Парламентарі 20 країн засудили російські «вибори» на ТОТ України

Джерело: голова парламентського комітету із закордонних справ Литви Жигімантас Павільоніс/X

Голови комітетів у закордонних справах 20 парламентів – від країн Балтії до США та Ізраїлю – підписали заяву, в якій заперечують легітимність так званих “виборів”, проведених Росією на тимчасово окупованих українських територіях.

Парламентарі 20 країн відмовилися визнати законними російських “вибори” на ТОТ України.

Ініціативу підтримали зокрема США, Німеччина, Велика Британія, Іспанія, Італія, Нідерланди, Чехія, Ізраїль, країни Балтії та низка інших європейських країн.

Ми однозначно відкидаємо легітимність виборів, проведених Росією на окупованих українських територіях. Такі дії Росії на міжнародно-визнаній території України є абсолютно нелегітимними та не визнаватимуться світовою спільнотою, — зазначили у заяві парламентаріїв.

У Міністерстві закордонних справ України закликали іноземні держави не надсилати міжнародних спостерігачів для участі у президентських виборах РФ, які зокрема відбуватимуться на тимчасово окупованих територіях України.

У дипломатичному відомстві зазначили, що триваюча в Російській Федерації кампанія з імітації виборів президента, яку російська влада здійснює на тимчасово окупованих частинах території Донецької, Луганської, Запорізької, Херсонської областей України, а також в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі, демонструє подальше зухвале нехтування Російською Федерацією нормами та принципами міжнародного права.

Також у МЗС зауважили, що, попри неодноразове засудження світовою спільнотою проведення Російською Федерацією під виглядом “псевдореферендумів” та “виборів” юридично нікчемних заходів на тимчасово окупованих територіях України, керівництво РФ свідомо ігнорує заклики до припинення подібних дій. А також всупереч численним резолюціям ГА ООН і рішенням низки інших авторитетних міжнародних організацій на підтримку суверенітету і територіальної цілісності України, не полишає спроб анексії тимчасово окупованих Російською Федерацією внаслідок збройної агресії територій України шляхом поширення на них норм російського законодавства.

Крім того, у Міністерстві закордонних справ України наголосили, що проведення “виборів” президента Російської Федерації на тимчасово окупованих територіях України – в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі, у частинах Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей України – є незаконним та не матиме жодних правових наслідків.

А також додали, що примусове залучення до участі у так званих “виборах” мільйонів громадян України, які мешкають на тимчасово окупованих територіях, або під примусом були переміщені на територію РФ, є так само незаконним. Зазначене, у поєднанні з відсутністю будь-яких ознак відповідності виборчої кампанії у РФ загальновизнаним демократичним принципам і стандартам проведення виборів, усуненням опонентів російської влади ставить під сумнів об’єктивність і легітимність будь-яких результатів цих “псевдовиборів”.

У МЗС нагадали, що російська диктатура давно не має нічого спільного з демократією, зокрема процедурою відкритих і конкурентних виборів. Володимира Путіна, який перебуває у розшуку Міжнародного кримінального суду за підозрою у вчиненні тяжких воєнних злочинів, вже 24 роки утримує при владі не вільне волевиявлення народу, а маніпуляції з конституцією Російської Федерації, тотальна пропаганда, знищення будь-яких проявів політичної конкуренції та політичне насильство, включно зі вбивствами значущих незалежних політичних фігур.

У заяві відомства зазначається, що подальша консервація агресивного та реваншистського путінського режиму становить безпрецедентний виклик для Європи, Центральної Азії та інших регіонів світу, на які може розширитись російський терор і хаос. Ігнорування цього призведе до подальшого зростання загрози для міжнародного миру та безпеки.

“Закликаємо міжнародні медіа та публічних осіб не допомагати Кремлю в створенні ілюзії виборчого процесу та не називати цей фарс “виборами”, використовуючи притаманну демократичним державам термінологію. Поки Володимир Путін продовжує свою особисту владу, ми закликаємо демократичний світ підтвердити свою повагу до людського життя, верховенства права та демократичних цінностей максимальною підтримкою України та українського народу в боротьбі проти російського терору, а також максимальною підтримкою цілей та принципів Статуту ООН через подальше незмінне невизнання російської окупації території нашої держави”, – резюмували у МЗС України.

 

24 квітня два комітети Європейського парламенту — з питань промисловості, досліджень та енергетики, а також з питань безпеки й оборони — визначили власну позицію щодо законодавчої ініціативи про створення Європейської програми оборонної промисловості (EDIP). Профільні комітети підтримали законопроєкт, спрямований на зміцнення європейської оборонної промисловості, збільшення виробництва зброї та посилення підтримки України.

Адміністрація Дональда Трампа передала українській стороні так звану “остаточну пропозицію” щодо завершення війни з Росією, яка передбачає суттєві поступки Кремлю. Зокрема, США нібито готові визнати Крим російською територією та фактичний контроль Росії над значною частиною окупованих територій.

Армія РФ застосовує балістичні ракети “Іскандер” та північнокорейські KN-23 з касетними боєголовками, що призводить до масових жертв серед цивільного населення України, заявив керівник Центру протидії дезінформації при РНБО Андрій Коваленко після масованої атаки росіян у ніч на 24 квітня.

Президент США Дональд Трамп 24 квітня заявив, що у межах поступки для наближення до миру російська сторона пропонує “зупинити війну” та обіцяє “не захоплювати всієї території України”.

Генеральний секретар НАТО Марк Рютте має намір звернутися до керівництва США з проханням відмовитися від примушування України до миру на умовах президента Росії Володимира Путіна.