Педофілія і «Вагітна у 16»: огляд скандального третього випуску

Владіслава Чорна
Шеф-редакторка Букв

Ну и что, что мне 32, а ей 15?”, – герой програми Сергій.

Вийшла третя серія третього сезону шоу “Вагітної у 16” на СТБ під провокативним заголовком “Шкільний учитель та учениця: кохання чи стаття?”. Вибір заголовка здається ще дивнішим, коли дізнаєшся, що ніякої гіперболізації там немає: йдеться дійсно про 15-річну ученицю та її 32-річного учителя, в якого за спиною вже є шлюб і дитина (з якою він, звісно ж, не контактує). 

Якщо коротко, що ми маємо: 15-річна Людмила з невеликого села Яблунівка Київської області. Дівчина з доволі бідної сім’ї, дитинство її минуло у скандалах батьків. За рік до подій мати, не витримавши алкоголізму батька, раптово покинула його, переїхавши до чоловіка в Черкаській області. І хоч вона переконувала, що покинула лише чоловіка, донька сприйняла це як зраду всієї сім’ї, її зокрема, тож вирішила розірвати будь-які зв’язки з матір’ю. 

З 32-річним Сергієм дівчина познайомилася у школі під час уроку інформатики, який він вів. Людмила відразу відчула до нього симпатію і почала писати у соцмережах. Сергій помітив флірт, але сприйняв це за гру. Проте, після спільної прогулянки селом він почав дивитися на дівчину іншими очима, адже вона ставилася до нього як до чоловіка, не суперечила та безумовно захоплювалася – словом, демонструвала усе те, чого не вистачало Сергієві від дорослих жінок. 

Джерело: Вагітна у 16 | СТБ

Згодом вони почали жити разом – батько Люди був не проти, а рідна мати не брала участі у її житті. На сексуальних стосунках з неповнолітньою наполіг саме Сергій. Цитую: “Я не розумів, як можна жити разом і не бути в інтимних стосунках. Для мене це було дико, тому я відразу сказав: давай ми переспимо, щоб у нас не було ніякої сором’язливості”. Отже, для мужика диким був факт не спати з неповнолітньою, а не переспати з нею! “Він у возрасті уже, короче організм требує свого!”, – пояснила початок сексуального життя Людмила. 

Джерело: Вагітна у 16 | СТБ

Життя разом розкрило низку складнощів: по-перше, якщо раніше Сергій захоплювався тим, що дівчина (за його словами) проста та нічого не знає, тепер його це дратує. Дійсно, Людмила по факту є 15-річною дитиною, але її рівень розвитку не відповідає своєму віку. Він об’єктивно нижчий. Ба навіть більше, життя у не цілком благополучній родині, алкоголізм батька, те, що нею не займалися та косоокість наклали відбиток і на її самооцінку. Якщо наважитеся подивитися випуск, зауважте, наскільки дівчина уникає зорового контакту зі співбесідниками – вона буквально відвертається під час розмови. Чудова мішень для аб’юзу та самоствердження, чим і скористався Сергій. Він почав дорікати дівчині за її психічний і інтелектуальний розвиток, хоч саме це його на початку і приваблювало. Та і, взагалі, що у них може бути спільного з такою різницею у віці? З іншого боку, звісно ж, на фоні Люди Сергію легше привселюдно називати себе “мислителем”. 

Наступною проблемою стало те, що попри життя у селі і вік в 15 років, Людмила не здатна обслужити себе, вести господарство, готувати та навіть не ознайомлена з елементарними правилами гігієни – за словами Сергія, для неї є нормою чистити зуби раз на місяць. Також для нього перестала бути милою щеняча прив’язаність дівчини – вона ходила за ним навіть до туалету. 

Погравшись з неповнолітньою, Сергій уже задумувався над тим, чи потрібна вона йому, аж раптом з подивом дізнався, що від сексу бувають діти. Дівчина завагітніла і тримала у таємниці цю новину до терміну, коли аборт робити вже не можна. 

Знала про вагітність дівчини лише співмешканка батька Люди – Тетяна. Жінка незряча, але це не завадило їй бути єдиною розсудливою людиною у програмі. Особливо мене вразила сценка, де Люда купила тест на вагітність і не могла зрозуміти інструкцію, тож їй Тетяна пояснювала що до чого. “Тьоть Тань, а шо значать дві полоски?”…

Оскільки діватися Сергію вже не було йому вже не було куди – він вирішив “виховувати” Люду, вчити її вести господарство та готувати їсти. Став контролером під лозунгом “давай, я ж хочу з тебе зробити людину!”. 

