Росіяни, які тісно пов’язані з Путіним, обходять західні санкції – WP

Джерело: The Washington Post

Попри жорсткі санкції, спрямовані на ізоляцію Росії через війну в Україні, десятки росіян, пов’язаних із президентом Володимиром Путіним або російськими військовими, все ще відвідують країни Європейського Союзу, викликаючи критику з боку політиків і антивоєнних активістів.

Серед критиків – лідери Фонду боротьби з корупцією Олексія Навального, які наполягають на активніших діях, привертаючи увагу до випадків, які суперечать меті західних санкцій.

Олена Ісінбаєва, володарка золотої олімпійської медалі, російська стрибунка з жердиною, тісно пов’язана з Путіним і яка також має почесне звання майора російської армії, тихо живе в розкішній резиденції, вартістю мільйони доларів, на Канарських островах Іспанії.

У липні іспанське видання El Digital Sur повідомило , що Ісінбаєва – відома прихильниця Путіна – переїхала зі своєю родиною на Тенеріфе, де тепер вони проводять час між розкішними віллами. Згідно з новим розслідуванням Фонду боротьби з корупцією, Ісінбаєва купила там дві вілли та пентхаус вартістю приблизно 3,2 мільйона доларів, що дозволило їй отримати дозвіл на проживання в Іспанії, лише через два тижні після повномасштабного вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року.

У відповідь на обурення через її переїзд до Європи Ісінбаєва наголосила на своїй спортивній кар’єрі та досягненнях як спортсменки, назвавши висвітлення її зв’язків з російським урядом – фейком.

У липневому пості на своїй сторінці “ВКонтакте” Ісінбаєва написала, що “живе там, де працює, їсть те, що любить, спілкується з тими, кого цінує і поважає”.

“Пам’ятайте: заздрість – це руйнівне почуття… Я людина світу, завжди була і залишусь!” – написала вона.

У 2020 році Ісінбаєва брала участь у робочій групі з поправок до Конституції, які дозволили Путіну потенційно залишатися при владі до 2036 року. Жодних санкцій проти неї не було.

Донька та зять Бориса Обносова, керівника російської корпорації “Тактичні ракети”, де виробляють ракети та авіаційні бомби, які вже понад рік руйнують українські міста та інфраструктуру, продовжують жити в Празі, де родина володіє численною нерухомістю та розкішними автомобілями.

Минулого місяця 15 депутатів Європарламенту закликали Єврокомісію накласти санкції на близьких родичів Обносова. Його донька Ольга та зять Ростислав Зоріков з 2020 року живуть у столиці Чехії, де вони та інші члени родини, як повідомляється, володіють нерухомістю на понад 8 мільйонів доларів.

Марія Китаєва, колишня радниця міністра оборони Росії Сергія Шойгу та почесна генерал-майорка, яка нині, як повідомляється, перебуває у стосунках із заступником міністра оборони Тимуром Івановим – протягом останнього року неодноразово їздила до Угорщини та Італії для шопінгу.

Канада та Україна ввели санкції проти Китаєвої за підтримку війни та кар’єру російського пропагандиста, водночас ЄС не запровадив санкцій щодо Катаєвої.

Іванов, який перебуває під санкціями ЄС і США, є високопосадовцем, який відповідає за будівництво для російських військових і контролює відновлення окупованого українського міста Маріуполь.

Фонд боротьби з корупцією також виявив, що минулого року колишня дружина Іванова, Світлана Маніович продовжувала подорожувати Європою, зокрема до Парижа.

попри те, що Путін посилив свою антизахідну риторику, розглядаючи вторгнення як екзистенційну боротьбу із Заходом, щоб забезпечити майбутнє виживання Росії, Ісінбаєва та інші прихильники російського президента та його війни, схоже, проігнорували це повідомлення, продовжуючи часто відвідувати свої домівки в Європі або здійснюючи шопінг до європейських міст.

Західні країни, очолювані Сполученими Штатами та ЄС, запровадили низку широкомасштабних санкцій проти високопоставлених російських політиків, військових чиновників і багатих бізнесменів, пов’язаних із Путіним. У деяких випадках під санкції потрапили і їхні родичі.

Деякі росіяни стверджують, що окремі громадяни, навіть найбагатші, не повинні бути покарані за рішення Путіна розпочати війну. Інші наполягають на тому, що всі ті, чиє багатство та успіх можна простежити до Кремля, повинні нести відповідальність.

Так само не застосовано санкцій проти брата, доньки та інших родичів Мкртича Окрояна, головного конструктора “Союзу”, компанії, яка виробляє двигуни для багатьох ракет, випущених по Україні, включно з тією, яка влучила в торговий центр у Кременчуці влітку 2022 року, убивши щонайменше 20 осіб.

Родичі Окрояна володіють величезною розкішною нерухомістю у Великій Британії. Фонд боротьби з корупцією закликав внести Окрояна та його родичів до санкційних списків ЄС і США.

Михайло Ходорковський, російський бізнесмен у вигнанні та критик Путіна, який проживає в Лондоні, заявив, що через півтора року після початку вторгнення “безсистемна” та “нестандартна” політика санкцій залишається в силі.

“Представникам антивоєнної опозиції, які переслідуються в Росії, важко отримати можливість переїхати на Захід. Тоді як представники путінської еліти, навіть родичі військових злочинців, які заздалегідь отримали європейські види на проживання, добре живуть на Заході і витрачають там вкрадені в Росії гроші”, – сказав Ходорковський.

Георгій Албуров, дослідник Фонду боротьби з корупцією, сказав, що після вторгнення багато представників російської еліти були змушені визнати, що вони побудували життя на Заході, і що санкції відріжуть їх від альтернативного існування “подалі від життя при Володимирі Путіну”.

Багато з цієї еліти, включно з деякими посадовцями, відправили своїх дітей жити за кордон і мали офшорні банківські рахунки та будинки для відпочинку – і все це в країнах, які зараз Путін вважає ворогами.

Албуров заявив, що санкції Заходу необхідно змінити, щоб “врахувати російські реалії”.

Російські посадовці рідко реєструють нерухомість на свої імена, замість цього використовують імена своїх адвокатів або родичів. Як правило, їхні сини та дочки живуть на Заході, де вони продовжують користуватися їхнім майном, витрачати та інвестувати свої активи.

“Санкції повинні бути поширені автоматично і накладені на найближчих родичів, подружжя, дітей і адвокатів, на чиї імена зареєстроване все майно”, – сказав Албуров.

За листопад Харків пережив 26 обстрілів з боку російської армії, 14 з яких завдали прямих руйнувань житловому фонду, повідомив очільник міста Ігор Терехов.

2 грудня президент Володимир Зеленський спільно з канцлером Німеччини Олафом Шольцом відвідали виставку безпілотників із “розумним” компонентом, вироблених в Україні у співпраці з Німеччиною.

Компанія Intel повідомила про відставку генерального директора Пата Гелсінгера після непростого періоду його керівництва.

56 осіб загинуло, а десятки – зазнали поранень внаслідок тисняви на стадіоні в місті Нзерекоре, що на півдні Гвінеї. Інцидент стався під час футбольного матчу, коли сутички між вболівальниками переросли в хаос.

Міністерство закордонних справ України висловило різкий осуд дій грузинської влади, спрямованих на придушення мирних протестів.