Помічника «слуги» Касая підозрюють у розкраданні 27 млн на закупівлі шин для авіації – ЦПК

Джерело: ЦПК

Вищий антикорупційний суд обрав запобіжний захід Дмитру Пархісенку — помічнику народного депутата від “Слуги народу” Геннадія Касая, члена оборонного комітету ВР. Його підозрюють у причетності до схеми з постачання непридатних шин для потреб ЗСУ, що завдала збитків державі на понад 27 млн грн.

За даними НАБУ і САП, у 2022 році підрозділи Сил логістики ЗСУ уклали контракт на закупівлю авіаційних шин, котрі, насправді мали суттєво нижчу вартість. Вироблені в Китаї колеса коштували трохи понад 1 млн доларів, тоді як для армії їх реалізували майже вп’ятеро дорожче.

Пархісенко, за даними слідства, виконував роль координатора між учасниками схеми — військовими посадовцями Володимиром Висоцьким і Костянтином Бутом, а також постачальником. Він забезпечував оплату за контрактами, передавав телефони для конспірації та, ймовірно, був знайомий з іншими фігурантами — це підтверджується їхнім спільним листуванням і фотографіями, пояснює ЦПК.

Під час обшуку Пархісенко намагався втекти на Toyota Land Cruiser, а його телефони iPhone 16 Pro Max були скинуті до заводських налаштувань. Доступу до них він не надав.

Суддя ВАКС Віктор Ногачевський призначив Пархісенку запобіжний захід у вигляді застави у 8 млн грн.

Тим часом Касай виключив Пархісенка зі списку своїх помічників одразу після того, як тому оголосили підозру.

Голова Центру протидії корупції Віталій Шабунін нагадав, що це не перший скандал, пов’язаний з оточенням Касая. Раніше він фігурував у журналістських розслідуваннях про закупівлю зимових курток для військових за завищеними цінами. Саме тоді донька і племінник нардепа придбали елітну нерухомість у Дубаї на 37 млн грн.

У відповідь на критику голова комітету Федір Веніславський заявляв, що Касай “не знав” про діяльність свого племінника, який також фігурував у згаданій справі.

Окрім того, нардеп є співавтором законопроєкту, який передбачає амністію за корупцію в оборонних закупівлях і обмеження повноважень НАБУ і САП щодо таких справ.

Довідка. За даними слідства, керівники двох структурних підрозділів Центрального управління забезпечення авіації та протиповітряної оборони Озброєння Командування Сил логістики ЗСУ зловжили службовим становищем на користь приватного товариства для його перемоги у тендерах на закупівлю авіаційних комплектуючих. За сприяння посадовців на розгляд комісії подавалися цінові пропозиції наперед визначеного кола учасників, що мало створити видимість конкурентної боротьби. Натомість більш вигідні комерційні пропозиції ще одного учасника або умисно викривили, або ж зовсім проігнорували. Інтереси «потрібного» товариства лобіював помічник чинного народного депутата України, який після його перемоги забезпечував здійснення Міноборони безперешкодної оплати за укладеними контрактами.

За схемою власник товариства, використовуючи підконтрольну та зареєстровану в ЄС компанію, закуповував шини для військової авіації напряму у виробників та реалізовував їх через товариство за завищеними в 2-3 рази цінами.

У результаті оборудки Сили логістики ЗСУ переплатили за продукцію 27,3 млн грн, які її учасники легалізували та використали на власний розсуд.

Дії власника приватного товариства кваліфікували за ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 209 КК України, помічника народного депутата України – за ч. 5 ст. 27, ч. 5 ст. 191 КК України. Ще двом учасникам злочину, чинному та колишньому службовцю Сил логістики ЗСУ, про підозру повідомили у листопаді 2024 року.

Нині триває досудове розслідування, досліджується весь ланцюг закупівлі авіаційних комплектуючих та зростання їх вартості.

  • Правоохоронці викрили схему привласнення 107 млн грн коштів на колишньому державному підприємстві концерну “Укроборонпром” протягом 2016-2019 років.
  • Працівники Державного бюро розслідувань (ДБР) повідомили про підозру колишньому директору одного з департаментів Міністерства оборони України та двом керівникам державного підприємства за постачання на фронт бракованих великокаліберних кулеметів.
  • Директор товариства з обмеженою відповідальністю став підозрюваним у справі про постачання 20 тисяч неякісних спальних мішків для військової частини Національної гвардії України.
  • Правоохоронці повідомили про підозру військовому блогеру, який привласнив частину коштів, зібраних на потреби одного з підрозділів ЗСУ.

Вищий антикорупційний суд обрав запобіжний захід Дмитру Пархісенку — помічнику народного депутата від “Слуги народу” Геннадія Касая, члена оборонного комітету ВР. Його підозрюють у причетності до схеми з постачання непридатних шин для потреб ЗСУ, що завдала збитків державі на понад 27 млн грн.

Українські наземні дрони взяли штурмом російську позицію та захопили у полон росіян. Це перший у сучасній війні підтверджений успішний штурм виключно безпілотних платформ.

Вдень 9 липня російські війська вдарили по Костянтинівці на Донеччині. Внаслідок авіаудару загинули троє осіб.

9 липня уряд Чехії погодив програму підготовки українських пілотів, котру реалізує державне підприємство LOM Praha. Тренування пройдуть до восьми українських пілотів.

Європейський суд з прав людини визнав РФ винною у масових і системних порушеннях прав людини на окупованих територіях України, починаючи з 2014 року й до повномасштабного вторгнення 2022-го. Це перше в історії ЄСПЛ настільки масштабне рішення щодо міждержавної справи, що підтверджує відповідальність РФ за вбивства, катування, депортації, утиски свободи слова, релігії та освіти, викрадення дітей і збиття МН-17.