Російські олігархи вивели з Європи десятки мільярдів доларів – Bloomberg

Джерело: Bloomberg

Російські олігархи, які перебувають під західними санкціями, після повномасштабного вторгнення РФ в Україну вивели з Європи активи на десятки мільярдів доларів.

Минулого місяця акціонери United Medical Group CY Plc і MD Medical Group Investments Plc, контрольовані олігархами Ігорем Шиловим і Марком Курцером, схвалили перехід компаній з Кіпру в Росію. Ця передача допоможе збільшити загальну вартість активів, які були переведені найбагатшими росіянами з лютого 2022 року, щонайменше до 50 мільярдів доларів, згідно з даними, зібраними Bloomberg.

Ця зміна порушує десятирічну практику російських мільярдерів зберігати свої активи в Європі, використовуючи зручні для інвесторів правові системи, можливість отримувати дивіденди в іноземній валюті та низькі податки. Тепер у найбагатших росіян залишається все менше місць для розміщення своїх статків, оскільки багато з них перебувають під санкціями США, Великої Британії чи Європи.

Передача активів, зареєстрованих у таких місцях, як Кіпр, Джерсі та Швейцарія, до Росії та країн, які Кремль вважає дружніми, таких як Об’єднані Арабські Емірати та Казахстан, почалася незабаром після вторгнення.

Серед перших переїздів були сімейні холдинги мільярдера з виробництва добрив Андрія Гур’єва та сталеливарного магната Віктора Рашнікова зі Швейцарії та Кіпру до Росії. Пізніше пішли інші, як-от мільярдер Ігор Алтушкін.

Кремль тисне на найбагатших росіян, щоб вони повернули свої активи з країн, які він називає “недружніми”. Дія угод про подвійне оподаткування тимчасово зупинена, що робить непрактичним залишатися зареєстрованим у таких місцях, як Європа. Росія ускладнює компаніям виплату дивідендів або продаж активів особам, зареєстрованим у таких юрисдикціях.

“Зв’язок Росія-Кіпр зараз не дуже добре працює з точки зору грошових переказів. Це вирішується переходом до дружньої юрисдикції або Росії”, – сказав Олексій Кузнєцов, партнер компанії B1, яка раніше працювала в Росії під брендом Ernst & Young.

У серпні Путін доручив уряду створити механізм, який дозволить Росії відновити контроль над російськими компаніями, де такий контроль здійснюється через іноземні структури і був втрачений внаслідок санкцій.

Щоб заманити олігархів додому, Кремль використовував такі стимули, як місцеві внутрішні “офшорні” зони з низьким рівнем податків, які він запровадив у 2018 році та постійно налаштовує. Росія також підняла вартість зберігання активів у традиційних гаванях, таких як Кіпр чи Мальта, тоді як холдинги з міжнародними активами, які перереєстровані в Росії, можуть претендувати на податкові пільги.

Не лише мільярдери переміщують свої активи — інші росіяни також переміщують свої активи додому. Цього року у вітчизняні “офшори” перейшли 115 компаній, а загалом їх було 254, повідомив перший заступник міністра економіки Ілля Торосов на Східному економічному форумі в на початку тижня.

Низка найбільших російських сировинних і технологічних компаній все ще зареєстровані в Європі. Виробник добрив EuroChem Group AG, заснований мільярдером Андрієм Мельниченком, знаходиться в Цугу, Швейцарія, тоді як агрофірма Ros Agro PLC перенесла свій лістинг до Казахстану та працює над тим, щоб перейти з Кіпру, повідомила компанія минулого місяця, не розкриваючи деталей.

Мільярдери, які не потрапили під санкції, також шукають нові домівки для своїх європейських холдингів і віддають перевагу юрисдикціям, які Кремль вважає дружніми. Сталевий магнат Володимир Лісін і транспортний холдинг Globaltrans Investment Plc переїхали в Абу-Дабі з Кіпру, а другий за величиною російський золотодобувник Polymetal International Plc перереєструвався в Казахстані минулого місяця. Компанія не перебуває під санкціями, але її російський підрозділ цього року потрапив до американського списку.

Для Globaltrans цей крок може означати відновлення виплат дивідендів, тоді як Polymetal зможе розділити свої російські та казахстанські активи, що було б ускладнено, якби він залишився зареєстрованим на Джерсі.

Прем’єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак під час візиту до Польщі 23 квітня оголосить про збільшення військової підтримки України на 500 мільйонів фунтів стерлінгів (617 мільйонів доларів), попередивши, що Росія повинна зазнати поразки, щоб запобігти подальшому просуванню її військ в Європу.

22 квітня у Берліні відбулася урочиста церемонія відкриття ювілейного року з нагоди 300-річчя німецького філософа Іммануїла Канта. Під час своєї промови канцлер Німеччини Олаф Шольц заборонив главі РФ Володимиру Путіну посилатися на Канта, зазначив, що його дії “суперечить усім основним твердженням” мислителя.

Глава Польщі Анджей Дуда міг вплинути на позицію колишнього президента США Дональда Трампа стосовно допомоги Україні, повідомив його литовський колега Гітанас Науседа.

У колі найіменитіших українських художників, меценатів, журналістів та відвідувачів в Art Ukraine Gallery відсвяткувала свій перший день народження. 

22 квітня уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець повідомив про інцидент з побиттям підлітка у київській школі №81. Школяр зазнав тяжкої травми, водночас дитину прооперували лише на десятий день після побиття, оскільки хлопчик нічого не сказав батькам.