Польща заявила, що покриє дефіцит електроенергії в Україні після заяв Фіцо — Bloomberg

Джерело: Bloomberg

Польський уряд готовий збільшити внутрішнє виробництво електроенергії, щоб компенсувати будь-який дисбаланс української системи у разі реалізації погроз прем’єр-міністра уряду Словаччини.

Запевнення Варшави прозвучали на тлі загострення суперечки щодо майбутнього транзиту газу через Україну. Роберт Фіцо заявив, що Словаччина припинить постачання електроенергії, яка терміново потрібна Україні під час збоїв у мережі, якщо це буде необхідно. Майже через три роки після повномасштабного вторгнення Росії в Україну Братислава все ще покладається на дешевий газ від Газпрому, підриваючи прагнення Європейського Союзу зменшити залежність від російських енергоносіїв.

За словами польського посадовця, польський уряд готовий збільшити внутрішнє виробництво електроенергії, щоб компенсувати будь-які дисбаланси у разі заявленого кроку Словаччини.

У той час, як Євросоюз має намір до 2027 року відмовитися від постачань викопного палива з РФ, газ не був частиною санкцій, які блок ухвалив проти Москви з 2022 року. Це означає, що компаніям, як і раніше, дозволено укладати контракти і продовжувати імпорт, якщо ці угоди відповідають чинним правилам Європейського Союзу.

Раніше Володимир Зеленський відреагував на погрози премʼєр-міністра Словаччини Роберта Фіцо припинити постачання електроенергії, якщо Україна не продовжить транзит російського газу.

Схоже, Путін доручив Фіцо відкрити другий енергетичний фронт проти України коштом інтересів народу Словаччини. Тільки це можуть означати погрози Фіцо перекрити Україні надзвичайне постачання електрики взимку в умовах російських ударів по наших електростанціях і розподільній мережі, – заявив Зеленський.

Він зауважив, що Україні потрібен імпорт електрики через окупацію Запорізької АЕС Росією та руйнування частини енергетичної інфраструктури ракетами й дронами. Завдяки зусиллям енергетиків та підтримці міжнародних партнерів Україна змогла уникнути блекауту. Однак тепер Фіцо намагається втягнути Словаччину в плани Росії завдати шкоди Україні.

Нагадуємо Фіцо, що, по-перше, підтримка злочинної російської агресії є абсолютно аморальною.

По-друге, недалекоглядна політика Фіцо вже залишила народ Словаччини без компенсації за втрату російського транзиту газу, а також може залишити народ Словаччини ще без щонайменше 200 мільйонів доларів щорічно, які Україна сплачує за імпортовану електрику. Так, імпорт електрики для порятунку небезоплатний, і це значні кошти.

По-третє, для всіх у Європі та, зокрема, для народу Словаччини буде вигідніше з усіх поглядів співпрацювати із сусідами та ЄС заради збільшення постачання у Європу енергоресурів, зокрема газу з Америки й від інших партнерів, і тільки це може зменшити ціну на енергію для більшості сімей“, – написав Зеленський.

Президент додав, що частка Словаччини в імпорті електрики в Україну становить близько 19%. Український уряд співпрацює з європейськими сусідами, щоб забезпечити необхідний обсяг постачань. Словаччина є частиною єдиного європейського енергоринку, і Фіцо має дотримуватися загальноєвропейських правил. Будь-які рішення, що йдуть всупереч цим правилам, можуть призвести до розриву Словаччини з європейською спільнотою, але не зупинять імпорт електрики в Україну.

  • Українська влада неодноразово заявляла, що контракт про транзит російського газу не планують продовжувати після завершення його дії у 2025 році. Це, за словами Bloomberg, може призвести до того, що у РФ з’являться нові мішені в Україні.
  • Угорщина веде переговори з Росією і Україною, щоб зберегти постачання газу через Україну, заявив прем’єр-міністр країни Віктор Орбан.
  • Росія заявила про готовність продовжувати постачання газу до Європи кількома маршрутами, зокрема через Україну, навіть після завершення контракту на транзит газу через українську територію, термін якого закінчується цього року.
  • Парламент Молдови проголосував за запровадження надзвичайного стану терміном на 60 днів через очікуване припинення постачання російського газу з 1 січня. Надзвичайний стан почне діяти з 16 грудня.

Російські війська 2 січня атакували Станіслав Херсонської області за допомогою БпЛА. Внаслідок обстрілу постраждали двоє чоловіків, один із яких отримав серйозні травми, зокрема часткову ампутацію стопи.

У 2025 році військовослужбовці почнуть отримувати “Пакунок пораненого”. Про це повідомив заступник міністра оборони України, бригадний генерал юстиції Сергій Мельник.

Саскія Ескен, лідерка Соціал-демократичної партії Німеччини, закликала до продовження телефонних переговорів між канцлером Олафом Шольцом та очільника Росії Володимиром Путіним.

У ніч на 2 січня російські війська обстріляли Степногірськ у Запорізькій області. Унаслідок атаки зруйновано п’ятиповерховий житловий будинок, загинув один чоловік.

1 січня Папа Римський Франциск з вікна Апостольського палацу на площі Святого Петра виголосив молитву про мир “на всіх фронтах”. Понтифік також висловив вдячність тим, хто “працює над перемовинами”.