Прем’єр Гренландії хоче досягти незалежності острова від Данії

Джерело: Reuters

Прем’єр-міністр Гренландії Муте Егеде під час новорічної промови наголосив на прагненні досягти незалежності острова від Данії.

“Настав час нам самим зробити крок і формувати своє майбутнє, у тому числі щодо того, з ким ми будемо тісно співпрацювати і хто буде нашими торговими партнерами”, – зазначив він.

Як розповіли у виданні, рух за незалежність у Гренландії в останні роки набрав обертів частково через викриття неправомірних дій данської влади у ХХ столітті, у тому числі кампанії з примусового контролю народжуваності, розпочатої у 1960-х роках.

Гренландія була данською колонією до 1953 року, однак зараз вона є автономною територією Данії. У 2009 році острів отримав право вимагати незалежності шляхом проведення голосування. У 2023 році уряд Гренландії представив свій перший проєкт конституції.

“Історія та сучасні умови показали, що наша співпраця із Королівством Данія не досягла успіху в створенні повної рівності. Настав час для нашої країни зробити наступний крок. Як і інші країни світу, ми повинні працювати над усуненням перешкод для співпраці – які ми можемо описати як кайдани колоніалізму – і рухатися вперед”, – наголосив Егеде.

Прем’єр додав, що рішення про незалежність має прийняти народ Гренландії, однак не сказав, коли може відбутися голосування.

У Пенсійному фонді повідомили про накопичення дисбалансів у пенсійній системі, котрі роблять систему несправедливою та непрозорою, і знижують як довіру до пенсійної системи, так і  мотивацію до сплати ЄСВ в суспільстві. Для виправлення ситуації вже напрацьовано три важливих законопроєкти, які мають сприяти виправленню недоліків чинного законодавства та встановленню більшої справедливості в системі пенсійного забезпечення.

У Великій Британії вітрові турбіни вперше обігнали газові електростанції та стали основним джерелом електроенергії, хоча до амбітних цілей щодо створення екологічно чистої енергосистеми до 2030 року ще далеко. Вітрова енергія стала лідером у виробництві електроенергії, забезпечивши 29% генерації.

У Франції підтвердили, що кілька десятків українських солдатів дезертирували під час навчання у Франції, повідомив у понеділок офіційний представник французької армії.

Експертні команди Центру оцінювання розглядають звернення з усієї України — місце проживання чи реєстрації людини не має значення. До їх складу входять лікарі з різних державних закладів охорони здоров’я.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 6 січня. Від початку цієї доби відбулося 199 бойових зіткнень.