«Після демобілізації кожен може знайти нову професію» – проєкт з навчання ветеранів для ІТ

Валерія Цуба
Журналістка Букв

Нещодавно Букви випустили серію матеріалів про виклики, яких зазнають ветерани, аби сприяти їх безпечній інтеграції в суспільство. Більшість військових порушили чутливиі теми, які можуть з’являтися під час комунікації з цивільними громадянами. Додатково висвітлено проблему психологічного стану захисників, які, через пережитий досвід, під час адаптації можуть відчувати гостру потребу у роботі з фахівцем. Враховуючи ці проблеми й, на жаль, наявні серед певної частки населення стереотипи, ще одним викликом може стати працевлаштування ветеранів. Однак, якщо людину звільнили з військової служби – не значить, що вона не прагне реалізуватися в іншій сфері. Саме спільними зусиллями можемо подбати про те, аби створювалися ініціативи, які практично надають ветеранам ці можливості.

“Heroes in Tech” – спільний проєкт від “Women in Tech Ukraine” та “Важлива”, створений для ветеранів та ветеранок, аби надати їм можливості працевлаштування в галузі ІТ після повернення з військової служби. Адже, відповідно до Закону України, військовий може бути звільнений з військової служби через низку причин: за станом здоров’я, що підтверджує військово-лікарська комісія, за наявності інвалідності, за віком, через поважні сімейні обставини, у зв’язку зі звільненням з полону, чи через проведення організаційних заходів. Однак жодна категорія не звільняє людей від можливостей власного професійного чи особистісного розвитку. Ба більше, ветерани прагнуть отримувати нові знання. 

Про це свідчать і дані опитування від навчально-аналітичного відділу Українського ветеранського фонду Міністерства у справах ветеранів. Так, на запитання “Якої допомоги ви потребуєте зараз або в майбутньому?”, респонденти з-поміж ветеранів і ветеранок, які сьогодні не несуть службу, зазначили, що потребують: фінансової підтримки – 56,16%; підприємницьких інвестицій – 27,22%; освіти – 26,07%; працевлаштування – 24,07%. Власне ІТ-галузь є сферою економіки, яка постійно зростає. До того ж, в ІТ завжди потрібні люди. Букви поспілкувались з командою “Heroes in Tech” про те, якою сьогодні є галузь, і яку підтримку надає ветеранам проєкт.

Фото: “Важлива”

– Насамперед, важливо проговорити, на допомогу яким категоріям покликаний проєкт “Heroes in Tech”. Я правильно розумію, що це безпосередньо для захисників та захисниць, через певні обставини звільнених від військової служби? Він повністю є волонтерським?

– Так, проєкт “Heroes in Tech” спрямований на підтримку захисників та захисниць, які через певні обставини були звільнені від військової служби, а також на їх родини (дружин та чоловіків тощо). Адже після демобілізації кожен ветеран може знайти нове покликання. Нашою основною метою є допомога ветеранам та членам їхніх сімей у профорієнтації та адаптації в ІТ-сфері. Дуже важливо, аби вони мали можливість обрати напрям відповідно до своїх потреб. 

Проєкт – повністю волонтерський і, власне, ми першочергово прагнемо створити спільноту, що підтримує тих, хто бажає розпочати або продовжити кар’єру в технологічній галузі. Також ми прагнемо сприяти створенню нових робочих місць й, відповідно, зростанню економіки України, що зараз дуже актуально.

– Перш ніж ми розпочнемо тему, що безпосередньо стосується проєкту, чи можемо загалом проаналізувати, як змінилась ІТ-сфера на третій рік повномасштабної війни? Адже, якщо я правильно припускаю, ця сфера не зазнала відчутної кризи.

– IT-сфера, як і всі інші в Україні, постраждала і змінилася. Можливо, це не так помітно, адже є можливість працювати віддалено, але війна, мобілізація, атаки на енергетику та загальна нестабільність ринків у світі – впливають вкрай негативно. Найпростіше ці зміни простежити за кількістю відкритих вакансій в компаніях – вони різко скоротилися. Також велика кількість клієнтів тепер надає перевагу найму іншим країнам, що пов’язано з безпековими питаннями та стабільністю надаваних послуг. Тож можемо сказати, що зараз Україна, на жаль, втрачає свої позиції як великий айті-хаб. 

