Росіянам порадили готуватися до зростання долара понад 130 рублів

Джерело: ЦМАКП

Санкції, запроваджені адміністрацією 46-го президента США Джо Байдена перед завершенням каденції, обійдуться російській економіці у десятки мільярдів доларів втраченої експортної виручки та призведуть до зростання курсу долара вище 130 рублів. Відповідний прогноз надав Центр макроекономічного аналізу та прогнозування — організація, наближена до уряду РФ, яку очолює брат міністра оборони РФ Андрія Бєлоусова.

За підрахунками ЦМАКП, через посилення санкцій, які торкнулися “Газпром нафти”, “Сургутнафтогазу” та понад 180 танкерів “тіньового” флоту, надходження іноземної валюти до Росії за три роки скоротиться на $156 млрд.

Російська економіка недоотримає $47 млрд у 2025 році, $57 млрд у 2026 році та $52 млрд у 2027 році через зменшення обсягів експорту нафти та нафтопродуктів, а також додаткові знижки, які російські компанії будуть змушені надавати. Це спричинить девальвацію рубля: середній курс долара зросте до 108,3 рубля у 2025 році, 124,9 рубля у 2026 році та 132,2 рубля у 2027 році.

За відсутності санкцій, курс долара становив би 99,2 рубля у 2024 році, 105,7 рубля у 2025 році та 109,4 рубля у 2026 році. Так, нові обмеження спричинять падіння курсу рубля на 23 рублі протягом трьох років.

Інфляція, падіння доходів та удар по ВВП

Через девальвацію рубля зросте рівень інфляції: у 2024 році ціни зростуть на 1% більше, ніж у сценарії без санкцій, у 2026 році — на 0,6%, а у 2027 році — на 0,2%. Це змусить Центральний банк РФ підняти ключову ставку до 23% річних — нового максимуму з 2002 року.

Унаслідок прискорення інфляції реальні доходи росіян скоротяться на 0,9%, споживання впаде на 1,3%, а роздрібні продажі — на 1,5%. Загалом економіка Росії втратить 0,7% ВВП, що еквівалентно 1,4 трлн рублів за обсягом ВВП 2024 року.

Зовнішні ризики та подальші втрати

Експерти ЦМАКП зазначають, що ризики для російської економіки значно зросли: окрім санкцій, США тиснуть на посередників, змушуючи їх дотримуватися обмежень. До того ж Дональд Трамп анонсував значне збільшення видобутку нафти в США, що може знизити світові ціни на нафту.

За оцінками Альфа-банку, Росія може втратити до 800 тисяч барелів щоденного експорту нафти, що становить приблизно третину всіх постачань морським транспортом. Це означатиме для бюджету РФ втрату 1% ВВП доходів. Науковий співробітник Німецького інституту проблем міжнародної безпеки Яніс Клюге раніше оцінював потенційні втрати бюджету у 2 трлн рублів, або 18% від запланованих Мінфіном нафтових і газових доходів на 2024 рік (10,9 трлн рублів).

Кого зачепили санкції?

Під “прощальні” санкції Байдена потрапили два ключові російські нафтопереробні заводи — Омський та Московський, оператор флагманського проєкту “Роснефти” “Східна нафта” (“Ванкор Ойл”), структури проєкту “Балтійський СПГ”, два СПГ-заводи “Газпрому” на Балтиці, 30 нафтосервісних компаній та шість топменеджерів нафтової та газової галузі.

Кількість танкерів “тіньового флоту” під санкціями Заходу перевищила 270. За даними S&P Global, обмеження зачепили судна, які перевозили половину морського експорту нафти з Росії — приблизно 1,5 млн барелів на день, з них 1 млн направляли до Китаю, а 500 тисяч — до Індії.

Президент США Дональд Трамп вперше планує передати Україні зброю, використовуючи президентські повноваження, якими активно користувався його попередник – Джо Байден, інформують обізнані джерела.

10 липня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн у Римі оголосила про підписання нового пакету угод на €2,3 млрд з міжнародними та двосторонніми публічними фінансовими установами для підтримки відновлення України, що підтверджує непохитну відданість ЄС відбудові України та її європейському майбутньому.

Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі, коментуючи ініціативу створення Коаліції охочих, підтвердив, що Лондон готовий направити свої війська до України для підтримки потенційного припинення вогню з Росією. 

Згідно з доповіддю Моніторингової місії ООН з прав людини, у червні в Україні загинули 232 цивільних, що стало найвищим рівнем за останні три роки. Ще 1343 дістали поранення. 

Вищий антикорупційний суд обрав запобіжний захід Дмитру Пархісенку — помічнику народного депутата від “Слуги народу” Геннадія Касая, члена оборонного комітету ВР. Його підозрюють у причетності до схеми з постачання непридатних шин для потреб ЗСУ, що завдала збитків державі на понад 27 млн грн.