Російські диверсії в Європі: вибухи на складах через посилки з секс-іграшками та косметикою

Джерело: Reuters

Росіяни вчиняли диверсії на кур’єрських складах у Великій Британії, Німеччині та Польщі, використовуючи посилки з секс-іграшками, косметикою та подушками.

Згідно з інформацією особи, знайомої з ситуацією, подушки, запаковані в посилки з косметикою та секс-іграшками, містили приховані саморобні запалювальні пристрої, виготовлені з коктейлю хімічних речовин, серед яких був високореактивний магній.

За словами джерела, хімікати були підпалені заздалегідь встановленими детонаторами, адаптованими з дешевих китайських електронних гаджетів, що використовуються для відстеження предметів, таких як загублені ключі. Вибуховий ефект посилювався тюбиками з косметикою, які на вигляд були звичайними засобами, але насправді містили гель, виготовлений з легкозаймистих сполук, зокрема нітрометану.

“Провадження у цій справі стосується злочинної діяльності, інспірованої російським ГРУ”, – повідомило джерело, маючи на увазі зовнішню військову розвідку Москви.

Reuters вперше опублікувало деталі розслідування, спираючись на інформацію, надану джерелом, близьким до польського розслідування, а також на інтерв’ю з понад десятком європейських чиновників з питань безпеки. Отримані дані надають рідкісне уявлення про те, як саме здійснюються диверсійні кампанії на місцях.

Керівники європейських служб безпеки оприлюднили інформацію про пожежі, спричинені посилками в жовтні, назвавши їх частиною “гібридної війни”, яку Росія веде з метою дестабілізації країн, що підтримують Україну. Для досягнення цієї мети використовуються такі тактики, як підпали та кібератаки.

Повідомляється, що посилки, які загорілися на складах, спричинивши пожежі, але нікому не завдавши шкоди, були пробним запуском для майбутнього російського плану підриву подібних пакунків у повітрі під час вантажних рейсів до США і Канади.

“З початком війни в Україні ці атаки посилилися, вони стали частішими, зухвалішими. Звичайно, це становить ризик для людей, для громадян по всьому Європейському Союзу”, – сказав Ніку Попеску, віцепрем’єр-міністр і міністр закордонних справ Молдови до початку минулого року, а зараз науковий співробітник аналітичного центру Європейської ради з міжнародних відносин.

Кремль відкинув звинувачення у причетності Росії до пожеж.

“Ми нічого про це не знаємо. Ми не виключаємо, що це просто чергові фейкові новини або прояв сліпої русофобії”, – сказав прессекретар Дмитро Пєсков.

Кремль заперечив європейські звинувачення в російських диверсіях або гібридних кампаніях, назвавши їх абсолютно необґрунтованими.

Вибухи пакунків сталися 19, 20 і 21 липня у британському Бірмінгемі, німецькому Лейпцигу і поблизу польської столиці Варшави.

Два співробітники служб безпеки ЄС заявили, що польський осередок був характерним для методів російської розвідки. За словами чиновників, російські куратори часто вербують місцевих злочинців для виконання своїх завдань, надаючи їм основні інструкції через Telegram та виплачуючи кожному оперативнику до кількох тисяч євро за виконану роботу.

Інгредієнти та запалювачі, згадані у справі, легко доступні в магазинах, які продають такі товари, як добрива та піротехнічні засоби, зазначив Ярослав Стельмах, колишній фахівець з утилізації бомб.

Версія польської прокуратури базується на свідченнях принаймні п’яти підозрюваних членів ймовірної диверсійної групи та засекречених висновках служб безпеки, повідомило джерело.

Національна прокуратура повідомила, що слідчі вилучили четверту посилку, яка не вибухнула на варшавському депо, що дало можливість вивчити її вміст без пошкоджень.

Польські слідчі стверджують, що українець, на ім’я Владислав Д., який проживав на півдні Польщі, відіграв ключову роль у європейському випробуванні, діючи за інструкціями, отриманими через Telegram від куратора ГРУ, якого він знав лише під псевдонімом “Воїн”. Польське законодавство не дозволяє публічно розголошувати прізвища осіб, яким висунуто кримінальні звинувачення. Однак повне ім’я підозрюваного — Владислав Деркавець — стало відоме в контексті судової справи в Боснії, де немає обмежень на ідентифікацію особи, в якій іншому учаснику ймовірної змови з посилками загрожувала екстрадиція до Польщі.

