Росія планує розширити свою військову присутність у східній Лівії – Bloomberg

Джерело: Bloomberg

Росія планує розширити свою військову присутність у східній Лівії, що цілком ймовірно може призвести до створення військово-морської бази, котра дасть їй значний плацдарм на південному кордоні Європи.

За словами анонімних джерел, нині триває робота над угодою з питань оборони між президентом РФ Володимиром Путіним та командувачем Лівійської національної армії  Халіфою Хафтаром після зустрічі в Москві наприкінці вересня.

Хафтар контролює великі нафтові родовища у Лівії — країні, що входить до ОПЕК, та на яку припадає близько 40% нафтових запасів Африки. Як зауважили співрозмовників агентства, він шукає системи ППО для захисту від сил Тріполі, які протистоять йому і підтримуються Туреччиною. Також Хафтар потребує підготовки пілотів ВПС та спецназу. Передбачається, що в обмін на це він дозволить переобладнати кілька авіабаз для розміщення російських військ.

Зазначається, що ескалація російської активності в Лівії є новим викликом для США та їхніх європейських союзників, які вже перебувають у протистоянні з Кремлем через повномасштабне вторгнення в Україну та потенційну роль країни в будь-якому ширшому конфлікті на Близькому Сході, спричиненому нападом ХАМАС на Ізраїль. Росія була дуже активною в сусідній Сирії протягом десятилітньої громадянської війни в цій країні.

Адміністрація США сприймає цю загрозу “дуже серйозно”, заявив Джонатан Вінер, колишній спеціальний посланник США в Лівії.

Утримання Росії від Середземного моря було ключовою стратегічною метою — якщо Росія отримає там порти, це дасть їй можливість шпигувати за всім Європейським Союзом.

Підготовка, зроблена ПВК “Вагнер” для просування інтересів Кремля в Африці та на Близькому Сході, дозволила Москві швидко нарощувати свої іноземні військові активи. РФ також прагне створити військово-морську базу в Червоному морі в Судані, яка дасть їй постійний доступ до Суецького каналу, Індійського океану та Аравійського півострова.

Російські військові кораблі також можуть отримати постійне право на стоянку в лівійському порту, швидше за все, в Тобруку, розташованому всього в декількох сотнях кілометрів через Середземне море від Греції та Італії. Росія поки що має лише одну військово-морську базу в Середземному морі – у сирійському Тартусі.

Зауважується, що оборонна угода з Росією посилить розбіжності між сходом і заходом Лівії, якими зараз керують ворогуючі адміністрації, і зменшить ймовірність возз’єднання країни після більш ніж десятиліття суперечок з часу повалення Каддафі. Натомість такий сценарій цілком влаштовує РФ.

На російсько-українській війна загинув командир 110 окремої механізованої бригади імені генерал-хорунжого Марка Безручка полковник Сергій Захаревич.

Компанія Ferrero анонсувала випуск нового продукту в лінійці Nutella – Nutella peanut. Це перша смакова новинка бренду за 61 рік існування, яка з’явиться у продажу в США навесні 2026 року.

Німеччина запровадила додаткові заходи для протидії “тіньовому флоту” Росії в Балтійському морі.

Запропонований бюджет адміністрації Дональда Трампа передбачає закриття лабораторії на вершині гори в Гаваях, де з 1950-х років науковці збирають переконливі докази того, що зміна клімату спричинена саме людською діяльністю.

1 липня Сенат США проголосував податковий законопроєкт, запропонований президентом Дональдом Трампом.