Росія використовує фальшиву норвезьку компанію для страхування «тіньового флоту»

Джерело: розслідування Danwatch та NRK

На початку вересня 2024 року до Норвезького управління фінансового нагляду надійшов тривожний електронний лист від страхової компанії з Гани. Інсайдер повідомив, що потенційний клієнт звернувся до нього з проханням перевірити норвезьку компанію перед укладанням угоди. Під час перевірки виявилося, що документи, які підтверджують ліцензію цієї компанії, можуть бути підробленими.

Розслідування, проведене Данським центром журналістських розслідувань Danwatch та норвезьким телеканалом NRK, підтвердило підозри: компанія Ro Marine AS, яка нібито займається страхуванням морських суден, є фіктивною. Вона не має ані фінансових звітів, ані співробітників, ані реального офісу в Осло. Власником компанії виявився росіянин Андрій Мочалін, який раніше працював у страховій сфері Норвегії, а зараз проживає в Санкт-Петербурзі. Страхові сертифікати видавалися на підставі ліцензії, нібито отриманої у 2016 році від Управління фінансового нагляду Норвегії (FSA). Однак вона теж виявилася підробленою.

Попри це, Ro Marine видала сотні сертифікатів на страхування суден, значна частина яких належить російському “тіньовому флоту”. Саме цей флот Росія використовує для обходу санкцій, транспортування нафти та приховування справжніх власників суден. Експерти попереджають, що така діяльність загрожує екологічними катастрофами, адже у разі аварії зафіксувати відповідального та отримати компенсацію буде неможливо.

Одне з таких суден, танкер Achilles, у березні 2025 року вирушило з російського порту Приморськ у Балтійське море. Фінські морські служби зупинили судно для перевірки та виявили, що його страхові документи, видані Ro Marine, є підробленими. Загалом, за інформацією Danwatch та NRK, щонайменше сім суден проходили перевірки в Фінській затоці з фальшивими страховими документами від Ro Marine і залишалися непоміченими.

Так, щонайменше 76 танкерів із тіньового флоту Росії отримали можливість вільно проходити через води країн НАТО у Балтійському морі за рахунок схеми з фальшивими страховими сертифікатами

Данська морська адміністрація заявила, що має проблеми з перевіркою сертифікатів Ro Marine та розпочне консультації з норвезькими та міжнародними партнерами. Влада Данії та інших країн НАТО може запровадити санкції проти суден, які надають фальшиву інформацію про страховий захист.

Норвезькі правоохоронці вже провели обшуки в Осло та висунули обвинувачення чотирьом особам, серед яких власник компанії Андрій Мочалін, громадянин Болгарії – член ради директорів та двоє норвезьких бізнес-партнерів. Вони підозрюються у підробці документів та веденні страхового бізнесу без ліцензії. Крім того, Мочалін та його партнер можуть бути причетні до обходу західних санкцій.

Загалом журналісти нарахували щонайменше 255 суден, яким Ro Marine видала підроблені страхові сертифікати.

Після оприлюднення фактів Ro Marine почала видаляти інформацію про деякі судна зі свого сайту. Втім, вже 23 березня 2025 року компанія додала до свого списку нове судно “тіньового флоту”.

Читайте також: У «тіньовий флот» Росії входить 230 танкерів із США та ЄС

Зауважимо, російський “тіньовий флот” становить загрозу морській, екологічній безпеці та підводній інфраструктурі в Балтійському морі, мовиться у спільній заяві лідерів країн-членів НАТО в регіоні, опублікованій на сайті президента Фінляндії.

У заяві зазначено, що діяльність цього флоту збільшує ризики, пов’язані зі скинутими в море хімічними речовинами, і сприяє фінансуванню війни Росії проти України. Лідери також наголосили, що ця практика підриває цілісність критичної підводної інфраструктури.

Країни НАТО мають намір вживати заходів для усунення загроз. У документі зазначається, що держави залишають за собою право діяти відповідно до міжнародного права щодо суден, які підозрюються в обході санкцій або створюють небезпеку для інфраструктури, навколишнього середовища та безпеки.

Для протидії таким суднам планується посилення нагляду, включаючи перевірку страхових даних, впровадження інструментів відстеження та розширення санкцій. Лідери закликали до тіснішої співпраці між ЄС та НАТО для розв’язання цієї проблеми.

У заяві наголошується на важливості спільних дій для захисту підводної інфраструктури, яка має критичне значення для регіону. Також йдеться про координацію та активізацію співпраці для забезпечення безпеки всього Альянсу.

Попри міжнародні санкції, запроваджені через війну в Україні, кількість доларових мільярдерів у Росії зросла зі 125 до 146 осіб. Це рекордний показник за всю історію рейтингу Forbes.

У Ріо-де-Жанейро, Бразилія, чотирирічна дівчинка сплутала наркотики зі шербетом та принесла до дитячого садка, щоб пригостити друзів.

Внаслідок російських обстрілів Нікопольського району Дніпропетровщини постраждали троє людей, зокрема дитина.

На засіданні Ради оборони Херсонщини вирішили скоротити комендантську годину в області. З 1 квітня вона триватиме з 21:00 до 05:00.

У Всесвітній організації охорони здоров’я (ВООЗ) заявили, що терміново потребують вісім мільйонів доларів США для надання життєво необхідної допомоги постраждалим від землетрусу у М’янмі.