Прапор від Ірини Цибух та історії з України: у Нью-Йорку зібрали кошти для «Госпітальєрів»

В неділю, 2 червня, у нью-йоркському театрі Bedlam відбулася благодійна подія на підтримку добровольчого медичного батальйону “Госпітальєри”. В програмі заходу – акторські читання Diary of War; це документальна театралізована постановка, що розповідає реальні історій українців під час повномасштабного російського вторгнення. Подія стала результатом співпраці української культурної активістки та продюсерки Diary of War Дарʼї Коломієць, акторки та режисерки Зюзанни Шадковскі, відомої за роллю в серіалі “Пліткарка”, і програми театру Bedlam Veterans Outreach, що залучає американських ветеранів до творчої роботи над театральним матеріалом.

Для читань Diary of War режисерка Зюзанна Шадковскі уклала компіляцію з 14 оповідей – нередагованих історій українців, що по-різному переживають російське вторгнення. Вперше вони побачили світ в однойменному документальному подкасті культурної активістки Дарʼї Коломієць, яка у 2022 році попросила героїв записувати голосові повідомлення про їхній досвід війни, а згодом почала їх поширювати на театральних майданчиках та сценах Нью-Йорка, аби залучити американську аудиторію до підтримки українців. Так, зокрема, тут можна почути історії журналістів Юрія Марченка і Юлії Кочетової, режисера Євгена Синельникова, волонтера Дениса Христова, шеф-кухаря Євгена Клопотенка, музикантів Олександра Положинського, Моісея Бондаренка, Анастасії Шевченко (Стасік) і Марата Шевченка, акторів Вадима Доценка і Алли Мартинюк, поліцейської з Маріуполя Євгенії Іванченко, а також дружини полоненого захисника Маріуполя Максима Нікуліна Олени.

Фото: Анастасія Крашеніннікова

Фото: Анастасія Крашеніннікова

Та починаються читання з історії військової медикині, доброволиці Ірини Цибух, позивний “Чека”. У своєму щоденнику вона розповідала, чим займалась до повномасштабного вторгнення, про скасовану премʼєру свого фільму про дітей з Донеччини, роботу на “Суспільному” і своє рішення приєднатись до “Госпітальєрів” із початком великої війни. 

Фото: Анастасія Крашеніннікова

За кілька тижнів до читань Ірина під час своєї лекції в Києві підписала прапор України для благодійного аукціону. А пізніше, вже на ротації, записала відеозвернення до американських глядачів – пояснила, як працює їхній екіпаж, і попросила підтримати “Госпітальєрів”:

“Я розумію, що після події ви повернетесь до своїх звичних справ, але я – ні. Через російську агресію, через те, що я знаю, як ми потрібні тут. І дещо, що вам потрібно знати: ви нам потрібні також. Підтримайте нас, бо ця війна – найбільша несправедливість у нашому житті. І ми теж хотіли б займатись повсякденними справами, без війни”, – казала “Чека” у відео.

За три дні до заходу стало відомо, що Ірина Цибух героїчно загинула, виконуючи завдання на Харківському напрямку. Так цей фандрейзер у Нью-Йорку, вперше анонсований ще в квітні, став присвятою памʼяті Ірини і відбувся в день, коли з нею прощались на Майдані в Києві.

“Працюючи над проєктом, ми дуже хотіли, аби учасники і глядачі не втрачали звʼязок між історіями зі сцени і життєвим контекстом цих подій, – розповідає Дарʼя Коломієць. – Ми надрукували брошури, де представили всіх реальних оповідачів і навіть дали посилання на соцмережі деяких із них. Також я дуже хотіла, аби це відчуття було в акторів: ми довго говорили про війну в Україні, а незадовго до читань я показала акторам їхніх героїв: як вони виглядають, чим живуть щодня. Але по-справжньому вони відчули цю реальність, коли дізналися звістку про смерть Іри. Десь за тиждень до цього вона попросила мене познайомити її з Керолайн Гроган, яка читала її історію, тож із нею вони навіть встигли поспілкуватись в інстаграмі. За сценарієм, з історії Іри починається читання, і Керолайн зробила велику роботу над собою, аби триматись. Також ми показали глядачам відеозвернення від Іри і відео, яке знайомить із нею як з людиною, і це справило на них сильне враження.

