РФ забороняє посадовцям закордонні поїздки через побоювання, що ті видадуть держтаємницю

Джерело: Reuters

Російська влада забороняє закордонні поїздки для деяких посадовців через побоювання, що іноземні держави можуть спробувати отримати доступ до державної таємниці.

За словами співрозмовників, Федеральна служба безпеки РФ (ФСБ) чинить тиск на співробітників міністерств, щоб вони взагалі не виїжджали з Росії навіть для відвідування “дружніх” країн, які не запровадили санкції проти Москви.

“Ви не можете поїхати взагалі нікуди, навіть до Узбекистану чи Білорусі на травневі свята. Ви можете поїхати тільки за наявності дозволу”, – сказало одне зі джерел видання. За його словами, щоб перетнути кордон, російським держслужбовцям потрібен спецдозвіл, який видають лише у виняткових випадках.

Співрозмовники пояснили, що головною причиною посилення правил є побоювання, що російських посадовців можуть “заманити в пастку і змусити” видати секретну інформацію, що стосується національної безпеки РФ.

Тоді як інша небезпека полягає в тому, що посадовців можуть затримати через санкції чи запропонують угоду, щоб вони видали конфіденційну інформацію.

Як розповіло одне джерело, в 2022 році членам уряду РФ неофіційно заборонили виїжджати за кордон, а офіційно цей захід було запроваджено в середині 2023 року. Ініціатива походить від ФСБ. Тепер аналогічні обмеження введено для осіб, які працюють з відомостями, що становлять державну таємницю, у різних міністерствах.

При цьому вказано, що депутатам Держдуми взагалі заборонено залишати Росію. Подібне правило запроваджено у міністерстві фінансів: дозволено лише поїздки по роботі. Співробітники силових структур — міністерства внутрішніх справ, ФСБ та Росгвардії — можуть провести відпустку в республіках колишнього СРСР, а також на Кубі, в Ірані, Сирії та КНДР.

За словами джерела, навіть подорожі до Китаю, який Кремль називає “стратегічним партнером” Росії, стверджуючи, що між країнами існує “безпрецедентно високий” рівень взаємодії, знаходяться під питанням через загрозу арешту.

Примітно, що затримання у Лондоні колишнього “губернатора” окупованого Севастополя, росіянина Дмитра Овсяннікова, якого підозрюють у порушенні санкцій, стало одним із приводів для посилення правил, йдеться в матеріалі.

26 травня президент Володимир Зеленський звернувся до глави США Джо Байдена та китайського лідера Сі Цзіньпіна з закликом взяти участь у Глобальному саміті миру.

Міністерка фінансів США Джанет Єллен заявила, що європейські банки, працюючи у Росії, постають перед зростаючими ризиками. Нині США розглядають можливість посилення вторинних санкцій щодо банків, викритих у сприянні операціям у межах військових зусиль Росії.

У Генеральному штабі ЗСУ повідомили оперативну інформацію станом на 22.30 26 травня щодо російського вторгнення. Від початку доби на фронті відбулося 95 бойових зіткнень.

Президент Володимир Зеленський зустрінеться з прем’єр-міністром Іспанії Педро Санчесом у Мадриді 27 травня. Сторони мають намір підписати угоду щодо гарантій безпеки для України. Текст документа погодили 7 травня.

Представники розвідки США та союзників відслідковують зростання кількості диверсійних операцій у Європі з боку РФ. Дії РФ є частиною російської кампанії з підриву постачання озброєння Україні.