Росія прагне посилити зв’язки з Бразилією після зустрічі Лули з Зеленським
Джерело: Bloomberg
Росія закликала Бразилію відновити форум двостороннього діалогу наступного дня після того, як президент Бразилії Луїс Інасіо Лула да Сілва вперше зустрівся з президентом України Володимиром Зеленським. Про це повідомили двоє бразильських посадовців, знайомих з ситуацією.
За їх словами, прохання про відновлення діалогу подав глава МЗС РФ Сергій Лавров 21 вересня, під час зустрічі зі своїм бразильським колегою Мауро Вієйрою на Генеральній Асамблеї ООН у Нью-Йорку.
Лула та президент України Володимир Зеленський зустрілися 20 вересня на полях саміту.
І Україна, і Росія прагнуть зміцнити зв’язки з лідером, який відмовився підтримати конкретну сторону війни.
Лавров попросив відновити роботу російсько-бразильської комісії високого рівня з питань співробітництва, форуму, який дві країни створили в 1997 році для обговорення питань торгівлі, інвестицій, технологій, оборони та інших, повідомили чиновники. За словами посадовців, які побажали залишитися анонімними, оскільки переговори не були публічними, комісія не збиралася з 2015 року.
Вони також додали, що Бразилія зацікавлена у відновленні форму розглядаючи його як постійний аспект відносин, який повинен функціонувати.
За словами офіційних осіб, уряди двох країн обговорять можливі дати зустрічі віцепрезидента Бразилії Жеральдо Алькміна та прем’єр-міністра Росії Михайла Мішустіна, які спільно очолюють комісію.
З моменту вступу на посаду президента у січні Лула намагався позиціювати Бразилію як нейтральну державу, яка могла б підтримувати зв’язки як з Росією, так і з Україною та сприяти мирним переговорам — позиція, на думку якого він та його радники, відповідає традиційному зовнішньополітичному підходу Бразилії.
Але ця стратегія іноді дратувала Україну та її західних союзників, викликаючи скептицизм щодо його заявленого нейтралітету. Неодноразові заяви Лули про те, що Зеленський і США поділяють провину за війну в квітні, призвели до того, що речник адміністрації Байдена звинуватив його в “повторюванні російської та китайської пропаганди”.
Зустріч із Зеленським, яка є частиною зусиль України зі згуртування глобальної підтримки для контрнаступу, щоб відбити вторгнення Росії, була одним із основних моментів саміту ООН. Попередня спроба зустрітися, коли обох запросили на травневий саміт G7 у Японії, провалилася, а березневий відеодзвінок майже не зміг послабити напругу.
Попри попередню гостроту, лідери вийшли із зустрічі з кращим розумінням позицій один одного, заявив журналістам у Нью-Йорку міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба. Лула і Зеленський також пообіцяли підтримувати контакт надалі.
Але Бразилія також дала зрозуміти, що має намір продовжувати переговори з обома сторонами. Після зустрічі із Зеленським Вієйра сказав журналістам, що Лула буде відкритий до подібної зустрічі з Володимиром Путіним, якщо російський лідер буде зацікавлений.
- Президент Бразилії Луїс Інасіо Лула да Сілва заявив, що світ втомився від війни Росії в Україні, і він наполягає на мирних зусиллях вирішити “конфлікт”.
- Президент Бразилії Луїс Інасіо Лула да Сілва заявив, що не він має вирішувати, чи слід арештовувати російського диктатора Володимира Путіна, якщо той наступного року приїде на саміт G20 у Ріо-де-Жанейро. Цим питанням має займатися судова система Бразилії.
Нідерланди схвалили застосування зброї, поставленої в межах військової допомоги Україні, для ударів по цілях на території РФ.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 9 вересня. З початку доби на цей час зафіксовано 147 бойових зіткнень.
9 вересня міністерство оборони Китаю оголосило про спільні військово-морські та повітряні навчання з Росією вже цього місяця, підтверджуючи “безмежне партнерство” двох країн.
З квітня 2023 року Фінляндія приєдналася до НАТО. Раніше у країні вже відбувалися авіаційні навчання, тоді винищувачі F-35 приземлилися на автодорозі за 200 км від кордону Росії. Тепер в аналогічних маневрах Baana-24 вперше взяли участь три німецькі винищувачі Eurofighter з 71 тактичної ескадрильї Люфтваффе.
У 2024 році темпи набору контрактників до російської армії збільшилися як мінімум у шість разів проти показника за 2023 рік.