Путін почуває себе безкарним: WP про вбивство російського пілота Кузьмінова в Іспанії

Джерело: The Washington Post

Вбивство російського пілота Максима Кузьмінова в Іспанії свідчить про почуття безкарності у президента РФ Володимира Путіна.

Кузьмінов, який влітку 2023 року викрав гелікоптер Мі-8 для України, згодом вирішив оселитись в іспанському селищі. Однак навіть там йому не вдалось сховатись від війни: декілька днів тому було виявлено тіло Кузьмінова, пронизане кулями.

Це стало загрозливим сигналом з Росії про те, що ті, хто переходить дорогу Кремлю – незалежно від того, як далеко вони втекли – не можуть почувати себе у безпеці.

Кузьмінова вбили кількома пострілами, а потім переїхали на його ж автомобілі. Опісля нападники втекли на цьому ж авто, згідно з повідомленням ЗМІ, іспанської влади та українських силовиків.

Це вбивство відрізнялось від інших, пов’язаних з Росією, проте, за словами західних представників безпеки та експертів, повідомлення про смерть Кузьмінова таке ж, як і протягом більшої частини двох десятиліть президентства Росії Володимира Путіна.

“Це нагадування всім, хто перебуває у вигнанні та активно виступає в опозиції до режиму — усі вони в чиємусь списку”, — сказав Юджин Румер, колишній високопоставлений співробітник розвідки США.

Версії цього повідомлення неодноразово підтверджувались протягом останніх місяців. Смерть колишнього лідера найманців Вагнера Євгенія Пригожина, чий літак вибухнув на шляху до Санкт-Петербурга через кілька тижнів після того, як він очолив перерване військове повстання, показала, що старі тісні зв’язки з Путіним не можуть захистити.

Смерть лідера опозиції Олексія Навального у віддаленій арктичній виправній колонії минулого тижня свідчить про те, що навіть ті, хто відбуває багаторічне ув’язнення — часто в одиночних камерах і позбавлені будь-якої значущої здатності погрожувати державі — можуть не вижити.

Кузьмінов потрапив у категорію, до якої Путін ставиться особливо презирливо: це зрадники з армії та спецслужб. Його президентство ознаменувалося серією ретельно розроблених операцій, які, здавалося, були спрямовані на найболючіше покарання тих, кого звинуватили в тому, що вони повернулися проти Росії на користь Заходу.

Вважалося, що здатність Росії проводити смертоносні операції за межами своїх кордонів була суттєво підірвана хвилями видворень російських шпигунів із посольств країни. Лише Європа видворила понад 400 підозрюваних офіцерів російської розвідки після повномасштабного вторгнення в Україну, знищивши її шпигунські мережі по всій Європі.

Вбивство Кузьмінова показало, що Росія зберігає певні можливості в Європі та знайшла способи адаптації, заявили посадовці.

“Вони зробили помилки, але винесли уроки”, — сказав високопоставлений український розвідник, який говорив на умовах анонімності.

На відміну від минулих операцій – зокрема отруєння Литвиненка, Скрипалів та Навального, вчинених офіцерами спецслужб РФ – напад на Кузьмінова в Іспанії більше нагадував атаку мафії. Природа вбивства викликала припущення, що Росія звернулася до злочинних мереж, щоб компенсувати свою скорочену оперативну присутність у Європі.

Якщо так, то рішення Кузьмінова виїхати з України на середземноморське узбережжя Іспанії могло бути особливо ризикованим, якщо не нерозважливим кроком.

Регіон Аліканте протягом десятиліть був пов’язаний з російськими організованими злочинними синдикатами, згідно з офіційними даними та урядовими звітами. Тут також є значна частина росіян-емігрантів — за даними уряду, тут проживає 16 000 із приблизно 80 000 росіян, які проживали в Іспанії станом на 2022 рік.

Іспанська влада проводить періодичні операції з викорінення російських синдикатів. З огляду на наявність таких злочинних мереж, “Росія могла б завербувати злочинців, а не [покладатися на] професійних агентів розвідки”, щоб здійснити вбивство Кузьмінова, сказав український посадовець.

Невідомо, коли Кузьмінов прибув до Вільяхойоса, села вздовж частини узбережжя Середземного моря, відомого своєю концентрацією трансплантатів з Росії. Схоже, він проживав в Іспанії під фальшивим посвідченням особи та українським паспортом, імовірно наданим українською військовою розвідкою.

Кузьмінов з’явився в спонсорованому Києвом документальному фільмі, в якому описується його рішення втекти після переговорів про угоду, згідно з якою Україна допомогла забезпечити переселення членів його сім’ї з Росії та погодилася заплатити йому 500 000 доларів.

Чи переїхали члени родини Кузьмінова разом з ним до Іспанії, невідомо. Українські силовики заявили, що є ознаки того, що Кузьмінов, можливо, поставив під загрозу власну безпеку, вступивши в контакт із колишньою дівчиною в Росії, твердження, яке не вдалося підтвердити.

Колишній співробітник американської розвідки сказав, що вбивство Кузьмінова викликає питання про те, “чи західні спецслужби зробили достатньо, щоб заохотити росіян до дезертирства та забезпечити безпеку перебіжчиків”, те, що “має бути пріоритетом з низки очевидних причин”.

Американський журналіст Такер Карлсон закликав позбавляти громадянства американців, які воювали на боці України або Ізраїлю.

Триває 1236-та доба повномасштабної російсько-української війни. За цей час втрати військ РФ у живій силі (вбиті та поранені) сягли понад мільйон осіб.

Заступник директора ФБР Ден Бонжіно може подати у відставку через незгоду з позицією Міністерства юстиції США стосовно матеріалів справи засудженого за сексуальні злочини мільярдера Джеффрі Епштейна.

Міністерство юстиції США подало позов проти Каліфорнійського департаменту освіти через допуск трансгендерів до шкільних змагань у штаті.

Американські медики підтвердили смерть мешканця штату Аризона від легеневої чуми.