– Співавторами проєкту є соціальна ініціатива Women in Tech Ukraine, діяльність якої покликана зруйнувати стереотипи в ІТ-сфері. В умовах широкомасштабної війни, чи поглибилися ці стереотипи щодо сфери та її працівників?

Women in Tech Ukraine заснували 7 років тому, силами кофаундерки та маркетинг-директорки компанії Qubit Labs Іви Козловської та Оксани Заболотної. Вони на той момент вирішили, що важливо ділитись досвідом та позитивним прикладом зростання жінок в IT-сфері, щоб залучити більше представниць в розробку та управління. Тоді це ще було відносно новим явищем для нашої країни.

Війна поставила нас всіх у такі умови, що сьогодні жінки взяли на себе велику частку представницької функції закордоном. І, власне, для багатьох це стало мотивацією робити те, чого ти ніколи не робила (чи не було потреби, чи боялась, чи думала, що не зможеш). Тому ми не можемо сказати, що стереотипи щодо жінок сильно поглибились, до того ж, частка жінок в IT-сфері з 2021 до 2023 року поступово зростала, це дає свій позитивний вплив. Зараз на фронті – дуже багато захисниць, і це влучний приклад рівності, якої ми прагнемо. Так само для нас важливо, аби жінки та чоловіки мали рівні можливості у галузі ІТ.

Фото: “Важлива”

–  Чим обумовлено ідею створення проєкту? Чи можемо ми говорити про те, що дійсно зараз є нагальна проблема працевлаштування ветеранів? Можливо, це пов’язано з викликами їх реінтеграції в суспільство тощо.

– Ідея створення проєкту виникла передусім з усвідомлення нагальних потреб у працевлаштуванні ветеранів та викликів, яких вони щоденно зазнають при реінтеграції в суспільство. Ветерани, повертаючись до цивільного життя, часто сам на сам опиняються із труднощами в пошуку роботи через нестачу відповідних навичок або досвіду. Адже сфера розвивається. 

Також можуть бути певні стереотипи щодо можливостей ветеранів, першочерговості опанування ними нової сфери тощо. До того ж, деякі компанії не мають достатньої компетенції у спілкуванні з ветеранами під час співбесід та корпоративних взаємодій. Це впливає на те, що захисники та захисниці можуть втрачати віру у власні сили… Помилково думати, що ветерани та ветеранки не потребують будь-якого іншого виду діяльності. Ні. Ми ж прагнемо допомогти їм знайти нові можливості та реалізувати себе в ІТ-сфері, де попит на фахівців постійно зростає. 

–  Розуміємо, що військові – це люди, які ще тривалий час відчуватимуть на собі наслідки війни. Тож вони можуть потребувати універсальних методів навчання. Зважаючи на це, як проєкт “Heroes in Tech” адаптований саме під їх потреби?

– Проєкт “Heroes in Tech” адаптований під потреби військових завдяки гнучким та універсальним методам навчання. Ми пропонуємо безоплатний онлайн-курс “Профорієнтація військових в ІТ”, доступний у будь-який час. І, загалом, доступ до матеріалів залишається назавжди. Це дозволяє учасникам навчатися у зручному для них темпі, бо розуміємо, що хтось, умовно, може тривалий час перебувати на реабілітації. Інформація, що надається, актуальна, оскільки її готували спеціалісти-практики.

– Знаю, що серед учасниць проєкту є жінки, що мають військовий досвід. Чи можемо ми розповісти їх історії? (те, що не порушить безпекові питання). Аби мати розуміння, що люди, залучені до проєкту, мають необхідні знання та досвід.

– На жаль, ми не можемо розповісти детальну і повну історію наших героїнь з урахуванням питань безпеки. Проте, ми можемо гарантувати, що це реальні військовослужбовиці, які подолали нелегкий шлях. Одна з героїнь проєкту – Марія-Роксоляна Мичка, відома як “Роксі”. Вона є військовослужбовицею ЗСУ і також працює в QA Engineer. Її історія є прикладом того, як люди з військовим досвідом можуть успішно інтегруватися в ІТ-індустрію та досягати успіху. Також, серед учасниць проєкту – Альбіна “Акула” Литвин – бойова парамедикиня, санітарка- інструкторка. 

