Росія вербує сербів для поповнення своїх військових сил – The Guardian

Джерело: The Guardian

Ґрунтуючись на свідченнях двох сербських бійців, які прибули до Росії, а також на оприлюдненому списку завербованих сербів, The Guardian виявила, що російські чиновники, схоже, планували залучити сотні сербських громадян для посилення армії.

З початку війни в Україні Росія запровадила низку законів, щоб заманити іноземних громадян до своїх лав. Володимир Путін на нараді з питань безпеки невдовзі після того, як його війська вторглися в Україну, сказав, що Кремль має допомогти людям з-за кордону, які планують воювати на боці Росії.

Відтоді Путін підписав указ про зниження мінімальної тривалості військової служби за контрактом для іноземців з п’яти років до одного, а також запропонував прискорений набір неросійських бойовиків.

Проросійські настрої особливо високі серед ультранаціоналістичних груп Сербії, які організували низку промосковських мітингів з початку війни Росії в Україні.

Очолював сербську схему вербування Давор Савічич – серб, який багато років воював під час першого вторгнення Росії в Україну в 2014 році.

Савічича також пов’язують із ПВК “Вагнер”. Відомо, що раніше він також воював у Сирії разом з ПВК “Вагнер”. 

“Ми зараз офіційно підписуємо контракт з міністерством оборони Росії. Солдати проходять через Красногорський військкомат. Після додаткової підготовки хлопців відправляють на Луганський напрямок”, – розповів Савічич.

У січні минулого року президент Сербії Александар Вучич роздратовано відреагував на національному телебаченні після відео в російських новинах, де стверджувалося, що сербські добровольці навчаються воювати разом із військами ПВК “Вагнер” в Україні.

“Чому ви, з “Вагнера”, дзвоните комусь із Сербії, коли знаєте, що це проти наших правил?” – сказав президент, посилаючись на закон, який забороняє сербам брати участь у війнах за кордоном.

Сербський міністр оборони Мілош Вучевич також застеріг сербів від переходу до російської армії. Відтоді притягнуто до кримінальної відповідальності понад два десятки сербів.

Україна до кінця 2024 року отримає від Німеччини ще дві системи ППО IRIS-T, заявив у Києві керівник спеціального штабу з питань України у Міністерстві оборони Німеччини генерал-майор Крістіан Фройдинг.

Міністерство оборони кодифікувало і допустило до використання переносний тренажер “Безпечне небо” для підготовки зенітних вогневих груп. 

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 25 листопада. З початку доби на цей час зафіксовано 185 бойових зіткнень.

В Україні розпочали перевірки встановлення інвалідності для 1695 посадовців із понад 30 державних органів. Справи, котрі підлягають перегляду, зосереджені на працівниках податкової, прокуратури та митниці. У разі необґрунтованих рішень МСЕК їх переглядатимуть відповідно до постанови уряду.

У НЕК “Укренерго” поінформували, що в усіх регіонах України у вівторок, 26 листопада застосовуватимуть графіки відключення електроенергії. Енергетики закликали до ощадливого споживання світла.