Президенткою Мексики обрали Клаудію Шейнбаум: країну вперше очолить жінка

Джерело: Reuters

3 червня Клаудія Шейнбаум здобула переконливу перемогу та стала першою жінкою-президенткою Мексики.

Представниця правлячої партії “Рух національного відродження”, кліматологиня та колишня пані мер Мехіко Клаудія Шейнбаум набрала від 58,3% до 60,7% голосів, поінформував Національний виборчий інститут Мексики (INE).

Своєю чергою, Ксочітль Гальвес з альянсу партій правого штибу “Сила і серце за Мексику” набрала близько 29% голосів, а третій кандидат, Хорхе Альварес Майнес отримав приблизно 10% голосів.

На початку 2000-х років Шейнбаум була секретаркою з питань довкілля Мехіко. У 2018 році обрали на посаду мера Мехіко.

Напередодні президентських виборів 2024 року, 12 червня 2023 року оголосили, що Шейнбаум подасть у відставку з посади мера Мехіко 16 червня.

Вже 6 вересня 2023 року її офіційно обрали кандидатом від партії на виборах 2024 року.

Довідка. Клаудія Шейнбаум Пардо — мексиканська вчена і політикиня, голова міста Мехіко та спеціалістка з охорони довкілля. Одна з колективних лавреаток Нобелівської премії миру 2007 року як членкиня Міжурядової групи експертів зі питань зміни клімату. 1 липня 2018 року була обрана головою міста Мехіко від лівої партії Рух національного відродження та коаліції Juntos Haremos Historia. Перша жінка та представниця єврейської громади на посаді голови Мехіко.

Шейнбаум здобула науковий ступінь докторки наук в інженерно-енергетичній галузі, авторка понад 100 статей і двох книг із питань енергетики, довкілля та сталого розвитку. Обіймала посаду секретаря (міністерки) довкілля у місцевому уряді Мехіко у 2000-2006 роках, коли головою був Андрес Мануель Лопес Обрадор. З 2015 по 2017 рік була головою Тлалпана. 2018 року її було внесено до списку “100 жінок” BBC.

Клаудіа народилася в єврейській родині в Мехіко. Її бабуся та дідусь емігрували до Мехіко з Литви (ашкеназькі батьки її батька у 1920-х роках) та Болгарії (сефардські батьки її матері на початку 1940-х років, рятуючись від Голокосту). Хоча сім’я була світською, але вона відзначала всі юдейські свята. Обидвоє батьків Шейнбаум — вчені: інженер-хімік Карлос Шейнбаум Йоселевіц та біологиня Анні Пардо Семо, нині почесна професорка Національного автономного університету Мексики. Її брат — фізик.

Шейнбаум вивчала фізику в Національному автономному університеті Мексики (UNAM), де здобула освітній ступінь бакалавра (1989), а потім — магістра (1994) і доктора. За чотири роки (1991—1994) вона завершила роботу над докторською дисертацією в Національній лабораторії ім. Лоуренса Берклі в Берклі, Каліфорнія (США), де проаналізувала використання енергії в транспорті Мексики, опублікувала дослідження про тенденції використання електроенергії в будинках у Мексиці та здобула освітньо-науковий ступінь доктора філософії в галузі енергетики та фізики.

У 1995 році вона почала викладати в інженерному інституті UNAM. Обіймала посаду дослідниці в Інженерному інституті та обиралася членкині Національної дослідницької системи та Мексиканської академії наук. 1999 року здобула премію найкращого молодого дослідника UNAM у галузі інженерії та технологічних інновацій.

У 2006 році Шейнбаум повернулася до UNAM після роботи в місцевих органах влади та продовжила публікувати статті у наукових журналах.

У 2007 році вона приєдналася до Міжурядової групи експертів з питань зміни клімату (МГЕЗК) при Організації Об’єднаних Націй у галузі енергетики та промисловості. Була їх автором на тему “Пом’якшення наслідків зміни клімату” для Четвертої оцінної доповіді МГЕЗК. У тому ж році гурт отримав Нобелівську премію миру. 2013 року вона стала співавтором П’ятої оцінної доповіді МГЕЗК разом з 11 іншими експертами в галузі промисловості.

З 1 січня 2012 року по 1 жовтня 2015 року була членкинею Комітету ООН з питань політики у сфері розвитку.

Лопес Обрадор включив Шейнбаум до запропонованого ним кабінету Секретаріату з навколишнього середовища та природних ресурсів у рамках своєї кампанії на загальних виборах 2012 року. 2014 року Клаудія Шейнбаум стала однією з перших політиків, що відкололися від основної (на той момент) мексиканської лівої партії — Партії демократичної революції — і пішли за Лопесом Обрадором, який створив новий Рух національного відродження (МОРЕНА). 2015 року вона обіймала посаду секретаря з питань довкілля.

З 1 жовтня 2015 року по 6 грудня 2017 року очолювала столичний район Тлалпан (південний захід Мехіко). Залишила посаду після висування власної кандидатури в мери Мехіко від коаліції Juntos Haremos Historia (Разом ми зробимо історію), що складається з Руху національного відродження, Партії праці та Партії соціальної солідарності.

За українськими оцінками, починаючи з 2014 року Росія вивезла щонайменше 20 000 дітей з України. Повернути вдалось лише 1400 з них.

Служба безпеки України затримала у Києві двох громадян Китайської Народної Республіки, які намагалися нелегально вивезти до Китаю секретну документацію про український ракетний комплекс “Нептун”.

Олександр Цивінський, який виграв конкурс на посаду очільника Бюро економічної безпеки (БЕБ) зреагував на рішення Кабміну відхилити його кандидатуру.

Як не було у Володимира Зеленського після лютого 22 року жодного шляху для збереження української державності, окрім як піти шляхом Петра Порошенка – сильна армія замість великого будівництва, українська мова замість “яка різниця” та українська церква замість російських агентів ФСБ у рясах, – так і не було у президента Дональда Трампа жодного вибору, як піти шляхом свого попередника Джозефа Байдена в питанні підтримки України.

Президент України Володимир Зеленський викликав бурю суперечок серед гравців вебсайту азартних ігор Polymarket. Суперечка виникла через питання, чи одягав Зеленський костюм після початку повномасштабної російсько-української війни, а на кону стоїть 210 млн доларів.