Росії загрожує економічний колапс через масове фінансування війни пільговими кредитами
Джерело: Navigating Russia
Тіньове фінансування війни в Росії може зрівнятися з офіційним оборонним бюджетом та стати причиною зростання інфляції, зазначає Крейг Кеннеді, колишній фінансист Bank of America та Morgan Stanley.
З лютого 2022 року в Росії банки зобов’язали видавати пільгові кредити оборонним підприємствам. За даними Кеннеді, понад 70% корпоративних кредитів у РФ з 2022 року спрямовано на військові потреби.
Фінансист стверджує, що за три роки війни ця схема могла забезпечити агресору кошти, еквівалентні офіційному воєнному бюджету, водночас збільшивши корпоративні борги до $415 млрд.
210-250 млрд доларів із цієї суми становлять примусові пільгові кредити для оборонних підрядників із сумнівною кредитною історією. Ці кошти використовувалися для фінансування товарів і послуг, пов’язаних із війною, – зазначає Кеннеді.
На початку війни така система дозволила Росії зберегти воєнний бюджет у межах контрольованих показників, створивши ілюзію фінансової стабільності. Однак нині залежність від позабюджетного фінансування загрожує системною кризою через високі процентні ставки, проблеми з ліквідністю та зниження ВВП.
За словами Кеннеді, затяжна війна може призвести до краху корпорацій і банків, які підтримує уряд РФ. Він також наголошує, що економічні ресурси Заходу значно перевищують можливості Росії у війні на виснаження, що підсилює необхідність нових санкцій і підтримки України.
Чим ефективніше союзники України використовуватимуть санкційні інструменти, тим більший тиск вони створять на Москву. Це допоможе уникнути невиправданих поступок і зменшити ризик російського реваншизму у майбутньому, – резюмує Кеннеді.
- Росія витрачає на війну протягом одного тижня більше коштів, ніж закладено в річні бюджети 80% регіонів країни. Згідно з проєктом бюджету на 2025 рік, який було опубліковано наприкінці вересня, військові видатки заплановані на рівні 13,2 трлн рублів, що становить приблизно 38 млрд рублів на день. Водночас планується скорочення витрат на соціальні потреби та освіту.
- З початку повномасштабного вторгнення російська армія випустила по території України понад 10 тисяч ракет різних типів та понад 13 тисяч безпілотників. Загальна вартість боєприпасів, витрачених на руйнування, перевищила 18 мільярдів доларів.
- Згідно з дослідженнями, російський тіньовий флот нафтових танкерів розширюється, перевозячи до 70% морської нафти країни, попри санкції Заходу.
- Британська розвідка проаналізувала, який вплив на російську економіку матиме збільшення військових витрат в РФ.
В мобільному застосунку для військовозобов’язаних “Резерв+” запустили функцію оплати штрафів за порушення правил військового обліку.
У Кремлі повідомили, що у Росії діє “військова цензура” та виключили повернення вільних ЗМІ.
Чинному народному депутату України, який з листопада 2024 року перебуває під вартою за державну зраду, оголосили нову підозру. Правоохоронці не вказують прізвища фігуранта, але з матеріалів справи зрозуміло, що мова йде про Євгена Шевченка.
У Словаччині скасували фестиваль, на якому повинен був виступати американський репер Ye (Каньє Вест).
Президент США Дональд Трамп заявив, що наступного місяця США запровадять 35%-ві тарифи на імпорт з Канади і планують запровадити загальні тарифи в розмірі 15% або 20% для більшості інших торгівельних партнерів.