Під час візиту до Харкова норвезьким міністрам довелося шукати укриття

Джерело: Еспен Барт Ейде інтерв’ю газеті VG Eide

Норвезьким міністрам, котрі днями перебували з візитом у Харкові, довелося шукати укриття від російської атаки. Голова норвезької дипломатії розцінив цей інцидент як свідчення небажання Росії укладати перемир’я. Він також виключив швидке зняття санкцій з РФ.

26 і 27 березня Харків відвідали голова МЗС Норвегії Еспен Барт Ейде і міністерка праці та соціальної інтеграції Тоньє Бренна. Вони провели переговори про повернення 90 тис. українців з Норвегії додому, як тільки набере чинності стабільне припинення вогню. Під час однієї із зустрічей пролунала повітряна тривога, і членам норвезького уряду довелося сховатися в укритті.

Ракета впала дуже близько від того місця, де ми зупинилися. Снаряд влучив у шкільний майданчик, де за мить до цього гралося багато дітей. Харків знаходиться в декількох десятках кілометрів від російського кордону, тому ні про яку помилку не може бути й мови. Росіяни чудово знали, що вони роблять. Це найяскравіший доказ того, що Москва посилює атаки, і атаки на цивільні об’єкти, замість того, щоб готуватися до закінчення війни, – зазначив міністр закордонних справ Норвегії.

Він додав, що влада в Києві з напругою стежить за переговорами між Російською Федерацією та американцями. Вони дуже чітко розуміють, що їм потрібні і Європа, і США, але стурбовані невизначеним ставленням адміністрації Дональда Трампа до Кремля.

Також Ейде виключив, що найближчим часом може відбутися зміна санкцій, під якими Росія перебуває вже понад три роки. Умовою припинення вогню в Чорному морі Кремль висунув вимогу зняття обмежень з російських банків.

Зауважимо, ввечері 26 березня російські війська здійснили масований обстріл Харкова. У місті виникло кілька пожеж, низка пошкоджень цивільної інфраструктури. Також відомо про щонайменше вісьмох постраждалих.

Російські війська суттєво знизили темпи просування в Україні у березні, попри гучні заяви глави РФ Володимира Путіна про посилення наступу на фронті. За даними OSINT-проєкту DeepState, який відстежує ситуацію на полі бою. У березні росіяни захопили лише 133 кв. км української території — це найнижчий показник з червня 2024 року, коли під контроль РФ перейшло 114 кв. км.

31 березня міністр оборони Рустем Умєров провів зустріч у Києві з міністром оборони Нідерландів Рубеном Брекельмансом, під час якої сторони обговорили посилення безпеки та співпрацю в оборонній сфері.

Міжнародний саміт у Бучі 31 березня ухвалив спільну заяву щодо необхідності розслідувати кожен воєнний злочин РФ, покарати винних і не допустити повторення трагедій.

31 березня глави МЗС головних європейських країн заявили про готовність посилити підтримку України та запровадити нові санкції проти Росії, щоб змусити її погодитися на зупинення війни.

У Дніпрі 28 березня внаслідок російської дронової атаки загинула лікарка, учасниця спільноти Проекту Кешер та проєкту Мама для мами Ольга Семіренко.