«Перше, що вкрала в мене РФ — мова»: журналістка Євгенія Моторевська про свою українізацію
Джерело: Євгенія Моторевська/Facebook
Журналістка Євгенія Моторевська поділилася особистою історією про перехід на українську мову після впливу тотальної русифікації.
Рідною мовою обох її бабусь була українська — одна з Чернігівщини, інша з Харківщини. Проте в радянські часи масова русифікація не залишила їй шансу бути україномовною від народження.
Своє перше слово українською Євгенія вимовила лише у школі, коли їй було сім років. Першу людину, яка говорила українською в побуті, вона зустріла лише в університеті — у 16 років. Повністю на українську перейшла в 30.
“Чи легко відмовитися від першої мови? Ні. Навіть коли я почала спілкуватися українською в усіх сферах життя, я ще довго бачила сни російською. Я автоматично переходила з російськомовними людьми на російську — і навіть не помічала цього. У хвилюючі моменти я часто не могла згадати потрібні українські слова”, – написала журналістка.
Лише після шести років повного спілкування українською Моторевська почала забувати російську.
“Але попри все я вважаю українську рідною мовою, а російську — лише першою. Мені дуже шкода, що української не було в моєму дитинстві. Це частина моєї ідентичності, яку в мене вкрали”, – написала вона.
Моторевська додала, що боротьба за мову досі триває. “З кожним разом мені все важче робити це з милою посмішкою і трішки винуватим виразом обличчя. Бо це не про ваше право, а про порушення мого”, – зазначила журналістка.
“Минулого тижня я записувала інтервʼю з одним офіцером у запасі. Зараз йому 71. Кримчанин, який втратив дім. Етнічний росіянин. На українську мову перейшов вже після анексії Криму, коли йому було за 60. Він мені сказав: “Ані я, ані мій син ніколи більше не будемо говорити російською”. Все можливо. Було б бажання”, – наголосила Моторевська.
- Журналіст і публіцист Віталій Портников наголосив, що поки в Україні багато хто досі не усвідомлює важливість мови як ключового елемента національної ідентичності, Росія свідомо застосовує російську мову як інструмент русифікації населення, де б воно не мешкало.
Дружина лідера Black Sabbath Оззі Осборна Шерон “виконала заповітне бажання чоловіка” за кілька тижнів до його смерті.
Американська письменниця Елеонор “Гей” Кортер та її чоловік Філіп постануть перед судом у Франції за незаконний продаж зливків золота, піднятих із затонулого французького корабля XVIII століття.
Кішка з Одеси вивчила напам’ять шлях до бомбосховища.
Народна депутатка Мар’яна Безугла заявила, що має синдром Аспергера, через який вона “дещо інакше” відчуває емоції.
У ніч на 27 липня безпілотники атакували електропідстанцію поблизу залізниці в селищі Октябрьський Волгоградської області Росії.