П’ять років президентства Зеленського: передвиборча програма та інавгурація лідера України

Джерело: Букви

П’ять років тому, 20 травня 2019-го, Володимир Зеленський офіційно став президентом України.

У новорічну ніч, 31 грудня 2018-го, в ефірі телеканалу “1+1” Зеленський оголосив, що йде на президентські вибори.

 

21 січня партія “Слуга народу” висунула Зеленського в президенти, а 25 січня він подав документи до ЦВК.

Як розповіли в ВВС, одразу після остаточного рішення піти на вибори найближче оточення Зеленського почало шукати експертів до своєї команди. Цим займалися Іван Баканов, Сергій Трофімов та бізнесмен Ілля Павлюк.

Іван Баканов – головний юрист студії “Квартал 95”.

Сергій Трофімов – виконавчий продюсер студії “Квартал 95”, відповідав за кіновиробництво в компанії.

Ілля Павлюк – бізнесмен, давній товариш Зеленського. Він був знайомий із низкою політиків, тому і запропонував свої послуги з формування “ЗеКоманди”, зокрема в регіонах.

Під час пошуків людей до команди Зеленського згодом запросили Олександра Данилюка, Руслана Рябошапку, Дмитра Разумкова та Руслана Стефанчука, які і стали експертами “ЗеКоманди”.

Зокрема кожен з них відповідав за свій напрямок: Данилюк – за економічний та міжнародний, Рябошапка – правоохоронний та антикорупційний, Разумков – за внутрішньополітичний, Стефанчук – за юридичний та законотворчий.

В інтерв’ю західним ЗМІ 21 березня 2019 року на той час ще кандидат в президенти Володимир Зеленський заявляв, що хоче привести до влади “чесних професіоналів”.

“Це експерти, це моя команда. Це професійні люди, фахівці, молоді і світлі, розумні люди, які підуть зі мною в адміністрацію президента”, – так Зеленський представив свою команду на ток-шоу “Право на владу” в ефірі телеканалу “1+1”.

Невдовзі Зеленський представив свою передвиборчу програму, в якій обіцяв “Україну, де стріляють лише салюти на весіллях та днях народженнях”. При цьому він зазначав, що йде лише на один термін.

Головне з передвиборчої програми Зеленського:

  • закон “Про народовладдя” – владі будуть ставити завдання через референдум;
  • зняття недоторканності з президента, народних депутатів і суддів;
  • закони про імпічмент президента та відкликання народного депутата;
  • вибори до ВР та місцевих рад – за відкритими списками;
  • позбавлення депутатського мандата за кнопкодавство та прогули;
  • поява мирових судів;
  • зарплата військовослужбовців – на рівні стандартів НАТО;
  • “нульова декларація” для бізнесу – легалізація доходів за 5%;
  • розвиток економіки через детінізацію, конкуренцію, розвиток виробництва та недорогі кредити;
  • замість податку на прибуток – податок на виведений капітал;
  • перехід на власні енергоресурси;
  • введення економічного паспорта;
  • засудженим за корупцію – довічна заборона обіймати держпосади і конфіскація майна;
  • страхова медицина і обов’язковий щорічний медогляд безоплатно;
  • “освітні ваучери” здібним школярам;
  • рік пільгового оподаткування молодим підприємцям;
  • накопичувальна пенсійна система;
  • монетизація пільг і субсидій;
  • аеропорт – у кожному обласному центрі, підписання “Відкритого неба” з ЄС;
  • сортування сміття, відмова від пластику, контроль за вирубкою лісів;
  • голосування на виборах і референдумах через інтернет.

Інавгурація Володимира Зеленського

За підсумками виборів Президента України 2019 року новим головою держави обрали Володимира Зеленського. У другому турі виборів, що відбувся 21 квітня 2019 року, він переміг чинного тоді президента Петра Порошенка, набравши 73,22 % голосів виборців проти 24,45 % за суперника.

Офіційний протокол Центральної виборчої комісії про результати виборів було опубліковано 3 травня газетами “Голос України” та “Урядовий кур’єр”, тому, відповідно до статті 104 Конституції України, новообраний президент мав увійти в обов’язки у тридцятиденний термін.

Новообраний Президент Володимир Зеленський наполягав на проведенні церемонії інавгурації 19 травня, однак таку пропозицію неоднозначно сприйняли частина політикуму та суспільства, оскільки цей день 2019 року припав на жалобний День пам’яті жертв політичних репресій.

