Російська розвідка завербувала ірландського депутата під час Brexit – ЗМІ

Джерело: The Guardian

Російська розвідка завербувала ірландського депутата у якості пропагандиста й емісара.

За словами джерел, законодавця завербували у 2019 році, коли Росія намагалася розпалити пов’язану із Brexit напруженість між Ірландією та Великою Британією, особливо у британському регіоні Північної Ірландії.

Законодавець не був затриманий і не отримав звинувачень, оскільки він не вчинив жодного злочину, будуючи відносини з агентами Кремля, які працюють у посольстві Росії в Дубліні. Як зазначили співрозмовники, зважаючи на надзвичайно сприятливе для позивачів законодавство Ірландії, ім’я завербованого депутата не має бути розголошене.

На питання журналістів про те, чи працює російський “кріт” в ірландському парламенті, прем’єр-міністр Ірландії Саймон Гарріс відповів, що не може підтвердити цю інформацію.

За його словами, такі зусилля агентів російської розвідки активізувалися в Ірландії, як і в інших країнах, після початку російського повномасштабного вторгнення в Україну в лютому 2022 року. Тоді Ірландія вислала чотирьох російських дипломатів, звинувачених у вербуванні агентів розвідки у політичних і бізнес-спільнотах Ірландії. Москва у відповідь заборонила десяткам ірландських політиків в’їзд до Росії.

Згідно з повідомленням, ірландського депутата нібито завербував російський шпигун Сергій Прокоп’єв, який був серед чотирьох співробітників російського посольства, висланих з Ірландії у березні 2022 року. Усі вони були ідентифіковані як співробітники російської військової розвідки ГРУ, що займалися шпигунством.

При цьому вказано, що росіяни завербували законодавця, серед іншого, для налагодження контактів із незаконним воєнізованим угрупованням у Північній Ірландії, зокрема із “лоялістськими” екстремістами з британської протестантської сторони громади.

За словами джерел, поліція наказала депутату припинити контакти, однак він не послухався. Водночас розслідування поведінки політика не виявило жодних доказів того, що він отримував кошти від росіян або передавав їм документи, які становлять державну таємницю.

Москва готова до мирних переговорів з Україною на основі так званих “Стамбульських домовленостей”, заявив глава РФ Володимир Путін.

Під час саміту G7, президент США Дональд Трамп був “надзвичайно вражений та сповнений ентузіазму” через результати далекобійних атак України по цілях углиб території Росії. Також глава Білого дому погодився на посилення санкцій проти російського енергетичного сектору.

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив, що Москва більше не вважає США “об’єктивним посередником” у контексті війни проти України та звинуватив Вашингтон у посиленні тиску на Росію.

В Україні стартував перший етап трансформації Сил оборони, у межах якого запровадили нові мотиваційні контракти для військовослужбовців і цивільних.

Росія розглядає можливість імпорту бензину та дизельного пального, а також запровадження субсидій для стримування цін на тлі дефіциту, спричиненого українськими ударами по нафтопереробних заводах.