Польща посилила закон про мобілізацію: ухилянтів каратимуть позбавленням волі
Джерело: Rzeczpospolita
Згідно з оновленим законодавством у Польщі, під час війни або мобілізації ухилянтам загрожуватиме від трьох років позбавлення волі. Нова позначка “НЕГАЙНО” у приписній картці означає, що мобілізований має з’явитися до місця явки протягом шести годин з моменту отримання повістки.
Так, розпорядження міністра національної оборони Польщі від 7 грудня 2023 року про зразок призову на строкову військову службу містить лише два абзаци та додаток – новий зразок призову на строкову військову службу у разі мобілізації та під час війни. Оголошене наприкінці минулого року, розпорядження набуло чинності через 14 днів після оголошення, тобто 13 січня.
Зразок приписної картки складається з частини, призначеної для начальника військового пункту комплектування, та частини для особи, яка призивається. Передбачено внесення місця і дати явки викликаної особи та інформації про наслідки неявки за викликом. Цей термін визначається датою, а також такими словами, як “на другий день мобілізації” або “НЕГАЙНО”.
Пояснюється, що “НЕГАЙНО” означає, що призваний повинен з’явитися до місця явки протягом шести годин після отримання повідомлення про оголошення загальної мобілізації або початку війни.
Водночас “хто під час мобілізації чи війни, призваний на дійсну військову службу, не з’явиться в зазначений день і місце, підлягає покаранню у вигляді позбавлення волі на строк від трьох років (ст. 687 Закону)”. Крім того, особа, яка під час мобілізації або на війні з метою постійного ухилення від проходження військової служби, будучи призваною на дійсну військову службу, не з’явилася у встановлений день і місце, каратиметься позбавленням волі на строк від п’яти років (пункт 6 частини першої статті 688 Закону).
- В Україні триває загальна мобілізація, і права тих, хто не виконує бойові завдання, можуть обмежити, повідомив голова Миколаївської обласної військової адміністрації Віталій Кім.
- Законопроєкт, що стосується змін у правилах мобілізації, військового обліку та служби, внесений у Верховну Раду урядом, буде повернуто для доопрацювання.
- Рішення про допрацювання законопроєкту про мобілізацію ухвалено за загальною позицією парламенту, уряду та військового керівництва.
- Міністр оборони Рустем Умєров розповів, що у законопроєкті “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення окремих питань мобілізації, військового обліку та проходження військової служби”, що має на меті регулювати мобілізацію, демобілізацію, відстрочку та соціальний захист, зазначено, що нині військовослужбовці зможуть отримати відпочинок чи часткове звільнення. Натомість про повну демобілізацію може мовитися виключно після закінчення війни.
Американсько-німецька компанія-розробник програмного забезпечення Auterion до кінця 2025 року спорядить Україні 33 тисячі “ударних систем” для БпЛА з штучним інтелектом, здатних обходити системи радіоелектронної боротьби та фізичні перешкоди – подібно до дронів на оптоволокні.
Станом на 27 липня Силам оборони вдалося звільнити від російських військ село Кіндратівка Хотінської громади, що на Сумщині.
На Закарпатті затримали організатори схеми незаконного виїзду військовозобов’язаних за кордон, котрий намагався підкупити прикордонника 320 тисячами гривень.
27 липня президент Володимир Зеленський розповів про “предметну” розмову з главою Франції Емманюелем Макроном, зауваживши, що Париж готовий допомогти Україні профінансувати виробництво дронів.
Служба зовнішньої розвідки України відзначила, що після запровадження санкцій у 2022 році витрати Росії на транзит вантажів зросли, особливо на маршрутах до Калінінградської області, котра не має сухопутного сполучення з рештою російської території.