Під час консультацій у Верховній раді зареєстрували 7 проєктів постанов про проведення урочистого засідання парламенту 17, 19, 20, 26 та 28 травня. За підсумками голосування затвердили дату 20 травня днем проведення урочистих заходів: за такий проєкт постанови проголосувало 315 народних депутатів, утрималися 15.

Церемонію інавгурації відвідали делегації іноземних держав. Серед почесних гостей на урочистій церемонії у Верховній Раді перебували президенти 5 держав: Грузії – Саломе Зурабішвілі, Естонії – Керсті Кальюлайд, Латвії – Раймондс Вейоніс, Литви  Даля Грибаускайте та Угорщини – Янош Адер.

Окрім лідерів держав, у залі були присутні спікер парламенту Азербайджану Октай Асадов, спікер сенату Чехії Ярослав Куберев, віце-президент Туреччини Фуат Октай, віце-президент Європейської комісії з питань енергетичного союзу Марош Шефчович, заступник спікера парламенту Казахстану Бектас Бекназаров, міністри закордонних справ Польщі Яцек Чапутовіч та Молдови Тудор Уляновський, віцепрем’єр-міністри Білорусі, Болгарії, Вірменії, Румунії, міністр енергетики США Рік Перрі та спецпредставник США з питань України Курт Волкер, міністр оборони Канади Гарджіт Саджан.

Серед почесних гостей на церемонії були присутні експрезиденти України Леонід Кравчук, Леонід Кучма, Віктор Ющенко та Петро Порошенко, разом із ними у ложі перебували дружина новообраного президента Олена та його батьки Римма та Олександр Зеленські.

Церемонію інавгурації 2019 року транслювалися наживо дванадцять телеканалів: 1+1, Україна, СТБ, ICTV, Новий канал, 2+2, НЛО TV, UA: Перший, 5 канал, Прямий, 24 канал та Рада.

Перед церемонією інавгурації президента України Зеленський пройшов через площу Конституції. Після кількох фото з шанувальниками, Зеленський підійшов до колишнього колеги зі студії “Квартал 95” Євгена Кошового, підстрибнув та поцілував того в потилицю. А за п’ять хвилин до інавгурації опублікував у себе у Facebook фото з дружиною.

Володимир Зеленський у своїй промові запевняв, що заради миру на Донбасі він готовий зробити все, навіть утратити крісло глави держави.

“Мене часто запитували, на що ви готові заради припинення вогню. Дивне питання. А на що ви готові, українці, заради життя ваших близьких? Я готовий на непопулярні рішення, готовий втрачати рейтинги. Я готовий втратити свою посаду, щоб тільки настав мир. Не втрачаючи наші території! Ніколи! Не ми почали цю війну. Але нам цю війну закінчувати. І ми готові до діалогу” – наголошував він.

Також під час промови Володимир Зеленський звернувся до жителів Донбасу, та повторив що Крим – це українські землі.

Примітно, що у зверненні до жителів сходу він перейшов на російську мову. Із залу почулися незадоволені вигуки Олега Ляшка про те, що вони розуміють українську мову.

Першим рішенням Зеленського на посаді президента став розпуск парламенту. 23 червня 2019 року Конституційний суд України визнав конституційним рішення Володимира Зеленського щодо розпуску парламенту.

Також Володимир Зеленський закликав до звільнення керівників Служби безпеки, Міністерства оборони, та Генеральної прокуратури України.

Дочка Ілона Маска Вівіан Дженна Вілсон публічно спростувала кілька нещодавніх заяв мільярдера й розповіла про стосунки з батьком.

Генерал-лейтенант Олександр Павлюк, командувач Сухопутних військ Збройних Сил України, повідомив, що за тиждень з 18 по 24 липня підрозділи РЕБ зірвали майже 8 тисяч завдань ворога із застосування розвідувальних БпЛА та FPV-дронів.

Станом на 22:00 в п’ятницю, 26 липня, від початку доби по всій лінії фронту кількість бойових зіткнень збільшилась до 107.

Стримінговий серівіс Amazon працює над приквелом серіалу “Хлопаки” під назвою “Vought Rising”. 

Румунія заявила, що виявила на своїй території фрагменти російських безпілотників, проте в НАТО стверджують, що не бачать ознак навмисного нападу на територію Альянсу.