Ремонт пошкоджень на ЧАЕС ускладнений погодними умовами та наявністю осередків горіння
Джерело: МАГАТЕ
Гендиректор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Гроссі назвав удар російського безпілотника по укриттю Чорнобильської АЕС серйозним інцидентом, попередивши, що ядерна безпека в Україні залишається під великою загрозою.
“Це був дуже серйозний інцидент, коли безпілотний літальний апарат влучив у захисну споруду на великому ядерному об’єкті та пошкодив її. Як я неодноразово заявляв під час цієї руйнівної війни, атакувати ядерний об’єкт – абсолютно неприпустимо, цього ніколи не повинно статися”, – наголосив Гроссі.
За його словами, подібні інциденти викликають особливу тривогу на тлі посилення військової активності в районі Запорізької АЕС.
“МАГАТЕ продовжує робити все можливе, щоб запобігти ядерній аварії. Судячи з останніх подій, ядерна безпека залишається під великою загрозою”, – зазначив глава міжнародної організації.
Він також розповів, що група фахівців МАГАТЕ на Чорнобильській АЕС співпрацює з українськими колегами над відновленням цілісності укриття, проте ремонт пошкоджень ускладнений погодними умовами та наявністю осередків горіння легкозаймистого матеріалу в обшивці даху.
“Українські надзвичайники цілодобово працюють у морозну погоду, щоб повністю загасити невеликі пожежі, які все ще тліють після п’ятничного удару безпілотника по конструкції із залишками реактора. Команду МАГАТЕ повідомили, що станція планує встановити додаткові датчики для вимірювання рівнів радіації поблизу зони удару дрона, однак це завдання не можна виконати, доки не буде повністю ліквідовано пожежі, що залишилися”, – пояснив Гроссі.
Він додав, що представники МАГАТЕ підтвердили пошкодження зовнішнього та внутрішнього покриття арки, в якому через удар дрона виник отвір діаметром приблизно шість метрів, та цілісність опорних балок, які не зазнали значних пошкоджень. Вони також здійснюють вимірювання рівнів радіації і не зафіксували змін радіаційного фону.
За словами Гроссі, групі МАГАТЕ також показали уламки безпілотника, включаючи частини крил, які українські фахівці вилучили та забрали для подальшого дослідження.
- Після того як російський дрон влучив в укриття ЧАЕС, є ризик вивільнення радіоактивних речовин за певних обставин, але наразі рівень радіації не перевищує норму. Про це під час брифінгу на ЧАЕС повідомив головний інженер станції Олександр Титарчук.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 4 липня. Від початку цієї доби відбулося 136 бойових зіткнень.
Міністр закордонних справ Китаю Ван Ї повідомив високопоставленому дипломату ЄС, що Китай не може прийняти поразки Росії у війні проти України, оскільки це дозволить США зосередитись виключно на Пекіні.
У четвер, 3 липня, Сили оборони України вдруге за тиждень успішно вдарили по командному пункту 8-ї загальновійськової армії ЗС РФ. Також було уражено командний пункт 20-ї мотострілецької дивізії противника на тимчасово окупованій території Донецької області.
У п’ятницю, 4 липня, поблизу тимчасово окупованого селища Стрілкове на Херсонщині підірвався автомобіль Chevrolet Aveo. Внаслідок вибуху загинули троє військових із російського центру безпілотних систем “Барс-Сармат”.
Президент США Дональд Трамп заявив, що не досяг жодного прогресу у переговорах про припинення вогню в Україні під час телефонної розмови з главою Росії Володимиром Путіним 3 липня.