Росія прагне втрутитись у вибори в Молдові
Джерело: The Guardian
США, Канада та Велика Британія звинувачують у Росію у намаганні втрутитись у вибори президента Молдови та референдум про членство країни у Євросоюзі.
Відповідну спільну заяву три держави опублікували у перший день саміту G7. Вони звинуватили Росію у розповсюдженні брехні та намаганні підірвати демократичні інститути Молдови у межах політичного втручання, яке триває вже багато років.
Зокрема США, Канада та Велика Британія зауважили, що Кремль прагне підірвати авторитет чинної лідерки Молдови Маї Санду напередодні виборів президента та референдуму про вступ до ЄС. Обидва голосування відбудуться 20 жовтня 2024 року.
У заяві трьох країн вказано, що РФ намагалась спровокувати “негативне публічне сприйняття” Санду, заданих урядів та перспективи членства Молдови у ЄС.
Вони також звинуватили Росію в активному розповсюджені дезінформації в інтернеті, етерах та на вулицях, з метою змусити сумніватись суспільство, що Молдова може захистити себе та підтримувати верховенство права.
У заяві виділено російське пропагандистське видання RT, яке відкрито підтримувало Ілана Шору – проросійського бізнесмена-втікача, якого суд Молдова заочно засудив до 15 років ув’язнення через крадіжку мільярда доларів з молдовських банків у 2014 році.
США, Канада та Велика Британія вважають, що у випадку переобрання Санду на майбутніх виборах, Росія спробує розпочати протести у Молдові. Відтак три держави тісно співпрацюють з урядом Молдови та вже запровадили санкції проти причетних до цього осіб.
“Ми продовжимо підтримувати Молдову та молдавський народ, поки вони справляються з втручання Кремля та наслідками жорсткої війни Росії проти України. Розкриваючи задуми Кремля, ми даємо зрозуміти Москві, що ми підтримуємо вільні та чесні вибори та не терпітимемо її спроб втрутитись та підірвати демократичні процеси”, – мовиться у заяві.
- Сполучені Штати запровадили санкції проти проросійської глави регіону Гагаузія Євгенії Гуцул, яку звинувачують у спрямуванні коштів з Росії для фінансування промосковської партії “Шор”.
- 30 квітня у Молдові розпочався судовий процес над проросійською главою регіону Гагаузія Євгенією Гуцул, яку звинувачують у спрямуванні коштів з Росії для фінансування промосковської партії “Шор”.
- Молдова може вступити до Євросоюзу без тимчасово окупованого Росією Придністров’я. Водночас в ЄС сподіваються, що цього можна буде уникнути.
Данія посилить заходи безпеки для танкерів, котрі можуть становити небезпеку для довкілля, мореплавання та моряків, мовиться у заяві морського управління королівства. Відповідне рішення ухвалили у відповідь на “активність старих суден, які перевозять нафту через данські протоки”.
Понад 270 автомобілів у Німеччині пошкодили на замовлення Росії. Виконавці маскувалися під радикальних екоактивістів.
Європейський Союз розглядає можливість перегляду Конвенції ООН про статус біженців, щоб спростити процедуру депортації шукачів притулку. Такий крок пояснюють зростаючим навантаженням на систему притулку: лише у 2024 році ЄС отримав понад мільйон заявок.
У дитячих садках Забайкальського краю РФ почнуть викладати курс “Семьеведение”. Дітям розповідатимуть про так звані російські “сімейні цінності” та роль родини в суспільстві.
У США федеральні працівники використовують емодзі ложки, підтримуючи один одного у прагненні “встояти на позиціях”, здійснюючи супротив адміністрації Дональда Трампа та Департамент урядової ефективності (DOGE), який очолив американський винахідник та мільярдер Ілон Маск.