Росія може спробувати напасти на Естонію, щоб змусити НАТО почати глобальну війну – ЗМІ
Джерело: Суспільне з посиланням на іноземні ЗМІ
В Естонії побоюються, що Кремль може спробувати захопити східні регіони країни, прикриваючись “захистом російської діаспори”, щоб спровокувати глобальний конфлікт із НАТО.
У місті Нарва, що знаходиться на кордоні з Росією, постійно протидіють провокаціям з боку Росії, таким як глушіння супутникової навігації, викрадення прикордонних буїв, пропагандою та використанням розвідувальних безпілотників.
“Ми не маємо наміру розпочинати Третю світову війну, але ми бачимо постійні спроби спровокувати нас на щось, що мало б більший вплив”, – сказав Егерт Белічев, генеральний директор Департаменту поліції й прикордонної охорони Естонії.
Близько чверті населення Естонії складають етнічні росіяни, більшість з яких мають естонське громадянство і тісно пов’язані з країною. Однак Кремль раніше майстерно використовував етнічні відмінності й розпочинав агресію в Грузії, Молдові та Україні під приводом “захисту російської діаспори”.
Існує побоювання, що Кремль може спробувати захопити схід Естонії з її великою російськомовною спільнотою, щоб змусити НАТО втрутитися, що може призвести до глобального конфлікту. Якщо ж Альянс не відреагує, це покаже, що положення статті 5 про спільну оборону НАТО не має сенсу.
Нарва, місто з 96% російськомовних мешканців, є третім за величиною в Естонії і ближче до Санкт-Петербурга, ніж до Таллінна. У 2022 році, невдовзі після вторгнення РФ в Україну, Володимир Путін заявляв, що Нарва історично є частиною Росії.
Егерт Белічев висловив занепокоєння, що союзники по НАТО не готові до потенційних загроз, які можуть виникнути в Естонії.
Наразі в Естонії розташовано близько 900 британських солдатів у складі багатонаціональних сил НАТО на авіабазі Тапа, а також військові Франції. Великобританія пообіцяла тримати свою 4-ту бригадну бойову групу в стані готовності до швидкого розгортання.
Однак НАТО не створило бойових груп в Естонії, як це було зроблено в інших східних країнах-членах Альянсу (наприклад, у Латвії та Литві). Причина цього – обмеженість британських військових ресурсів, зокрема наявність лише двох бронетанкових бригад в армії Великобританії.
Якщо Росія завдасть удару, Белічев вважає, що навіть з підтримкою 7700 естонських військових (яких може стати до 43 тисяч у разі війни) силам НАТО на базі Тапа забракне вогневої потужності для ефективного відбиття наступу.
Белічев також розповів про нещодавній візит бельгійської делегації до Естонії. За його словами, його більше зосередили на питаннях евакуації своїх громадян, а не на планах швидкого направлення військ для захисту Балтії.
Це, на його думку, свідчить, що союзники по НАТО не мають такого розуміння ситуації, як сама Естонія, яка усвідомлює реальні загрози в регіоні.
“Я думаю, що немає такого розуміння, як ми її маємо. Цього не було у 2008 році (вторгнення РФ в Грузію, – ред.), цього не було у 2014 році (анексія Криму, – ред.) і цього немає зараз… Люди не розуміють реальної ситуації”, – сказав Белічев.
Естонія збільшує витрати на оборону. Таллінн побоюється, що Росія може використати будь-яку паузу у війні з Україною для нападу на Естонію як вразливу країну НАТО.
Одним з основних завдань є посилення охорони 338-кілометрового кордону з Росією, і хоча план поки що полягає в оснащенні всієї протяжності кордону засобами спостереження, реалізувати навіть це складно.
- Компанія Fingrid, що управляє фінськими електромережами, заявила про пошкодження підводного електрокабелю Estlink 2, який зʼєднує Фінляндію та Естонію.
- Командувач сил оборони Естонії Андрус Мерило заявив, що РФ, як країна-агресор, досягла своєї мети у війні проти України.
- Естонія запропонує лідерам очолюваного Великою Британією альянсу північноєвропейських країн НАТО витрачати не менше 2,5% ВВП на оборону у відповідь на загрозу з боку Росії.
Найбільш густонаселена провінція Канади — Онтаріо — схвалила проєкт будівництва нової модульної атомної електростанції вартістю 20,9 млрд канадських доларів (понад $15 млрд). Це перший такий об’єкт серед країн Групи семи (G7) і важливий крок у розвитку нових ядерних технологій, котрі здатні задовольнити зростаючий попит на електроенергію.
Президент США Дональд Трамп після телефонної розмови з Володимиром Зеленським, закликав Росію та Україну до 30-денного беззастережного припинення вогню і пообіцяв запровадити санкції у разі відмови.
Уряд Естонії вирішив запровадити візовий режим для власників дипломатичних і службових паспортів Грузії, підтвердив міністр закордонних справ Маргус Цахкна. Відповідне рішення ухвалили через репресії влади Грузії проти протестувальників та журналістів.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 8 травня. Від початку цієї доби відбулося 154 бойових зіткнення.
Ввечері 8 травня президент Володимир Зеленський повідомив про телефонну розмову з главою США Дональдом Трампом, під час якої сторони обговорили ситуацію на фронті, перспективи миру та підписану нещодавно угоду про економічне партнерство між двома країнами.