Джерело: Вагітна у 16 | СТБ

На УЗД він не хотів їздити, купувати вагітній якісну їжу він не хотів, нарікаючи, що і так у “300 гривень” покупки йому обходяться. Дівчина, починаючи життя з дорослим чоловіком, сподівалася, що він буде покривати її потреби. Дійсність розчарувала: виявилося, що навіть на елементарні продукти він шкодує грошей, а купує все найдешевше – шкодував вагітній ягід, свіжих овочів і червоної риби. Тому поїсти від душі вона їздила в село до батька. Власне, весь шлях Люди у програмі супроводжується її образою, що вагітність нічого не змінила в кращу сторону – Сергій все ще її не сприймає як свою жінку, не хоче допомогти, підтримати та взяти відповідальність.

Чергова суперечка щодо прибирання завершилася тим, що Сергій Люду на пізньому терміні вагітності вигнав з дому, відвізши у село. Причому, раніше він її вже цим шантажував: “Я думала, що він тільки напугать мене хоче. Раніше, коли ми ссорились, він грозився відвезти мене в село, але ніколи цього не робив. Я надіялась, що він на півдорозі розверне назад, але він завіз мене в село – і там оставив. Я зразу стала йому дзвонить. Просто не могла повірить у те, що він мене взяв – і кинув, але він не брав трубки”. Словом, систематично дівчина вганялася у стан жертви шляхом нагадування, що її в будь-який момент можуть викинути з житла та стосунків. 

Джерело: Вагітна у 16 | СТБ

Після дзвінка матері Люди до Сергія (яку він називає “бешеная женщина”), він переосмислив свій вчинок і приїхав забирати вагітну з села. Таке собі дресирування. Вони на городі помирилися і двічі зайнялись між грядками сексом (так, 33-річний мужик з 16-річною дівчиною) – та так, що в останньої трапилися передчасні пологи. 

Дитина народилася стрімко, на три тижні раніше, 2350 гр. Молодий (відносно) батько радів, що трапилося так все швидко – йому не довелося бути на партнерських пологах. 

Джерело: Вагітна у 16 | СТБ

На перший тиждень після пологів з дівчиною жила її мати – і шляхом примітивних маніпуляцій Сергій перетягнув її на свою сторону, змусивши також тиснути на 16-річну доньку. Своїми криками та повчаннями вона довела дівчину до сліз – і це й не дивно, адже вона мусить сидіти у квартирі дорослого мужика, який раптом що – погрожує її звідти вигнати, сидить з новонародженою дитиною. А тим часом її однолітки навчаються та насолоджуються молодістю. 

Будні з дитиною не були веселими: дівчині було складно, а чоловік працював, а після роботи не мав часу та сил хоч якось виконувати свої батьківські обов’язки, зате постійно дорікав Люді в усьому. Разом з тим, дівчина в силу своєї молодості та інтелектуального розвитку не здатна була усвідомити як доглядати за дитям і який тягар відповідальності ліг на неї. Тож напруга лише наростала. Відповідальність щодо дитини 16-річна підлітка та 33-річний чоловік місцями перекидали між собою, як у грі “гаряча картопля”. Разом з тим, очікування не здійснилися: дитина не просто не об’єднала пару, а й створила підґрунтям до нових конфліктів.   

На допомогу прийшли експерти СТБ – цього разу телеведуча Надія Матвєєва та психолог Андрій Жельветро. Вони зауважили на недоглянутості дитини та інфантильній позиції обох батьків, після чого розділилися. Якщо коротко, перша займалася Людою, де відвела її у салон краси, “відкрила жіночність”, пояснила, що насильство є неприпустимим і що можна завжди піти від аб’юзера та подати на аліменти. 

Джерело: Вагітна у 16 | СТБ

Єдина оцінка педофілії, яку я почула, була від психолога, коли він запитав у Сергія: “Чем взрослого мужчину в возрасте Иисуса Христа заинтересована на тот момент 15-летняя девочка?”. На цьому – все. Далі пішов якийсь психоаналіз Сергія, звідки у нього образа на дорослих жінок, і ні слова про те, що він порушив закон і просто знайшов собі безвольний інструмент для самоствердження. 

От і вся допомога від експертів. Вдягнули бантик на злочинні, токсичні та маніпулятивні відносини 33-річного чоловіка з підліткою, рівень розвитку якої не відповідає навіть її 16-ти рокам! 

Опісля канал натягнув хеппі-енд: посеред Києва під романтичну музику Сергій покликав Люду на танець, хоч два роки до того кликав її до дошки у школі. Після титрів транслюється відеоповідомлення Люди: через 4 місяці після народження сина, вона знову вагітна! 

До речі, канал оплатив операцію з виправлення косоокості Людмили. Наскільки цей крок був репутаційним, аби прикритися “ми не хайпуємо на педофілах, а дійсно допомагаємо дівчатам” – я не знаю. Як ви думаєте? 

