Прем’єр Гренландії хоче досягти незалежності острова від Данії

Джерело: Reuters

Прем’єр-міністр Гренландії Муте Егеде під час новорічної промови наголосив на прагненні досягти незалежності острова від Данії.

“Настав час нам самим зробити крок і формувати своє майбутнє, у тому числі щодо того, з ким ми будемо тісно співпрацювати і хто буде нашими торговими партнерами”, – зазначив він.

Як розповіли у виданні, рух за незалежність у Гренландії в останні роки набрав обертів частково через викриття неправомірних дій данської влади у ХХ столітті, у тому числі кампанії з примусового контролю народжуваності, розпочатої у 1960-х роках.

Гренландія була данською колонією до 1953 року, однак зараз вона є автономною територією Данії. У 2009 році острів отримав право вимагати незалежності шляхом проведення голосування. У 2023 році уряд Гренландії представив свій перший проєкт конституції.

“Історія та сучасні умови показали, що наша співпраця із Королівством Данія не досягла успіху в створенні повної рівності. Настав час для нашої країни зробити наступний крок. Як і інші країни світу, ми повинні працювати над усуненням перешкод для співпраці – які ми можемо описати як кайдани колоніалізму – і рухатися вперед”, – наголосив Егеде.

Прем’єр додав, що рішення про незалежність має прийняти народ Гренландії, однак не сказав, коли може відбутися голосування.

Нове опитування показало, що Александрія Окасіо-Кортес має більшу підтримку серед демократів у Нью-Йорку, ніж багаторічний сенатор Чак Шумер.

Увечері 4 квітня російська армія атакувала балістикою Кривий Ріг Дніпропетровської області, внаслідок чого загинули 16 цивільних, серед них 6 дітей.

Голова Федеральної резервної системи Джером Пауелл заявив, що нові тарифи, запроваджені адміністрацією Трампа, ймовірно, призведуть до вищої інфляції та сповільнення економічного зростання США.

Американські акції суттєво впали після інавгурації президента Дональда Трампа у січні. З 17 січня — п’ятниці перед днем інавгурації — фондовий ринок США втратив близько 9,6 трильйона доларів, згідно з даними FactSet і Dow Jones Market Data.

За три роки повномасштабного вторгнення Росії в Україну правоохоронці зафіксували понад 150 тисяч воєнних злочинів. Російські військові залишали за собою слід насильства всюди, куди приходили. Така кількість злочинів свідчить, що ці злочини — не випадковість, а частина цілеспрямованої політики знищення України. Українська судова система поки що не відображає масштабів і системності цих злочинів. У вироках бракує контексту — судді часто не відтворюють повної картини дій Росії проти цивільного населення України. Експертка МІПЛ з міжнародного гуманітарного права Анна Рассамахіна пояснила як це виправити й чому це критично важливо для справедливості.