Зюзанна як режисерка, ветерани і актори з великою повагою і відповідальністю підійшли до матеріалу. Ставши голосами українців для американської аудиторії, вони самі бодай наблизились до розуміння масштабу нашої війни і відмінності їхнього військового досвіду від того, що пререживають українці, які щодня захищають свою землю, свободу та право жити у власній країні. Ці щоденники стали для них провідником у нашу реальність. Щоденні новини не мають такого ефекту, бо вони залишають багато питань і сумнівів. А ці матеріали безапеляційно пояснюють усім важливість підтримки України”, – ділиться продюсерка.

Зюзанна Шадковскі розповідає: Найбільша честь моєї професії – працювати з цими ветеранами. Я люблю їх з багатьох причин, але одна з них – коли в Україні почалася велика війна, вони одразу включились робити все, що вони можуть, для українців. Одночасно з цим, сьогодні моє серце розбите, бо сильну, сміливу, молоду жінку, Ірину “Чеку” Цибух, чию історію ви почуєте першою сьогодні, було вбито цієї середи. Вона виконувала завдання з порятунку людей як військовий медик у складі батальйону “Госпітальєри”, для яких ми сьогодні збираємо кошти. Ви побачите її фото сьогодні в різних частинах цієї зали. Це трагічні новини, але так важливо продовжувати поширювати її слова сьогодні. Тому ми хочемо присвятити цю подію її памʼяті”.

Подія зібрала повний зал за декілька днів реєстрації, а серед гостей був відомий бродвейський актор, лауреат премії “Греммі” Ендрю Раннеллз, а також актор Моше Лобел, відомий за головною роллю у фільмі Аді Волтера “ШТТЛ”. До читань долучились ветерани та актори Bedlam: Зюзанна Шадковскі, Муза Гурніс, Десмонд Слеттері, Рід Бонадонна, Кайт Еймс, Кайл Лобо, Луї Буллок, Аннабель Кеппер, Едвард Дамато, Ешлі Бафкін, Френсіс Кілб, Паоло Пілліттері, Лукас Нідзялковскі, Керолайн Гроган. Перед початком читань українську пісню виконала вокалістка Ukrainian Village Voices Уляна Приймак. 

Окрім читань, цього вечора також відбувся благодійний аукціон. Серед лотів – ексклюзивна хустка від бренду OLIZ у колаборації з Херсонським художнім музеєм ім. Шовкуненка, артворк від мисткині Майї Гаюк, а також прапор, підписаний авторами щоденників включно з Іриною Цибух. 

Фото: Анастасія Крашеніннікова

100% отриманих коштів буде спрямовано добровольчому медичному батальйону “Госпітальєри”. Наразі організатори підбивають підсумки збору, оскільки пропонували аудиторії одночасно декілька способів і платформ для благодійних переказів, а також проводили кампанію у соцмережах. Попередньо, йдеться про загальну суму понад 800 тисяч грн. Протягом найближчих днів кошти перекажуть благодійному фондові “Госпітальєри”, що опікується потребами батальйону, і спільно відзвітують про результати. 

Читачі цього матеріалу ще можуть долучитись до збору за реквізитами: https://send.monobank.ua/jar/5AVUGbQRyC, 5375411217911358 або напряму за реквізитами, вказаними на сайті батальйону.

Довідково: Театр Bedlam почав свою роботу з ветеранами у 2015 році, і відтоді сценічне мистецтво допомагає учасникам програми Bedlam’s Veteran Outreach реінтегруватися в повсякденне цивільне життя: ветерани формують творчу спільноту, осмислюють класичні твори або створюють власні пʼєси і самовиражаються завдяки театрові. Окрім учасників програми, для читань Diary of War було залучено професійних акторів театру Bedlam. Подія відбулася в рамках серії “Do More: New Plays” під кураторством помічника художнього керівника Bedlam Зекері Елкінда.

Це вже друга співпраця Дарʼї Коломієць та Зюзанни Шадковскі: раніше Зюзанна долучалась до фандрейзеру Дарʼї до других роковин повномасштабного вторгнення росії в Україну. 

Російським громадянам суттєво ускладнили отримання візи на Кіпр через посилення вимог, запроваджених владою республіки.

Президент США Джо Байден схвалив ще один пакет військової допомоги для України, 12 грудня повідомив координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки Білого дому Джон Кірбі.

Україна та Велика Британія провели четвертий раунд переговорів щодо укладення двосторонньої угоди про перехід до сильнішого та глибшого партнерства.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію станом на 22:00 12 грудня. З початку доби на цей час зафіксовано 190 бойових зіткнень.

12 грудня генеральний секретар НАТО Марк Рютте попередив очолюваний США трансатлантичний альянс, що він не готовий до загроз з боку Росії у найближчі роки, і закликав змінити мислення на воєнний час — з більшими витратами на оборону.