Ремонт пошкоджень на ЧАЕС ускладнений погодними умовами та наявністю осередків горіння
Джерело: МАГАТЕ
Гендиректор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Гроссі назвав удар російського безпілотника по укриттю Чорнобильської АЕС серйозним інцидентом, попередивши, що ядерна безпека в Україні залишається під великою загрозою.
“Це був дуже серйозний інцидент, коли безпілотний літальний апарат влучив у захисну споруду на великому ядерному об’єкті та пошкодив її. Як я неодноразово заявляв під час цієї руйнівної війни, атакувати ядерний об’єкт – абсолютно неприпустимо, цього ніколи не повинно статися”, – наголосив Гроссі.
За його словами, подібні інциденти викликають особливу тривогу на тлі посилення військової активності в районі Запорізької АЕС.
“МАГАТЕ продовжує робити все можливе, щоб запобігти ядерній аварії. Судячи з останніх подій, ядерна безпека залишається під великою загрозою”, – зазначив глава міжнародної організації.
Він також розповів, що група фахівців МАГАТЕ на Чорнобильській АЕС співпрацює з українськими колегами над відновленням цілісності укриття, проте ремонт пошкоджень ускладнений погодними умовами та наявністю осередків горіння легкозаймистого матеріалу в обшивці даху.
“Українські надзвичайники цілодобово працюють у морозну погоду, щоб повністю загасити невеликі пожежі, які все ще тліють після п’ятничного удару безпілотника по конструкції із залишками реактора. Команду МАГАТЕ повідомили, що станція планує встановити додаткові датчики для вимірювання рівнів радіації поблизу зони удару дрона, однак це завдання не можна виконати, доки не буде повністю ліквідовано пожежі, що залишилися”, – пояснив Гроссі.
Він додав, що представники МАГАТЕ підтвердили пошкодження зовнішнього та внутрішнього покриття арки, в якому через удар дрона виник отвір діаметром приблизно шість метрів, та цілісність опорних балок, які не зазнали значних пошкоджень. Вони також здійснюють вимірювання рівнів радіації і не зафіксували змін радіаційного фону.
За словами Гроссі, групі МАГАТЕ також показали уламки безпілотника, включаючи частини крил, які українські фахівці вилучили та забрали для подальшого дослідження.
- Після того як російський дрон влучив в укриття ЧАЕС, є ризик вивільнення радіоактивних речовин за певних обставин, але наразі рівень радіації не перевищує норму. Про це під час брифінгу на ЧАЕС повідомив головний інженер станції Олександр Титарчук.
Президент Франції Емманюель Макрон 19 лютого наголосив, що Україна має брати активну участь у будь-яких мирних переговорах, а її права повинні бути повністю дотримані. Відповідну заяву глава Франції зробив на тлі занепокоєння через переговори між США та Росією.
Франція та Німеччина розкритикували заяви президента США Дональда Трампа стосовно того, що глава України Володимир Зеленський нібито призвів до повномасштабного вторгнення РФ в Україну.
Президент Франції Емманюель Макрон та прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер відвідають Вашингтон наступного тижня на тлі інших зустрічей, спрямованих на припинення війни Росії проти України, заявив 19 лютого радник США з національної безпеки Майк Волц.
19 лютого глава Литви Гітанас Науседа закликав союзників до рішучих дій для підтримки України та зміцнення безпеки Європи.
19 лютого президент Володимир Зеленський провів розмову з Генсеком НАТО Марком Рютте, обговоривши безпекові гарантії та майбутні переговори. Він наголосив, що Україна потребує широкої міжнародної підтримки та недопущення повернення Росії до війни.