Платформа Меморіал створила проєкт з історіями і піснями на честь загиблих на війні героїв

Джерело: Меморіал
Платформа пам’яті Меморіал презентувала спецпроєкт “Як звучить пам’ять”, що розповідає історії полеглих на війні музикантів і досліджує, як музика допомагає берегти і вшановувати пам’ять героїв.
Це серія матеріалів, доповнених музичними треками, в яких звучить пам’ять.
Платформа підготувала проєкт завдяки донату на пам’ять від Благодійного фонду імені Іллі Грабаря – полеглого воїна та саундпродюсера.
Кожен із п’яти текстів проєкту “Як звучить пам’ять” показує окремий спосіб вшанування.
- “Їхня молодість знову настане” – про композиції, присвячені чотирьом захисникам: музикантові й звукорежисеру Данилові Подибайлу, саундпродюсеру Іллі Грабарю, джазовому композитору Сергію Артемову й оперному співаку Василеві Сліпаку.
- “Хай звучить недоспіване” знайомить із музичними творами, які презентували вже після загибелі їхніх авторів на фронті: альбом “Пам’ятка” від Михайла Бікетова і лейблу Dnipropop, пісні Андрія Касенюка з гурту SilverTown, трек “Сила” на вірш “Витає полем дух” Артема Нагайченка. Тепер те, що колись було чернетками, допомагає берегти спогади про полеглих захисників.
- “Концерт як музичний меморіал” розповідає історії трьох полеглих захисників: барабанника Миколи Состіна, тромбоніста Вадима Прокопчука і соліста філармонії Богдана Соломки. На честь них близькі організовують концерти – так твориться нова культура музичних меморіалів.
- “Продовження музичної справи” – про музичні меморіальні практики на честь полеглих захисників. Це – студія звукозапису на честь Олександра Бевза, сцена у пам’ять про Максима Науменка та фестиваль пам’яті Андрія Чепіля.
- “І будуть весною пташки прилітати, і будуть співати пісні”. Від “Заповіту” Тараса Шевченка – до “The Funeral” групи Band of Horses – ця частина спецпроєкту про музику, якою проводжають в останню путь полеглих. Тут зібрані давні й сучасні мелодії, що виконують на честь захисників, а також – розповіді про історію таких пісень і їхню роль в історії та пам’ятуванні.
Спецпроєкт можна подивитися на сайті: how-memory-sounds.memorial.ua/
Довідка: Платформа Меморіал — це громадська організація, яка перетворює цифри статистики втрат на імена та історії, і створює нову культуру пам’яті в Україні. Знімає документальні фільми, створює спецпроєкти, ініціює і впроваджує ідеї для вшанування пам’яті. Від березня 2022 року до травня 2025 розповіли 10 000 історій полеглих воїнів та убитих Росією цивільних.
- Команда Платформи пам’яті Меморіал 8 квітня презентувала нову версію національного діджитал-меморіалу https://memorial.ua/ і відзначила амбасадорів та хранителів пам’яті – людей, завдяки яким зберігаються імена вбитих Росією цивільних і полеглих військових.
В Азербайджані порушили кримінальну справу за фактом умисного вбивства двох своїх громадян в Єкатеринбурзі.
Американська співачка Сабріна Карпентер заявила, що розглядає можливість заборонити шанувальникам використовувати телефони на своїх концертах.
Національна кримінальна поліція Фінляндії підозрює фінську компанію у шахрайстві з поставками бронежилетів для ЗСУ.
Протягом місяців Департамент ефективності уряду США (DOGE) на чолі з Ілоном Маском ретельно вивчав федеральні системи та особисті дані мільйонів громадян під виглядом пошуку марнотратства і мав доступ до комерційних таємниць конкурентів.
Фронтмен гурту “Антитіла” Тарас Тополя повідомив, що на благодійному зборі для нардепки від “Слуги народу” Марʼяни Безуглої вже зібрали понад 500 тисяч гривень.