серйозне невдоволення вашими діями. Пов’язано це з пріоритетами, які ви обираєте під час здійснення закупівель”, – мовиться у дописі Арахамії.

Він пояснив, що скандали, пов’язані з закупівлею барабанів, овочерізок та витрачанням державних коштів на ремонти стадіонів “дестабілізують суспільство із непростим життям, котре примудряється не просто виживати, але ще й волонтерити, донатити на армію та зберігати оптимістичний погляд на майбутнє”.

Окрім цього, він зауважив, що українські військові просто “шоковані такими новинами”.

За словами Арахамії, нині у парламенті активно обговорюється можливість обмеження розпорядження коштами регіональних посадовців. Водночас, додав він, зупиняє лише те, що згодом почнуть “голосно кричати про “напад на децентралізацію” та що “влада атакує місцеве самоврядування”.

Своєю чергою, співголова фракції “Європейська Солідарність” Ірина Геращенко зауважила, що нецільові витрати в регіонах – це наслідок фінансової політики центральної влади, і пояснила, що це необхідно негайно виправляти.

Депутатка наголосила, що партія наполягає на повному мораторії на будь-які витрати, що не стосуються ЗСУ.

“Наша команда неодноразово вимагала ввести мораторій на будь-які бюджетні витрати, які можуть почекати до закінчення війни. Головний пріорітет – ЗСУ. Виробництво своєї зброї. Розвиток ВПК. Підтримка солдатів і їх родин. Все інше – другорядне. Вимагали збільшення фінансування Армії ще до великої війни. Але ж дороги! Вони були пріорітетом… Барабани, плитка, памʼятники – все це відлуння “великого будівництва”, на яке 4 роки тому присіла нова команда. Й ці корупційні потоки їй надто припали до душі”, – заявила Геращенко.

Також вона нагадала, що 23 лютого 2022 року Кабмін прийняв постанову, якою заборонив витрачати місцевим бюджетам кошти на будь-що, окрім захищених статей видатків. Зауваживши, що “всі ці барабани неможливі без благословіння від кураторів з Центру”. Окрім цього, народна обраниця зазначила, що зараз опозиція ніяк не впливає на формування порядку денного парламенту, тож усі бюджетні закони ставлять і проходять без опозиційних сил у парламенті.

“Коли глава президентської фракції критикує нецільове використання коштів, то варто нагадати, що вся повнота влади зараз в Зеленського і “слуг”. Тому це питання до самих себе. У ВР, до речі, є ТСК щодо військової міжнародної допомоги, і, згідно з проміжним звітом цієї комісії, з міжнародними постачаннями у нас все добре, а от корупцію в закупівлях зброї вона не розслідує”.

Геращенко зазначила, що вже час “повертати парламенту справжню функцію контролю”. Відтак закликала негайно повертати годину запитань до уряду в залу – “аби відповідали і звітували”. Та додала, що канал “Рада” має висвітлювати діяльність ВР і дебати. Тоді як на “Суспільне” мають повернутися програми журналістських розслідувань, заявила вона, і констатувала, що “Єдиний марафон” – це “покривання корупції і безкарності”.

Геращенко пояснила, що “ЄС” відтепер наполягає на повному мораторії на будь-які витрати, що не стосуються ЗСУ. Та додала, що це стосується і каналів ДОМ/Freedom, які “розпиляли” чергові мільйони на новорічні комедії.

Міністр закордонних справ Естонії Маргус Тсахкна допустив закриття кордону з Росією. Раніше глава відомства заявляв, що закривати прикордонні переходи поки зарано.

Росії не вдалося увійти до членів виконавчої ради Організації із заборони хімічної зброї, до повноважень якої входить, зокрема вжиття заходів стосовно держав-порушниць.

29 листопада генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг повідомив, що з початку повномасштабної війни втрати російської армії перевищили 300 тисяч осіб.

Після почату повномасштабного вторгнення РФ на територію України фінська компанія HD-Parts експортувала в Росію запчастини для вантажних автомобілів на мільйони євро.

29 листопада голова МЗС ФРН Анналена Бербок наголосила, що союзники України з усього світу мають створити над цією країною “оборонний щит”, аби убезпечити від російських атак у зимовий період.