Росія збільшила постачання нафти до Угорщини та Словаччини – Bloomberg

Джерело: Bloomberg

На початку вересня експорт сирої нафти з Росії в Угорщину та Словаччину через Україну значно зріс. Зауважується, що ПАТ “Татнєфть” та інші виробники замінили барелі ПАТ “Лукойл”, що потрапив під санкції.

Київ посилив обмеження проти другого за величиною виробника нафти в Росії через військову агресію Кремля, фактично заборонивши компанії транзит нафти через свою територію на початку цього літа. Санкції проти “Лукойлу” торкнулися Угорщини та Словаччини, країн, котрі не мають виходу до моря, і які продовжували імпортувати російські барелі через нафтопровід “Дружба” через Україну після отримання тимчасового виключення з енергетичних санкцій Європейського Союзу.

Середньодобовий експорт до Словаччини зріс на 17% до 18 300 тонн 1-4 вересня порівняно із середнім показником за серпень. Тоді як щоденні постачання в Угорщину досягли 9 300 тонн, що на 40% більше ніж середній показник минулого місяця – 5 500 тонн.

Російський “Лукойл” дійсно припинив постачання нафти через Україну, проте, зауважується, що його обсяги замінили інші виробники, зокрема “Татнєфть”.

В агентстві припускають, що це може означати, що Угорщина та Словаччина отримають на початку вересня основну частину російського постачання, замовленого на цей місяць, з меншими щоденними обсягами.

Нещодавно Словаччина та Угорщина поскаржилися в Брюссель на рішення України включити “Лукойл” у свій список санкцій, заявивши, що це заважає їм купувати російську нафту.  Угорщина надала Комісії додаткову інформацію з цього питання, яку Комісія проаналізує.

Однак, Європейська комісія відхилила прохання Угорщини та Словаччини виступити посередником у процедурі консультацій з Україною щодо санкцій, запроваджених проти російської нафтовидобувної компанії “Лукойл”, повідомив у п’ятницю речник Комісії.

Довідка. Україна запровадила санкції проти “Лукойлу” ще у 2018 році, котрі включали заборону на виведення капіталів, обмеження торгових операцій та заборону на участь у приватизації. У червні цього року обмеження розширили, включаючи транзит.

Президент України Володимир Зеленський увів у дію нові санкції, які стосуються низки фізичних осіб та компаній. Відповідний указ був підписаний після рішення Ради національної безпеки та оборони України (РНБО) від 5 жовтня 2024 року, яке стосується застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів.

Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець повідомив про черговий випадок воєнного злочину російських військ — розстріл беззбройних українських військовослужбовців у Нью-Йорку, що на Донеччині.

Україні передали перші винищувачі F-16 від Нідерландів, що стало важливим кроком у зміцненні оборонних спроможностей країни. Міністр оборони Нідерландів Рубен Брекельманс повідомив про передачу літаків, підкресливши їхню необхідність в умовах постійних російських авіаударів.

Європейський Союз розглядає можливість зміни системи військової підтримки України у відповідь на вето Угорщини, яка має проросійську позицію. Очікується, що 9 жовтня відбудеться політична домовленість між послами ЄС щодо надання Україні 50 мільярдів євро допомоги, отриманих від заморожених активів РФ.

Внаслідок стрілянини на автовокзалі Беер-Шеви (Ізраїль) нападник вбив офіцерку прикордонної поліції та поранив щонайменше десять осіб. Інцидент стався в неділю вдень, коли терорист відкрив вогонь у центральному McDonald’s.