18 липня Владислав вирушив на автомобілі Opel Astra з Катовіце до литовського міста Каунас, де з багажника припаркованого автомобіля забрав більше десятка предметів, згідно з інформацією особи, близької до справи польської прокуратури.

27-річний чоловік потім поїхав до Вільнюса, столиці Литви, де запакував чотири посилки, в кожній з яких була подушка, а також кілька тюбиків косметики та секс-іграшок. Перед тим, як запечатати пакунки, він натиснув дві кнопки для активації механізмів детонації, налаштовуючи час спрацювання заздалегідь встановлених пристроїв.

За словами джерела, ці гаджети дозволяли користувачам вибирати час активації від кількох секунд до кількох місяців наперед.

19 липня він передав посилки чоловікові в парку у Вільнюсі, який використав кодове слово “Марія”. Посилки були відправлені того ж дня з міста, додали джерела.

Владислав був затриманий у Польщі на початку серпня та звинувачений у здійсненні терористичних актів за завданням російської розвідки. У січні варшавський суд продовжив термін його утримання під вартою в передмісті столиці до травня, поки триває розслідування.

Національна прокуратура повідомила Reuters, що підозрюваний заперечує всі висунуті звинувачення, зокрема щодо співпраці з іноземною розвідувальною службою, і надав “вичерпні пояснення” своїх дій, які не можуть бути розголошені через таємницю слідства.

Під час допиту після арешту Владислав заявив слідчим, що його познайомив з “Воїном” друг, і що вони спілкувалися виключно через Telegram.

Польська прокуратура висунула звинувачення ще одному чоловіку, 44-річному Олександру Б., за його участь у польському осередку разом з Владиславом.

Повідомляється, що його завданням було підготувати напади на вантажні літаки, що прямували до Північної Америки, шляхом організації відправки посилок з кросівками та одягом з Варшави до Вашингтона та Оттави, а також збір інформації про методи та терміни обробки посилок.

Олександр був підозрюваним, якого польська влада намагалася екстрадувати з Боснії, де його публічно ідентифікували як Олександра Безрукавого, громадянина Росії з Ростова-на-Дону. На слуханнях у Сараєво в січні він заявив, що не брав участі в змові і не мав знань про плани нападу на склади або вантажні літаки.

Безрукавий програв битву за екстрадицію і в лютому був переданий Польщі. За словами джерела, він заперечує всі звинувачення, зокрема щодо співпраці з іноземною розвідкою.

  • Росія створила новий підрозділ спецслужб, завданням якого є проведення диверсій та атак на території Європи та за її межами. За даними західних розвідок, цей підрозділ діє під назвою Департамент спеціальних завдань (SSD) і базується у військово-розвідувальному штабі на околиці Москви, у комплексі “Акваріум”.

Президент Ірану Масуд Пезешкіан розкритикував керівництво США за ультиматум щодо ядерної програми та назвав погрози на адресу ісламської республіки неприпустимими. Він акцентував, що виступає за діалог “на рівних”, заснований на взаємній повазі.

6 квітня глава Криворізької МВА Олександр Вілкул повідомив, що внаслідок російської ракетної атаки 4 квітня у Кривому Розі загинула ще одна особа. Чоловік помер у лікарні від численних травм.

6 квітня українська співачка, заслужена й народна артистка України Ірина Білик відзначає 55-річчя. Виконавицю часто називають “українською Мадонною” через велику кількість хітів у 1990 роках та впливу на вітчизняний шоу-бізнес.

Президент США Дональд Трамп запровадив масштабні міжнародні мита, спираючись на пораду неіснуючого економіста. Про це заявила ведуча MSNBC Рейчел Меддоу у своєму вечірньому ефірі 29 березня, розповідаючи, як фейкова персона вплинула на справжню економіку США.

Верховний комісар ООН з прав людини Фолькер Тюрк заявив, що “шокований” через напад російських військ на українське місто Кривий Ріг, унаслідок якого загинуло 18 осіб, серед них — дев’ятеро дітей.