«Побратими не здогадувалися»: трансгендерна військова про свій перехід під час служби в ЗСУ

Фото: wonderzine.me

Джерело: Wonderzine спільно з громадською організацією “Почута”

29-річна Емілія – військова і трансгендерна жінка поділилась, про усвідомлення трансгендерності, перехід та камінгаут перед рідними та побратимами.

Емілія стала на захист України ще у 2014 році. Тоді пішла воювати проти росіян як доброволиця, а згодом перейшла у лави Збройних сил України. Вона закінчила військовий інститут і стала офіцеркою. Зараз продовжує службу у частині зв’язку.

За словами Емілії, свою трансгендерність вона почала відчувати з дитинства.

“Пригадую, що мені подобалося брати в мами одяг і косметику. Тоді в мене не було розуміння того, що зі мною відбувається”, – зауважила вона.

У підлітковому віці жінка почала розуміти, що з нею щось не так. Тоді вона почала шукати інформацію в інтернеті, описуючи свої відчуття. Ознайомившись зі знайденою інформацією, Еміля зрозуміла, що, найімовірніше, мовиться про трансгендерність.

У 16-річному віці вона вперше прийняла гормони. До медиків вона не зверталась, адже не знала, які фахівці можуть допомогти з цим питанням, а кошти на гормони брала у батьків.

“У Києві тоді існувала так звана “комісія зі зміни статі”, куди я пішла в 17, точніше, мене повела мачуха. Там мене одразу з порогу змішали з лайном: мовляв, що це я, неповнолітня, із собою роблю. Вони назвали мою ідентичність “дурістю”. Після цього мачуха перестала давати гроші на гормони, вирішивши, що я просто начиталася в інтернеті всіляких нісенітниць. На цьому моя перша спроба переходу завершилася. Тоді я встигла пробути на гормональних препаратах близько пів року”, – пригадала вона.

Знову приймати гормони Еміля почала вже у квітні 2023 року і зараз продовжує їх вживати. Завдяки цьому самопочуття жінки значно покращилось. Зокрема у неї почала змінюватись фігура та рости груди.

“Мені стало набагато комфортніше у своєму тілі. Водночас поки що я багато уваги звертаю на свої чоловічі риси, зокрема на зовнішність і голос, а іноді мені взагалі здається, що візуально в мені нічого не змінилося. Це спричиняє дискомфорт. Але, гадаю, це через те, що я бачу себе в дзеркалі щодня, не завжди помічаю найменші зміни, та й узагалі все життя бачила у відображенні хлопця. Це одна з причин, чому я планую робити багато косметичних операцій”, – поділилась Емілія.

Водночас її друзі та навіть люди на вулиці бачать у ній більше жіночих рис, що, за словами Емілії, приносить їй радість, адже вона почуває себе відкритіше і може одягатися фемінно, носити довге волосся і не боятись, що за це її поб’ють.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Коли дізнаються, що я гей, автоматично їхній рівень поваги падає» – ветеран, ЛГБТ-активіст

У планах Емілії зробити чотири операції для корекції тіла, обличчя, голосових зв’язок. Однак із цим можуть виникнути проблеми: Еміля продовжує службу у ЗСУ, а операції потребують часу на відновлення.

“Для цього мені треба зробити перерву на службі приблизно на рік. Звісно, таку тривалу відпустку взяти неможливо, хіба для деяких медичних потреб. До того ж я не хотіла б займати місце, не даючи працювати на ньому комусь іншому”, – розповіла вона.

Відтак зараз Емілія у процесі юридичного переходу, хоча і він, зізналась вона, досить тривалий та не легкий.

“Уже отримала довідку в психіатра, ендокринолога й сімейного лікаря, а також подала документи в РАЦС на зміну свідоцтва про народження. За нашим законодавством цей процес може тривати від трьох місяців. Коли отримаю нове свідоцтво, зможу змінювати паспорт й інші документи”, – сказала вона.

Розповіла жінка і про свою службу у ЗСУ. За її словами, побратими навіть не здогадувались про її ідентичність.

“Я мала вигляд як звичайний чоловік, а свою ідентичність тримала в собі. Відкрилася лише цієї зими, розповіла усім, з ким служу, зокрема й командиру частини. Звісно, спершу було страшно, я побоювалася, що зіпсую товариські й професійні стосунки. Проте всі, окрім командира, відреагували добре, ніхто не перестав зі мною спілкуватися, наші взаємини все такі ж хороші, як і були”, – пригадала вона.

За словами Емілії, їй дуже пощастило, адже в інтернеті вона бачила, що багато трансгендерних людей втрачали спілкування з рідними і друзями після камінгауту. Натомість друзі Емілії ставляться до неї добре, без жодних упереджень.

“Досі я не чула жодних упереджень від свого оточення, за винятком мачухи. Вона періодично розповідає, мовляв, трансгендерні люди довго не живуть, а також що вони частіше стають наркозалежними. Але це лише хибна інформація з інтернету, не більше”, – завадила вона.

Емілія додала, що хоче виглядати і одягатись фемінно.

“Проживши багато років як чоловік, маючи маскулінний вигляд і тримаючи справжню ідентичність у собі, я хочу надолужити втрачений час”, – зауважила вона.

За словами Емілії, раніше вона вважала українське суспільство не дуже толерантним, однак зараз, спостерігаючи за своїм оточенням, вона бачить, що до неї ніхто не ставиться погано. Щобільше, деякі її знайомі, які мали гомофобні і трансфобні переконання, позитивно зреагували на її камінгаут.

“Це мене наштовхнуло на думку, що більшість нетолерантних людей насправді є такими до моменту, поки вони особисто не зустрінуться з реальними представниками ЛГБТ-спільноти. Якщо ж виявляється, що такі люди є серед їхніх друзів чи родичів, вони кардинально змінюють думку. Тож загалом я вважаю, що українське суспільство потроху все-таки рухається в бік прийняття й толерантності, і не все так погано, як може іноді здаватися. Звісно, завжди будуть дурні, але вони присутні в усіх аспектах життя”, – сказала Емілія.

У польській столиці вже майже місяць триває масштабна операція з пошуку собаки на прізвисько Хенек. Пес породи італійський хорт зник 9 червня під час вечірньої прогулянки в районі вулиці Sklepowa. За словами власника тварини Роберта, раніше Хенек ніколи не тікав, навіть у стресових ситуаціях шукав безпеки поруч із людьми. Але того вечора його налякав інший пес – Хенек вирвався з повідця і втік.

Якщо ви щоранку прокидаєтесь розбитими, причина може бути банальною – хронічне недосипання. І хоча іноді справа в серйозніших порушеннях сну, часто ситуацію можна покращити простими побутовими звичками.

Міністр транспорту Росії Роман Старовойт, як повідомляється, вкоротив собі віку після звільнення з посади президентом РФ Володимиром Путіним. Звільнення могло бути пов’язане з провалом відомства під час української операції “Павутина” – масштабної дронової атаки в червні, яка продемонструвала вразливість тилових районів Росії.

Розпочалася 1231-ша доба широкомасштабної збройної агресії Російської Федерації проти України. Загалом, протягом минулої доби зафіксовано 188 бойових зіткнень.

У Росії змінили закон, який регулює військову службу: тепер до лав армії можна призивати не лише іноземців, але й осіб без громадянства. Відповідні поправки до законів “Про оборону” та “Про військовий обов’язок і військову службу” схвалили Держдума та Рада Федерації. Закон підписав президент РФ Володимир Путін, і він вже офіційно оприлюднений.