Про цей випуск я дізналася тиждень тому в коментарях Ютуба: односельці цікавилися, коли ж вийде шоу про їхніх земляків – вчителя інформатики та 15-річну дівчину? Тож не дивно, що багато їх відгукнулися під довгоочікуваним випуском. Де правда, а де – брехня, не беруся стверджувати. 

Хтось зауважив, що цей чоловік, попри свій бекґраунд зі стосунками з ученицею, все ще працює у школі. Хтось розповів, що вони все ще разом живуть, і він досі чинить і фізичне, і емоційне насилля щодо Люди: Є і такі твердження (треду не знайшла): 

Говорять, що у юної дівчини вже двоє дітей. Зростання у такій нездоровій атмосфері навряд чи корисне для їхнього фізичного, психічного та інтелектуального розвитку. Ким вони виростуть, бачачи таке? Жертвами, тиранами чи загалом уникатимуть стосунків?

Випуск страшний, анекдотичними тут були хіба розповіді Сергія про його високий інтелект. А, загалом, для мене страшно: чому СТБ не били на сполох, а далі знімали “серіальчик”? Чому не дали батькам дівчини адекватних юридичних порад і підтримки? Окей, немає бюджету на випуск “Дочки – Матери”, як під час минулих сезонів, так чому вже у програмі не було назване все своїми словами: жертва – жертвою, а педофіл – педофілом? Хотіли лишили все на розсуд глядачам? Вибачте, але тут ми граємося з людськими долями. І якійсь 14-15-річній знедоленій дівчинці те, що влаштовує Люді Сергій здасться “твердим кулаком” і “поведінкою правильного чоловіка”. Хеппі-енд наприкінці випуску, який почався з акту педофілії над ученицею? 

Сергій постійно наголошує Люді на юридичній відповідальності щодо дитини (я впевнена, що вона навіть сповна не розуміє що це означає), але при тому нічого ніхто не сказав про кримінальну відповідальність самого Сергія. Хіба кілька разів під час скандалів мати головної героїні – але вона там і так грає не цілком позитивну роль, і участі в житті доньки до пологів не брала взагалі. 

Сергій свідомо шукав дитину з низьким інтелектуальним розвитком, без світогляду та внутрінього стержня, аби вона його сприймала всерйоз, чого йому не вистачало з ровесницями. “Експерти” ж йому чемно піддакують у тому, як дитина, яка народила дитину, не справляється зі своїми дорослими обов’язками. 

“Став “класс”, якщо злочинців треба садити у в’язниці”, – СТБ.

Багато коментаторів і користувачів соцмереж побачили у цій програмі саме толерування стосунків 32-річного чоловіка з 15-річною дівчиною. Причому, для педофілів – історію про те, що за злочин можна не сісти. А для молодих дівчат – що хеппі-енд можливий (навіть якщо це награно за участі телеканалу). Хоча б попередження на початку програми із засудженням педофілії та переліком відповідних законів – і це б не завадило. 

За такою сім’єю, насправді, мали б слідкувати не глядачі та журналісти, а працівники соціальних служб і правоохоронці. Але… маємо що маємо.

Дуже тяжкий випуск. В інстаграмі героїні на будь-які питання вона відповідає грубістю та матюками, зайнявши з позиції жертви позицію агресора. Але це лиш підтверджує усе, про що ми здогадуємося, а може навіть і більше. Слабкість дитини та її сім’ї притягнула до їхніх доль хижака. І щонайменше одну долю він уже зламав, а телеканал СТБ тим часом зробив із цього розважальний контент. Хайп чи людські долі – рано чи пізно перед такою моральною дилемою стає будь-який поважний медійник. І кожен обирає свій шлях, відштовхуючись від пріоритетів.

У Центрі національного спротиву повідомили, що у тимчасово окупованому Криму росіяни розпочали нові зачистки у місцевих бібліотеках. Ворог наказав вилучити усі книги про Голодомор, УПА та на яких зображено тризуб.

24 квітня міністр оборони Польщі Владислав Косіняк-Камиш заявив, що країна готова допомогти Україні повернути чоловіків призовного віку на допомогу Силам оборони у боротьбі проти росіян.

24 квітня Україна та Португалія розпочали роботу над проєктом угоди щодо гарантій безпеки, узгодивши графік подальших переговорів.

Уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець наголосив, що жодних прямих перемовин з російською делегацією 24 квітня не відбувалося. Раніше так звана дитяча омбудсменка РФ Львова-Бєлова заявила, що Росія та Україна “вперше провели очні переговори” стосовно повернення викрадених росіянами дітей.

Франція закликає Європейський Союз запровадити новий режим санкцій проти російської дезінформації та операцій втручання у вибори по всьому світу.