Президент Румунії прагне очолити Єврораду після Шарля Мішеля – Bloomberg

Джерело: Bloomberg

Глава Румунської держави Клаус Йоганніс хоче стати наступним президентом Європейської ради, яку зараз очолює Шарль Мішель.

ЗМІ, з посиланням на власні джерела повідомило, що Йоганніс приєднався до невеликого списку потенційних кандидатів на пост президента Євроради, серед яких вже є Маріо Драгі з Італії та Ксав’є Беттель з Люксембургу.

Зазначається, що у Йоганніса цьогоріч завершується другий президентський термін у Румунії, тому знову брати балотуватись на виборах він не може.

Водночас у виданні наголосили, що йому буде важко отримати посаду очільника Євроради, якщо президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн залишиться на другий термін, адже вони обоє є членами правоцентристської Європейської народної партії.

Прессекретар офісу Йоханніса відмовився коментувати плани президента.

Як відомо, 7 січня Шарль Мішель оголосив, що балотуватиметься на виборах до Європарламенту улітку, тому достроково залишить посаду.

Оголошення Мішеля призвело до хаосу в процесі розподілу керівних посад в ЄС — складної системи, яка враховує національність і політичну приналежність кандидатів.

Як правило, переговори починаються після виборів до Європарламенту, після яких обираються пости президента Єврокомісії, президента Ради та інших.

Європейські вибори відбуваються з 6 по 9 червня, що додає ще одну складність у часи кадрових перестановок.

Якщо Мішеля оберуть у червні, він може залишити свою нинішню посаду в липні, до закінчення терміну його повноважень у листопаді. Якщо домовленості щодо заміни не буде, цю роль тимчасово може взяти на себе прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан, оскільки його країна головуватиме в ЄС протягом шести місяців.

Майбутнє головування Угорщини викликає занепокоєння лідерів ЄС і може стати сильним стимулом для компромісу після виборів, особливо через те, що Орбан блокує допомогу Україні. Він також сумнівався, чи слід повномасштабне вторгнення Росії в Україну називати війною, і був єдиним лідером ЄС, який зустрівся з президентом Росії Володимиром Путіним після того, як проти нього було видано міжнародний ордер на арешт за ймовірні воєнні злочини.

Європейська комісія попередила Словаччину, що розпочне негайні судові заходи, якщо країна ухвалить закон, що передбачає обмеження на діяльність неурядових організацій та ЗМІ.

Заступник міністра оборони з питань європейської інтеграції Олександр Балануца провів переговори з послом Японії в Україні Мацудою Кунінорі. Сторони зокрема обговорили нещодавно підписану угоду про підтримку України та подальшу співпрацю.

24 липня, виступаючи у Конгресі США, прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу заявив, що війна у Секторі Гази може закінчитися вже завтра, якщо ХАМАС “здасться, складе зброю і звільнить усіх заручників”.

Ввечері 24 липня речник Військово-Морських сил України Дмитро Плетенчук повідомив, що Росія вивела усі свої військові кораблі з Азовського моря.

Чехія приєдналася до коаліції безпілотників для України на чолі з Латвією та Великою Британією після того, як делегація країни підписала меморандум про взаєморозуміння під час 75-го ювілейного саміту НАТО у Вашингтоні.