Ремонт пошкоджень на ЧАЕС ускладнений погодними умовами та наявністю осередків горіння
Джерело: МАГАТЕ
Гендиректор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Гроссі назвав удар російського безпілотника по укриттю Чорнобильської АЕС серйозним інцидентом, попередивши, що ядерна безпека в Україні залишається під великою загрозою.
“Це був дуже серйозний інцидент, коли безпілотний літальний апарат влучив у захисну споруду на великому ядерному об’єкті та пошкодив її. Як я неодноразово заявляв під час цієї руйнівної війни, атакувати ядерний об’єкт – абсолютно неприпустимо, цього ніколи не повинно статися”, – наголосив Гроссі.
За його словами, подібні інциденти викликають особливу тривогу на тлі посилення військової активності в районі Запорізької АЕС.
“МАГАТЕ продовжує робити все можливе, щоб запобігти ядерній аварії. Судячи з останніх подій, ядерна безпека залишається під великою загрозою”, – зазначив глава міжнародної організації.
Він також розповів, що група фахівців МАГАТЕ на Чорнобильській АЕС співпрацює з українськими колегами над відновленням цілісності укриття, проте ремонт пошкоджень ускладнений погодними умовами та наявністю осередків горіння легкозаймистого матеріалу в обшивці даху.
“Українські надзвичайники цілодобово працюють у морозну погоду, щоб повністю загасити невеликі пожежі, які все ще тліють після п’ятничного удару безпілотника по конструкції із залишками реактора. Команду МАГАТЕ повідомили, що станція планує встановити додаткові датчики для вимірювання рівнів радіації поблизу зони удару дрона, однак це завдання не можна виконати, доки не буде повністю ліквідовано пожежі, що залишилися”, – пояснив Гроссі.
Він додав, що представники МАГАТЕ підтвердили пошкодження зовнішнього та внутрішнього покриття арки, в якому через удар дрона виник отвір діаметром приблизно шість метрів, та цілісність опорних балок, які не зазнали значних пошкоджень. Вони також здійснюють вимірювання рівнів радіації і не зафіксували змін радіаційного фону.
За словами Гроссі, групі МАГАТЕ також показали уламки безпілотника, включаючи частини крил, які українські фахівці вилучили та забрали для подальшого дослідження.
- Після того як російський дрон влучив в укриття ЧАЕС, є ризик вивільнення радіоактивних речовин за певних обставин, але наразі рівень радіації не перевищує норму. Про це під час брифінгу на ЧАЕС повідомив головний інженер станції Олександр Титарчук.
Російська делегація на чолі з головою Ради Федерації РФ Валентиною Матвієнко напередодні прибула до Швейцарії для участі у Шостій Всесвітній конференції спікерів парламентів та інших заходах Міжпарламентського союзу.
28 липня слідчий суддя ВАКС обрав власниці двох компаній – постачальниць продуктів харчування для Збройних Сил України запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
Агента ФСБ у керівництві “Укртелекому”, котрий передавав ворогу секретні дані про зв’язок у Силах оборони, засудили до 15 років ув’язнення з конфіскацією майна.
Американсько-німецька компанія-розробник програмного забезпечення Auterion до кінця 2025 року спорядить Україні 33 тисячі “ударних систем” для БпЛА з штучним інтелектом, здатних обходити системи радіоелектронної боротьби та фізичні перешкоди – подібно до дронів на оптоволокні.
Станом на 27 липня Силам оборони вдалося звільнити від російських військ село Кіндратівка Хотінської громади, що на Сумщині.