Посилення рубля зменшує нафтові доходи Росії – Bloomberg

Джерело: Bloomberg

Попри сплеск світових цін на нафту, експортні доходи Кремля залишаються під тиском через зміцнення рубля.

Зокрема коли 13 червня ціна російської нафти Urals перевищила $60 за барель, майже повністю відновившись після падіння, за курсом центробанку Росії експортери отримували лише близько 4 957 рублів за барель, що майже на 30% менше проти початку 2025 року.

Виграють від ринкових коливань лише партнери по ОПЕК+, наприклад Саудівською Аравією, чия валюта прив’язана до долара США. Тоді як для Кремля, чиї витрати переважно номіновані в рублях, це означає відчутне зменшення фінансових ресурсів.

Аналітики попереджають, що бюджетний дефіцит Росії у 2025 році утричі перевищить прогнози.

Від початку року рубль зміцнився до 78,72 за долар, зокрема завдяки високим обліковим ставкам центробанку Росії та надіями на м’якіший курс США стосовно РФ.

Так, за словами віцепрем’єра Олександра Новака, ситуація “ускладнює життя” галузі. Тоді як голова “Роснєфті” Ігор Сєчін днями взагалі розкритикував дії центробанку, звинувативши у заниженні вартості нафти у рублях.

Зауважимо, обсяг експорту російської сирої нафти за чотири тижні до 1 червня впав до 3,24 млн барелів на добу – це на 170 тис. барелів менше, ніж за минулий період. Падіння експорту перевершило перше за два місяці незначне зростання цін на основні експортні сорти. Обсяги експорту впали на 12% порівняно з квітнем, тоді як прибутки – на 39%.

За тиждень з 26 травня по 1 червня танкери завантажили лише 18,5 млн барелів, тоді як тижнем раніше – понад 24 млн. Загальна вартість нафтового експорту впала на $310 млн – до $990 млн, що є мінімумом із березня 2023 року.

Падіння співпало з безрезультатними намаганнями РФ зупинити збільшення квот видобутку в межах ОПЕК+. У липні сукупні обсяги видобутку в межах ОПЕК+ виростуть на 411 тис. барелів на добу.

І попри незначне загальне зростання цін за місяць, обсяги постачань російської нафти впали настільки, що це зумовило чергове зниження доходів.

Аналітики відзначають, що постачання нафти РФ до Азії знизились до 2,92 млн барелів на добу, тоді як до Туреччини – до 290 тис. після минулого стрибка. Тож Росія дедалі більше залежить від обмеженого кола клієнтів, водночас доходи від нафти скорочуються на тлі західних санкцій, цінового обмеження та перевантаження ринку.

Раніше у Кремлі заявили, що уважно стежать за стрімким падінням цін на нафту та намагаються мінімізувати його вплив на економіку країни.

На території Фінляндії затримали колишнього найманця російської приватної військової компанії “Вагнер”, який воював проти України й просив про притулок.

Правоохоронці Київської області повідомили про підозру зловмисникам, які на понад 4 000 000 гривень ошукали родини військових.

Воюючи на боці України, загинув 21-річний угорський доброволець Ашер Беньямін, повідомили журналістам неофіційні українські та угорські джерела, а також батько бійця. 

12 липня російські окупанти скинули КАБ на селище у Дніпропетровській області, внаслідок чого загинуло двоє людей.

За попередніми даними, причиною катастрофи літака авіакомпанії Air India, що сталася минулого місяця і забрала життя 260 людей, стало припинення подачі палива до двигунів.