Під час війни насильства стає більше. Але видимого – менше – Тетяна Зотова

25 листопада у всьому світі офіційно розпочалась акція “16 днів проти насильства”, що триватиме до 10 грудня. Це про об’єднаний голос усіх людей, що не лише є жертвами насилля, а й безпосередньо можуть стати його свідками. Протягом дії акції проводяться пізнавальні та превентивні заходи задля запобігання різним проявам насильства. “Чуйність – твій щит від насильства” – таким є головний меседж заходу, що відбувся 24 листопада, розпочавши цикл подій, присвячених акції. Його організацією опікувався Київський міський Центр гендерної рівності, запобігання та протидії насильству. Бажання сприяти нульовій толерантності до насильства, формуючи здорове та свідоме ставлення до себе та свого оточення – те, що об’єднало спікерів та гостей заходу.

Під час події, глядачі стали свідками унікального перфомансу у форматі майстер-класу з макіяжу, який порушив питання “буденності” жінок, які стають жертвами домашнього насилля: щодня вони прокидаються, витрачають години, аби замаскувати його сліди. Також, людина може намагатися приховати фізичні ушкодження, носити довгі рукави чи шарфи, навіть у теплу пору року. Додатково жертва насильства може віддалятися від свого соціального оточення через вплив агресора. Все це порушує питання НЕвидимості насильства у суспільстві.

У центрі другої частини перфомансу опинилися студенти Національного університету біоресурсів і природокористування України, які навчаються на спеціальності “соціальна робота”. Усі вони стали голосом людини, що може бути жертвою насильства: “Я можу їхати поруч із тобою в метро. Я можу сидіти в одному кабінеті офісу поруч з тобою. Я можу навчати твоїх дітей. Я можу бути твоєю кращою подругою. Я можу бути керівником найвищої ланки. А я можу бути твоєю баристою і заварювати тобі каву. Я – можу бути тобою”.

“Ми намагались привернути увагу до того, що постраждалий/ла може не вирізнятись на перший погляд від інших людей. Особливо, це стосується постраждалих від психологічного насильства. Його прояви ми не можемо побачити, як синці чи подряпини. Мало хто в залі звернув увагу на червоні шкарпетки студентів, доки вони не вийшли без взуття на сцену. Саме тому ми наголошували на тому, що потрібно звертати увагу на людей, які нас оточують”, – в коментарі для Букв ділиться Тетяна Зотова – керівниця Київського міського Центру гендерної рівності, запобігання та протидії насильств.

В Україні, у період повномасштабного вторгнення питання проявів насильства набуло нового змісту, пов’язаного зі зростанням виявлення випадків сексуального насильства, пов’язаного з війною. Домашнє та гендерно-зумовлене насильство є одним із тих явищ, яке у період війни може загострюватися і залишатися невидимим. Однією із перепон може бути самостійне нівелювання постраждалим\ою цієї проблеми. Так, жертва може вважати, що це “не на часі”, оскільки в державі існує низка інших проблем, і загалом це зараз не в пріоритеті. Таким чином, людина демонструє певну пасивність, оскільки не вірить в ефективність звернення до правоохоронних органів через те, що фокус уваги суспільства перебуває на перебігу ситуації в державі. 

“Під час війни насильства стає більше. Навіть якщо не розглядати його в контексті наших ворогів, бо українці на окупованих територіях піддаються УСІМ видам насильства. Але  навіть у містах, які не були в окупації, зокрема столиці, зростає загальна напруга в суспільстві та рівень агресії. Водночас, люди звертаються за допомогою менше, бо їхні проблеми на фоні війни виглядають неважливими. І в цьому парадокс: фактично насильства стає більше. Але видимого (коли люди звертаються за допомогою) менше”, – Тетяна Зотова для Букв.

Сьогодні у Київському міському Центрі гендерної рівності, запобігання та протидії насильств, людина, яка стала жертвою насильства, може отримати психологічну допомогу, а також первинну юридичну підтримку. У разі необхідності фахівці направлять постраждалу особу до центрів вторинної безоплатної правової допомоги. Також, із постраждалими особами проводиться групова робота у вигляді тренінгів, перегляду терапевтичних фільмів, організовуються групи підтримки. 

“Наш центр намагається проводити інформаційні кампанії, головним меседжем яких є: ти важлива/ий. Якщо ти потерпаєш від насильства – не мовчи. Допомога є. Ми працюємо також із молоддю. І залучення студентів у перформанс – це одна з форм роботи. Адже на репетиціях ми багато говорили з ними про те, як важливо не мовчати, коли вони стають постраждалими від насильства чи свідками. Щоб спрацювати на випередження та уникнути сплеску домашнього насильства після війни, наш Центр розпочав Проєкт підтримки сімей військовослужбовців. Де професійні психологи, юристи допомагають дружинам та рідним військових підтримувати себе та чоловіків, які зараз захищають Україну.”, – Тетяна Зотова про діяльність, спрямовану на запобігання та протидію насильству.

Протягом  цього року на телефон довіри Київського міського Центру гендерної рівності, запобігання та протидії насильству вже надійшло 4 324 звернення з питань домашнього насильства. Це майже на 67% більше, аніж за 2022 рік. Також мобільні бригади вже надали майже 2 тисячі консультацій, пов’язаних із домашнім насильством, а 263 людини перебували в місцях тимчасового безпечного перебування. Серед подальших планів – запроваджувати в Києві третій крок допомоги людям, які за час перебування у притулку не змогли до кінця розв’язати питання, пов’язані з насильством. Адже головне завдання кожного українця сьогодні – забезпечити вільне майбутнє на всіх рівнях.

“Наш захід – це також можливість звернути увагу на тих, хто поруч з нами. Бо ж зазвичай ми можемо щоденно проводжати на роботу, зустрічати одних і тих самих людей в кавʼярні чи салоні краси, і не підозрювати, що вони постійно страждають від насильства. Ми можемо не помічати їх. Також, ми можемо самі опинитись у ситуації, коли насильство буде вчинено по відношенню до нас. І дуже важливо вчасно це зрозуміти, щоб якнайраніше звернутись по допомогу, не дати колу насильства замкнутись”, – резюмує Тетяна Зотова.

На базі Центру  гендерної рівності, запобігання та протидії насильств, працює служба “Телефон довіри”, яка працює 24\7. Психологи надають кризове консультування, приділяючи постраждалим стільки часу, скільки вони потребують, незалежно від форм пережитого насильства.

Міська цілодобова Служба “Телефон довіри”:

0442721500 – з мобільного та 1500 зі стаціонарного телефону.

Репортаж американської газети The New York Times з Курщини “Ландшафт смерті. Що залишилось там, де Україна вторгнулась в Росію”, створений за участі бойовиків підрозділу “Ахмат”, викликав хвилю критики. Українські журналісти та представники МЗС обурені легітимізацією кремлівської пропаганди під виглядом журналістики.

Нацполіція встановила виконавців вбивства полковника СБУ Івана Воронича у Києві. Чоловіка й жінку ліквідували під час затримання.

Триває 1236-та доба повномасштабної російсько-української війни. За цей час втрати військ РФ у живій силі (вбиті та поранені) сягли понад мільйон осіб.

За оцінками аналітиків, російські комбіновані атаками дронами і ракетами спрямовані на підрив морального духу українців.

Президент США Дональд Трамп вперше планує передати Україні зброю, використовуючи президентські повноваження, якими активно користувався його попередник – Джо Байден, інформують обізнані джерела.