Різке похолодання, ймовірно, сприяло зникненню перших людей у Європі – дослідження
Джерело: Heritage Daily
Нове дослідження, проведене в Університетському коледжі Лондона, свідчить, що період екстремального похолодання 1,1 млн років тому, ймовірно, сприяв зникненню ранніх людських популяцій у Європі.
При аналізі палеокліматичних даних вченим вдалося виявити існування раніше невідомих екстремальних льодовикових умов. Їх рівень перевищував допустимий для архаїчних людей, наслідком чого стало позбавлення континенту людських популяцій.
За словами науковців, найдавніші людські останки, знайдені в Європі, походять з Іберії та надають докази того, що ранні люди мігрували з південно-західної Азії близько 1,4 млн років тому.
У той час клімат був вологим і теплим. При цьому часом фіксувалися похолодання. Раніше вчені були переконані, що після приходу людини вона змогла витримати кліматичні коливання та пристосовуватися до складного клімату 900 тис. років тому.
Натомість професор Хроніс Цедакіс, старший автор дослідження, зауважив, що нове відкриття ставить під сумнів ідею тривалого раннього заселення Європи людьми.
Вивчаючи разом із командою хімічний склад морських мікроорганізмів і досліджуючи склад пилку в глибоководних осадових відкладеннях з берегів Португалії, вони виявили наявність різких змін у кліматі, які спричинили похолодання.
За словами вчених, температура океану неподалік від міста опустилася нижче 6 градусів за Цельсієм. Відтак на прилеглій землі поширилися напівпустелі.
“На наш подив, ми встановили, що це похолодання 1,1 мільйона років тому можна порівняти з деякими з найважчих подій останніх льодовикових періодів”, – пояснив доктор Васілікі Маргарі.
Своєю чергою, Нік Ештон з Британською музею зазначив, що така зміна температури могла стати причиною значного стресу для невеликих груп мисливців-збирачів. Зокрема, тому що архаїчним людям не вистачало інструментів для адаптації.
Для підтвердження гіпотези та оцінки впливу зміни клімату вчені провели кліматичне моделювання за допомогою суперкомп’ютера Aleph. Для цього його об’єднали з літописами скам’янілостей і археологічними знахідками.
Результат показав, що у той час людям доводилося жити у “надзвичайно жорстких кліматичних умовах”. Так, за даними дослідження, Іберія та південна Європа в цілому знелюдніли під час раннього плейстоцену (2,5 – 0,8 млн. рр. тому).
Окрім того, відсутність кам’яних знарядь праці та людських останків впродовж наступних 200 тисяч років підвищує ймовірність тривалої перерви в заселенні Європи.
На думку науковців, континент колонізували вже більш витривалі люди з еволюційними і поведінковими ознаками близько 900 тис. років тому.
- Вчені встановили зв’язок між змінами клімату в минулому та зменшенням мозку людини. За їхніми словами, у такий спосіб тіло людини адаптується до змін.
Президент Володимир Зеленський заявив, що очікує наступного тижня розблокування закону про множинне громадянство – за його словами, він готовий підписати документ одразу після цього.
Акторка Кортні Кокс, відома за роллю Моніки в серіалі “Друзі”, опублікувала у соцмережах відео, в якому з гумором показала серію своїх “нікому не потрібних селфі”. У ролику – не глянцеві знімки, а кадри з алергією, почервонінням, прищами та моментами з повсякденного життя.
Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров зустрівся з лідером Північної Кореї Кім Чен Ином у прибережному місті Вонсан. Під час зустрічі він охарактеризував стосунки між країнами як “непереможне бойове братерство”, повідомило МЗС Росії.
Компанія Google додала до свого додатка Gemini AI функцію, яка дозволяє створювати відео зі статичних зображень. Тепер користувачі, які мають платну підписку, можуть завантажити фото, додати текстовий опис – і отримати 8-секундне відео. Інструмент працює на базі генератора Veo 3 і вже встиг стати популярним серед тих, хто хоче анімувати старі світлини, вигадати фантастичні сцени або змонтувати короткі візуальні історії з кількох частин.
26-річна туристка з Німеччини Кароліна Вілґа провела майже два тижні в самотньому виживанні в західноавстралійському плоскогір’ї. Її знайшли випадково – на узбіччі ґрунтової дороги, за 24 кілометри від покинутого авто, без взуття, знесилену, зневоднену й обліплену слідами від укусів комах. Поліція каже – це щастя, що вона взагалі вижила.