Росія навмисне застосовувала тактику голоду під час облоги Маріуполя

Джерело: The Guardian

У Міжнародний кримінальний суд передали новий аналіз, відповідно до якого весною 2022 року, під час 85-денної облоги Маріуполя, війська РФ навмисне вдались до тактики голоду.

Цей висновок лежить в основі досьє, яке передається до МКС юристами Global Rights Compliance, які працюють разом з українським урядом. У ньому стверджується, що Росія та її лідери мали намір убити та завдати шкоди великій кількості мирних жителів.

За підрахунками, під час облоги Маріуполя у місті загинуло близько 22 000 осіб. Через кілька днів після повномасштабного вторгнення, коли температура повітря впала до -10 градусів, місто залишилось без води, газу та електрики.

Катріона Мердок, партнер Global Rights Compliance, заявила, що метою дослідження було “перевірити, чи існував ширший наратив”, який означав навмисну ​​відмову російських військових та їх керівництва в їжі та інших зручностях для цивільних. Тобто, мовиться про стратегію голодування, яку можна вважати воєнним злочином.

“Ми могли бачити, що російське вторгнення мало чотири етапи: від атаки на цивільну інфраструктуру до відключення електроенергії, опалення та води. Згодом було відмовлено в гуманітарній евакуації і (вона) навіть піддавалась атакам, а допомогу не доставляли”, – сказала вона.

Третім етапом була атака критично важливої інфраструктури, яка ще залишились, атаки на цивільних, які приходили за допомогою та бомбардування пунктів водопостачання.

“Врешті, на четвертому етапі Росія здійснила стратегічні атаки з метою знищити чи захопити об’єкти інфраструктури, які залишились”, – додала Мердок.

Така поетапна тактика окупація свідчить, що Росія планувала захопити Маріуполь без жалю до цивільних, де станом на 23 лютого 2022 року проживало близько 450 000 осіб.

У досьє також вказано, що за час облоги війська РФ знищили у Маріуполі близько 90% медзакладів та будинків, а пункти видачі гумдопомоги та маршрути евакуації зазнавали бомбардувань.

Беручи до уваги, що окупація Маріуполя була для окупантів важливою, та що всі рішення щодо дій у місті ухвалювала російська влада, вина за смерті тисяч цивільних покладена саме на неї.

“Винні Володимир Путін та ешелони російського військового керівництва”, – сказала Мердок.

Зазначається, що голод та позбавлення необхідних до життя умов – це воєнні злочини. Однак це є відносно новою практикою у межах міжнародного права і досі жоден підозрюваний у таких злочинах не був притягнутий до відповідальності.

Юристи спершу не були впевнені, чи вдасться створити досьє про воєнні злочини РФ у Маріуполі, оскільки через окупацію неможливо зібрати докази.

Проте фахівці розробили методику яка використовувала спеціально створений алгоритм для картографування знищення конкретних місць, що відстежується супутниковими знімками, з використанням яких експерти з вибухівки оцінили російські атаки.

Станом на 22:00 в п’ятницю, 27 вересня, на даний час по всій лінії фронту відбулося 170 бойових зіткнень. Найгарячішою сьогодні залишалася ситуація на Покровському та Курахівському напрямках. Також ворог активний на Куп’янському, Лиманському та Времівському напрямках.

Завершилась зустріч Президента України Володимира Зеленського та кандидата у президенти США Дональда Трампа у п’ятницю, 27 вересня, в Нью-Йорку.

В американській розвідці вважають, що дозвіл Україні на використання західних ракет для ударів по РФ може спровокувати силову відповідь Кремля, при цьому не змінить хід війни.

США передадуть Україні крилаті авіабомби Joint Standoff Weapon (JSOW) з дальністю до 130 км, сумісні з винищувачами F-16. Це рішення ухвалив 26 вересня президент США Джо Байден.

26 вересня Сполучені Штати надали Україні новий пакет допомоги для боротьби з РФ на суму у 7,9 мільярда доларів.