Росія експортує третину своєї нафти через Фінську затоку попри санкції ЄС – Yle

Джерело: Yle

Росія продовжує транспортувати третину своїх нафти та нафтопродуктів через Фінську затоку, попри санкції ЄС. Торгівля триває, попри обмеження.

Фінська затока залишається важливим маршрутом для експорту російської нафти, попри зусилля ЄС обмежити доходи Росії від продажу викопного палива. Експерти зазначають, що тіньовий танкерний флот відіграє ключову роль в обході санкцій, а переробка російської нафти в таких країнах, як Індія, дозволяє продуктам російського походження потрапляти на ринки ЄС і США.

До 30% нафти та нафтопродуктів з РФ експортується через цей маршрут.

Тіньові танкери транспортують до 70% російської нафти через Фінську затоку. Згідно з даними прикордонних служб, щотижня через затоку проходить від 30 до 40 таких суден. Ці судна часто викликають підозри через порушення міжнародних норм, зокрема завдання шкоди підводній інфраструктурі.

Індія різко збільшила закупівлі російської нафти, піднявши їх у 15 разів порівняно з довоєнним періодом. Перероблена нафта потрапляє на індійські заводи, а потім експортується до ЄС та США у вигляді нафтопродуктів.

Нідерланди, які раніше купували російську нафту безпосередньо, тепер отримують нафтопродукти, вироблені з російської нафти, обробленої в Індії.

Європейський Союз заборонив імпорт сирої російської нафти, але дозволяє купівлю продуктів, які пройшли переробку.

Угорщина, Словаччина та Чехія досі отримують російську нафту через нафтопровід “Дружба”, що викликає критику через використання “обхідних шляхів”, які фактично продовжують підтримувати російський експорт.

Попри санкції, експорт нафти залишається важливим джерелом фінансування для Росії, зокрема для її військових витрат. Продовження торгівлі російською нафтою, навіть через посередників, підриває ефективність санкційного тиску.

Посадовці Європейського Союзу ведуть переговори з адміністрацією Дональда Трампа про остаточне узгодження домовленності щодо 30-денного зупинення вогню в Україні. У разі відмови з боку глави РФ Володимира Путіна, планується запровадження нових санкцій, повідомили поінформовані джерела.

Державний секретар США Марко Рубіо візьме участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ НАТО у Туреччині 14-16 травня, щоб обговорити припинення війни між Росією та Україною.

Спецпредставник президента США Стів Віткофф на переговорах із главою РФ Володимиром Путіним покладався на російських перекладачів, повідомляють поінформовані джерела.

Старий радянський космічний апарат, що провів понад пів століття в космосі після невдалої місії до Венери, остаточно впав на Землю. Його неконтрольоване повернення підтвердили як Російське космічне агентство, так і Служба космічного моніторингу ЄС.

Талібан офіційно заборонив шахи в Афганістані, посилаючись на “релігійні міркування”. Як повідомляють Khaam Press та Zamin, тимчасова адміністрація країни через Міністерство сприяння чеснотам і запобігання порокам визнала шахи “харам” — забороненими з погляду ісламського права. Відповідно, всі шахові активності в країні припиняються на невизначений термін.