The Economist: Зеленський повинен визнати, що Україні необхідні вибори президента

Джерело: The Economist

У ЗМІ зазначають, що Президент України Володимир Зеленський повинен визнати те, що попри повномасштабну війну Україні необхідно провести вибори.

Стаття 103 Конституції України вказує, що Президент України обирається на термін 5 років. Водночас вже 108 стаття Конституції вказує, що президент виконує свої обов’язки, поки не відбудеться інавгурація нового, обраного на виборах очільника держави. Закон України гласить, що під час воєнного стану проведення виборів неможливе.

У травні 2024 року термін президентства Володимира Зеленського завершується. У РФ це вже використовують для того, аби говорити про “нелегітимність” Зеленського після 20 травня. Водночас Захід наполягає, що президенство Зеленського, навіть після офіційного завершення терміну, не ставитиметься під сумнів.

У Києві, однак, вороги президента бурмочуть, що ситуація неспроможна, і ходять чутки про відставку високопосадовців або навіть (хоча це виглядає фантазією) про державний переворот.

Війна в Україні може тривати ще не один рік, тобто, увесь цей час триватиме й воєнний стан, який перешкоджає виборам. Продовження війни означатиме, що, ймовірно, підтримка Зеленського у суспільстві, зменшуватиметься.

Щобільше, у виданні зазначають, що його популярність вже зменшується і дехто починає думати про те, чи міг би хтось інший домовитись про мир.

Зеленський, своєю чергою, наполягає, що війна не завершиться, поки Україна не поверне всю свою територію. Однак, зауважили у виданні, зараз це здається недосяжним завданням.

“Уряд критикують за звинувачення в корупції та централізацію влади в руках крихітного кола. Це завадило мобілізації свіжих військ: чисельність багатьох підрозділів на передовій скорочена приблизно на 70%. Після тривалої затримки новий закон про військовий обов’язок діє, але знадобляться місяці, щоб його наслідки відчули на полі бою”, – мовиться у статті.

Проведення виборів підтримає легітимність уряду України, покращить підзвітність і забезпечить збереження ліберального характеру країни. Однак їх проведення зараз, коли війська РФ почали нові наступальні дії на фронті та пошкодили значну частину енергооб’єктів України – недоцільне.

Попри натиск РФ, Україна повинна вистояти, оскільки вже незабаром отримає довгоочікуваний пакет допомоги від США.

“Але все-таки Зеленському до кінця свого офіційного президентського терміну потрібно розв’язувати питання, а не уникати. Він повинен визнати, що врешті-решт йому потрібно провести вибори, і викласти плани щодо того, як їх можна організувати”, – мовиться у статті.

Проведення виборів, звісно, буде важким завданням, щонайменше через те, що частина України окупована і провести голосування там – нереальне завдання.

“Але така геніальна країна, як Україна, безсумнівно, може знайти способи дати своєму народу належне право голосу щодо того, як ним керують. Однією з багатьох причин, чому вони не хочуть, щоб їх проковтнула Росія, є те, що росіяни під керівництвом Путіна не мають такого вибору. Замість того, щоб зупинити демократію на невизначений термін, Зеленський повинен викласти плани щодо її зміцнення”, – резюмували у виданні.

Уряд США оштрафував турецьку чартерну компанію бізнес-джетів Air Sapphire за несанкціоновані польоти до Росії на літаку американського виробництва Gulfstream GIV.

Голова Запорізької ОВА Іван Федоров повідомив, що на території міста Запоріжжя та Запорізької області почалися роботи зі зведення підземних шкіл. У регіоні планують збудувати десять таких закладів до кінця року.

У Генеральному штабі ЗСУ повідомили про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 19 червня. Російські війська завдали по території України три ракетні та 38 авіаційних ударів із застосуванням 55 КАБів, також задіяли 533 дрони-камікадзе. Разом з тим, ворог здійснив понад 2900 обстрілів по позиціях наших військ та населених пунктах зі ствольної і реактивної артилерії, мінометів, стрілецької зброї та озброєння бойових машин.

Пані посол Естонії в Україні підтвердила, що її країна готова обговорювати питання відправлення своїх військ до України, оскільки для Таллінна це не “червона лінія”.

19 червня Риксдаг, після п’ятигодинних дебатів, проголосував за угоду щодо військової співпраці зі США, так звану угоду DCA, яка дає американським військовим право використовувати 17 шведських військових баз по всій країні.