Російські диверсії можуть змусити НАТО задуматись про 5-ту статтю – керівник розвідки ФРН

Джерело: Reuters

Керівник зовнішньої розвідки Німеччини Бруно Каль заявив, що диверсії Росії проти західних об’єктів можуть змусити НАТО розглянути питання про застосування статті 5 про взаємну оборону Альянсу.

Він зазначив, що очікує від Москви подальшого посилення гібридної війни, виступаючи на заході аналітичного центру DGAP у Берліні.

“Широке застосування Росією гібридних заходів збільшує ризик того, що НАТО врешті-решт розгляне питання про застосування статті 5 про взаємну оборону. Водночас нарощування російського військового потенціалу означає, що пряма військова конфронтація з НАТО стає одним із можливих варіантів для Кремля”, – зазначив він.

Згідно зі статтею 5 НАТО, якщо один із членів альянсу зазнає нападу, інші зобов’язані допомогти йому. НАТО та західні спецслужби попереджають про зростання кількості ворожих дій Росії в євроатлантичному регіоні,  зокрема кібератак та підпалів.

Читайте також: The Guardian: «Червоні лінії» Путіна – лише слова, РФ – не така сильна, як вважають

Бруно Каль зазначив, що російські військові здатні напасти на НАТО до кінця десятиліття, і що війна в Україні підвищила загрозу від російських збройних сил, які мають досвід боїв і сучасні безпілотники. За його оцінками, високопосадовці в російському міністерстві оборони сумніваються, що стаття 5 НАТО буде застосована у разі надзвичайної ситуації.

“У нас поки що немає жодних ознак того, що Росія має намір розпочати війну, але якщо такі настрої візьмуть гору в уряді в Москві, то ризик військової конфронтації зростатиме протягом наступних років”, – розповів Каль.

Він вважає, якщо Росія нападе на одного або кількох союзників по НАТО, вона зробить це не для того, щоб захопити території, а щоб перевірити “червоні лінії”, встановлені Заходом, і підірвати єдність Заходу і НАТО.

“На думку Росії, цієї мети буде досягнуто, якщо стаття 5 залишиться без дії в разі нападу Росії. Щоб досягти цієї мети, не потрібно відправляти танкові армії на захід, достатньо відправити “зелених чоловічків” до країн Балтії “для захисту” російських меншин, яким нібито загрожує небезпека, або для коригування кордонів на Шпіцбергені”, – сказав він.

3 грудня президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган під час телефонної розмови з главою РФ Володимиром Путіним обговорив нинішню ситуацію у Сирії. Він заявив, що Анкара, підтримуючи територіальну цілісність Сирії, прагне “справедливого та довгострокового врегулювання”.

Сполучені Штати Америки спорядять Україні три різних типи систем дистанційного мінування, зокрема протипіхотних мін у межах анонсованого пакету військової допомоги. 

Генеральний секретар НАТО Марк Рютте закликав відтермінувати можливі мирні переговори з Росією, доки Україні постачать достатньо військової допомоги західні союзники. За його словами, це необхідно, щоб Київ зміцнив свої позиції на полі бою та здобув перевагу у перемовинах.

Агентство з розшуку та менеджменту активів отримало офіційний звіт оцінки щодо спортивної бази екснардепа Віктора Медведчука, яку рішенням суду передали в управління Агентства.

З січня 2025 року іспити з водіння в Литві проводитимуться виключно литовською або іншими офіційними мовами Європейського Союзу, за винятком випадків, котрі стосуються громадян України.