Щодо спікерів, які записували уроки для цього курсу, вони мають високий досвід у своїй сфері. Детальніше про експертів проєкту можна знайти інформацію на нашому сайті: womenintech.com.ua/proforiyentacziya-vijskovyh-v-it.

Фото: “Важлива”

– Скажіть, я правильно розумію, що захисники й захисниці отримують необхідні знання через лекції, які є у безоплатному доступі, після заповнення форми? Крім теоретичних знань, чи можуть ветерани\ки розраховувати на подальшу практичну підтримку?

Так, захисники й захисниці, а також їхні сім’ї можуть отримати необхідні знання через лекції, які доступні безоплатно. Для цього потрібно заповнити форму на сайті: Women in Tech Ukraine. Після завершення курсу ветерани можуть зв’язатися з нами для подальшої допомоги у пошуку навчальних курсів, стажувань або іншої підтримки у працевлаштуванні. Ми не гарантуємо, але обіцяємо пошукати можливості відповідно до їхніх запитів.

– Окремо хочеться проговорити питання інклюзивності, якої ми прагнемо у всіх сферах суспільного життя. Якою Ви оцінюєте інклюзивність в ІТ-сфері станом на сьогодні? І яким бачите її майбутнє, враховуючи ті зміни, що  можуть принести, наприклад, ветерани?

– Це дуже важливе питання, дякуємо що поставили його. Дійсно, важливо впроваджувати принципи інклюзивності в IT-сфері. Ми не проводили дослідження, але знаємо, що багато компаній прагнуть до більшої інклюзивності, яка позитивно впливає на колектив, і своїми силами впроваджують адаптовані процеси, проводять лекції та підтримують інклюзивну атмосферу. Це один з напрямків круглих столів та вебінарів Women in Tech Ukraine. 

Українські IT-компанії – дуже гнучкі, стійкі та готові до змін. Ми впевнені, що ветерани, які будуть працювати в IT-сфері, принесуть нові підходи та уміння ухвалювати швидко рішення й працювати незалежно від умов. Крім того, нова і класна робота, яка захоплює, інклюзивний колектив – чудовий місточок назад у цивільне життя для ветеранів і обʼєднане суспільство для України.

Фото: “Важлива”

– Насамкінець, хотілося б акцентувати на тому, що статус “ветеран” не має бути в суспільстві чимось табуйованим або звучати як певний ярлик. Зокрема наголосімо, що люди, які пройшли військовий досвід, можуть бути цінними фахівцями у будь-якій сфері.

– Абсолютно, статус “ветеран” не має бути табуйованим чи сприйматися як ярлик. Люди з військовим досвідом можуть стати цінними фахівцями у будь-якій сфері, включаючи ІТ, що для більшості здається надскладною. Адже військовий досвід розвиває навички, які високо цінуються у професійному середовищі: лідерство, дисципліна, здатність працювати у стресових умовах та вирішувати складні непередбачувані завдання. Ми неймовірно радіємо, що можемо підтримати військових на шляху до опанування нової професії та побудови кар’єри. Ці люди обороняли й підтримували свою державу. Тож тепер вони мають отримати підтримку на своєму новому професійному шляху.

Президент США Дональд Трамп закликав диктатора Володимира Путіна негайно укласти мирну угоду з Україною, інакше він буде змушений запровадити високі мита та накласти санкції на російські товари.

Сьогодні вранці, 22 січня, ворог скинув на Костянтинівку дев’ять 250-кілограмових авіабомб, а згодом атакував безпілотником. Унаслідок російського удару загинула одна людина, ще п’ятеро отримали поранення.

Росіяни двічі атакували рятувальників ДСНС, які проводили аварійно-рятувальні роботи на Херсонщині. Одного рятувальника госпіталізовано.

У вівторок, 21 січня, внаслідок удару російських безпілотників по селу Гоптівка Харківської області загинули двоє чоловіків.

Державна служба з надзвичайних ситуацій оприлюднила наслідки російських ударів по Миколаєву та Сумах.